Кабінет Міністрів України зробив чіткішою процедуру бронювання військовозобов'язаних на період воєнного стану. Усі підприємства, які хочуть зберегти статус критично важливих і продовжити бронювання своїх працівників, повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року.

Алгоритм визнання підприємств критично важливими не змінився. Як і раніше для отримання такого статусу треба звертатися до відповідного міністерства або ОВА. Водночас галузеві та регіональні критерії віднині погоджуються Міноборони та Мінекономіки. 

Також уряд зберіг вісім чинних критеріїв для визначення підприємства критично важливим.

Зміни у критеріях:

  • Середня зарплата на підприємстві за останній календарний квартал має бути не менш як 2,5 мінімальної (20 000 грн). Зарплата працівника, якого бронюють, також повинна становити не менш ніж 20 000 грн.
  • Впроваджується обов'язковий критерій для підприємств — відсутність заборгованості по сплаті всіх податків. 

За результатами аудиту, який уряд завершив 15 листопада, 95% підприємств зберегли статус критично важливих. Однак виявлено низку порушень, серед яких:

  • необґрунтоване зниження зарплат працівникам після отримання статусу;
  • неправомірне збільшення кількості заброньованих працівників;
  • включення до переліку підприємств, які не є критично важливими для економіки.

Бронювання військовозобов’язаних поновлять через портал «Дія» 1 грудня. Щомісячний моніторинг буде відстежувати виконання вимог, зокрема щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня сплати податків і кількості військовозобов’язаних. У разі невідповідності підприємство може втратити статус критично важливого, а бронювання працівників анулюють.

Згідно з постановою Кабміну, підприємства можуть бронювати 50% працівників, незалежно від їхньої військово-облікової спеціальності.

На початку жовтня Кабмін поставив на паузу процедуру бронювання. Причина — у великій кількості заброньованих осіб (1,5 мільйона), що обурило Володимира Зеленського. На період проведення аудиту послугу бронювання на порталі «Дія» призупинили.