Верховна Рада України 20 листопада ухвалила три важливі законопроєкти. Два з них спрямовані на усунення правових прогалин у законодавстві щодо мобілізації. Про це повідомили народний депутат від парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк та заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

  • За інформацією Черногоренко, ухвалили законопроект №12066, про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Згідно з ним мають створити Єдержавний реєстр військовослужбовців для вдосконалення військового обліку та надання електронних послуг. Крім того, передбачено запровадження унікального електронного ідентифікатора Military ID – він надасть можливість обміну даними між реєстрами без використання персональних даних військовослужбовців. Також формуватиметься законодавча база для розвитку застосунку "Армія+" та інформаційно-комунікаційної системи Міністерства оборони. Передбачена й можливість надання електронних послуг військовослужбовцям та їхнім сім’ям, включно із соціальними пільгами, гарантіями та бонусними програмами. Реєстр не міститиме інформації про військову службу, звання або спеціальність. За проголосували 263 депутати. 
  • Крім того, хвалено законопроєкт №12104, який уточнює підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для громадян, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти. Документ підтримали одразу в цілому 304 народних депутати.
  • Також схвалено законопроєкт №11531 щодо забезпечення рівних прав та можливостей військовослужбовців нарівні із чоловіками. Документ передбачає право на звільнення з військової служби для осіб, чиї неповнорідні брати або сестри загинули чи зникли безвісти під час бойових дій. Рішення також в цілому підтримали 308 депутатів.

Железняк зазначив, що парламент вже третє виправляє помилки, допущені під час ухвалення попереднього законодавства про мобілізацію.

Нагадаємо, з 18 травня набули чинності оновлені положення закону про мобілізацію та військовий облік. Чоловіки від 18 до 60 років і певні категорії жінок зобов’язані були оновити військові дані до 16 липня. Ігнорування цього може призвести до штрафу від 17 000 до 25 000 грн. 

Оновити дані військового обліку можна в ТЦК або за допомогою мобільного застосунку «Резерв+». Охочі служити також можуть обирати військову частину без необхідності звернення до ТЦК.