До 25 листопада триває набір розробників і спеціалістів на хакатон Міністерства оборони «Наступ машин 2.0». Він спрямований на пошук інноваційних ідей для захисту України від росіїйського наступу. В Міноборони розповіли AIN більше про «Наступ машин 2.0» та в чому цінність події для розробників, ЗСУ і громадян.

До участі запрошують команди з експертизою створення оборонних рішень. Зокрема це розробники, інноватори та експерти у сферах РЕБ, ППО, сенсорних систем, антидронових систем, оптоволоконних технологій, розробники ПЗ. Зареєструватися на хакатон можна до 25 листопада, заповнивши форму.

Це «Наступ машин 2.0», а як пройшов перший?

Фото надане Міноборони

Перший «Наступ машин» пройшов у січні з успіхом. У хакатоні взяли участь понад 500 команд із понад 2000 заявок. 12 команд-переможців отримали гранти й відтоді залучили інвестиції та розвинули свої продукти. Більшість переможних розробок хакатону вже демонструють ефективність на полі бою. Наприклад, одна з команд-переможниць у категорії «Просунуті навігаційні системи» FlightMind.AI розширила штат утричі та залучила іноземні інвестиції.

«Для нас «Наступ Машин» став поворотною точкою від гуртка небайдужих гіків до організації всеціло спрямованої на результат. Саме тут ми познайомились із багатьма спеціалістами й діячами, з якими нині робимо проривні проєкт та які допомогають нам на нашому шляху, створюючи технології, що змінюють війну заради успішного миру», — кажуть у компанії.

Інша команда FOLD, яка розробляє дрони на оптоволокні, змогла покращити свій продукт і перейти до серійного виробництва.

«У січні ми мали всього лише прототип з обмеженим радіусом дії. Перемогу в «Наступі Машин» ми інвестували в розробку. Також знайшли додаткове фінансування. Так ми змогли збільшити радіус наших дронів до 20 км і поставити їхнє виробництво на конвейєр», — повідомляють розробники.

Які виклики планує розв’язати «Наступ Машин 2.0»?

Хакатон фокусується на двох викликах, які наразі є важливим пріоритетом для Міноборони.

Виклик #1: Протидія керованим авіабомбам (КАБ).

КАБи здійснюють руйнівні удари з великих дистанцій. Через захищену навігацію та складні траєкторії польоту такі бомби складно перехопити традиційними системами ППО. Організатори шукають рішення для нейтралізації або зниження ефективності цієї зброї.

Виклик #2: Протидія дронам на оптоволокні.

Противник знає, що ми навчилися вправно глушити сигнали для дронів. Тому придумав використовувати оптоволокно: такі дрони рухаються низько, плавно, можуть довго залишатися в засідці, завдяки оптоволокну не втрачають зв’язок. Тож певний час їх можна не побачити. Для нашого війська це створює багато проблем, рішення яких і шукатиме хакатон.

Читайте також: «Великі підприємства не зацікавлені у створенні малого окопного РЕБ». Інтерв’ю з інженером Сергієм «Флешем»

Як проходитиме «Наступ машин 2.0»?

Учасники працюватимуть три тижні онлайн із менторами із Сил оборони. Експерти будуть детально пояснювати проблематику, валідувати напрямки ідей. Після цього в грудні протягом двох днів у Києві команди представлять свої напрацювання журі.

За допомогою КАБів та дронів на оптоволокні росія винищує українські прикордонні і прифронтові населені пункти. Рішення хакатону допоможуть українській армії відбивати атаки ворога та вберігати життя цивільних і військових.

«Наші хакатони знаходять і втілюють інноваційні рішення, які надають Силам оборони асиметричну перевагу над ворогом. Росіян більше кількісно, тому ми маємо шукати відповідь у технологічності. Чим більше надсучасних технологій ми маємо і використовуємо — тим більше це заганятиме противника в глухий кут. Наша стратегічна мета — технологічна перевага над ворогом у співвідношенні 10 до 1. І ми рухаємось до цієї мети», — коментує Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони України з питань цифровізації.

Читайте також: Період напіврозпаду. Як військове IT в Україні опинилось одночасно «розваленим» і «реформованим», а чутки стали переважати над фактами