3 грудня 1994 року у світ вийшла перша ігрова консоль PlayStation від Sony. Cпочатку прем’єра відбулась у Японії та майже одразу підкорила тодішніх геймерів. Уже наступного року стала сенсацією на E3 1995 (Electronic Entertainment Expo — найбільша у світі виставка, присвячена відеоіграм). Того ж року PlayStation вийшла в Північній Америці та Європі.

На честь 30-річчя першої PlayStation AIN розповідає про випуск консолі, її успіхи та як вона вплинула на подальший розвиток геймдеву.

Конфлікт із Nintendo та створення PS1

На початку 90-х технологія CD-ROM стала важливою для відеоігор. CD-диски вважали революційними: вони малу більшу пам’ять, простіші в плані запису та виходили дешевші за тодішні картриджі, які активно використовувала японська компанія Nintendo. Саме виробництво CD-дисків запустили дві інші японські технологічні компанії Philips та Sony у 1982 році.

Спочатку Nintendo та Sony працювали над CD-ROM-оновленням для консолі останніх — Super Nintendo, щоб використовувати переваги нової технології. Проєкт називався The Play Station, але угода згодом зірвалась. Проблема полягала в тому, що, згідно з контрактом, Sony могла створювати та продавати ігри на CD-ROM, не купуючи їх у Nintendo, які хотіли отримати монополію на виробництво ігор для своєї платформи.

Першу консоль від Sony задумав тодішній її виконавчий директор Кен Кутарагі, якого пізніше прозвали Батьком PlayStation. Він переконав керівництво розробити власну платформу із CD-ROM. Спочатку компанія відмовлялась через побоювання стати «несерйозною», але згодом погодилась на виробництво.

За словами експерта з історії ігор Хіроюкі Маеди, сірий колір оригінальної PlayStation натхненний тогочасними робочими станціями — комп'ютерами, призначеними переважно для вирішення наукових, технічних та інженерних завдань.

 

«Керівники американського підрозділу Sony віддали б перевагу чорному кольору, який, на їхню думку, був більш елегантним, але японська сторона категорично відмовлялася», — розповів Маеда AFP.

Однак усі наступні покоління PlayStation були чорними, а п’яте — білим.

За словами Хіроюкі Маеди, оскільки Sony не мала досвіду у створенні консолей, створення контролера було одним із найбільших викликів. Для першої PlayStation розробляли понад 200 прототипів. Тодішній генеральний директор Sony Норіо Ога наполягав на більш витонченому дизайні контролера, а його характерні «трикутник, коло, хрестик і квадрат» за 30 років фактично не змінилися.

У Японії коло є знаком схвалення, тому протягом багатьох років це була кнопка для підтвердження чогось, а кнопка з хрестиком означала скасування. Ця функція була інвертована на моделях PlayStation, які продаються на Заході. Згодом Sony, усвідомлюючи важливість ринку США, відмовилася від цієї особливості.

Нова консоль використовувала, на той момент, передову 32-розрядну технологію, яка забезпечувала тривимірну графіку та звук, що успішно конкурували з іншими платформами. Компакт-диски ж зменшили виробничі витрати та час на запис ігор на носії, спонукаючи більше розробників створювати нові проєкти для PlayStation.

Перші в історії 100 мільйонів копій

Офіційно перша PlayStation побачила світ 3 грудня 1994 року в Японії, а наступного року — в інших країнах світу. Вартість консолі становила близько 300 доларів. До травня 1995 року в Японії розкупили понад мільйон копій, а у США за перші два дні продажів — понад 100 тисяч. 

Станом на 31 березня 2012 року, кількість проданих копій по всьому світу становила понад 100 млн, що став рекордним показником на той момент. Наразі це одна з найбільш продаваних ігрових консолей в історії. Для порівняння, саму консоль зняли з виробництва ще у 2006 році, але продаж решти систем ще тривав.

Які там були ігри та що з цими розробниками зараз

Станом на 2007 рік, на PlayStation випустили понад 4000 ігор, а сумарно продано понад 962 млн копій. 

Найбільш популярною грою для платформи є симулятор автоперегонів Gran Turismo 1997 року від студії Polyphony Digital — 10,8 млн проданих копій. Також серед лідерів для консолі — серія ігор Crash Bandicoot (1996) від Naughty Dog із понад 20 млн проданих копій у сумі. Також Spyro the Dragon (1998) від Insomniac Games із 4,8 млн проданих копій.

Наразі всі ці розробники досі працюють і довгий час розробляли ігри ексклюзивно для консолей PlayStation. Наприклад, серія Gran Turismo згодом стала одним із найбільш популярних симуляторів на платформі. Naughty Dog стала відома завдяки серіям ігор Uncharted і The Last of Us, перша частина якої входила до різноманітних топів найкращих відеоігор 2010-х років.

Insomniac Games наразі відома як розробник серії Marvel's Spider-Man. У 2024 році у світ вийшла друга частина гри для консолі PlayStation 5 та за перші 24 години продано понад 2,5 млн копій. Це зробило її найшвидше продаваною грою в історії PlayStation.

Досі найбільш продаваною консоллю в історії є PlayStation 2 — понад 160 млн копій, яку Sony випустили у 2000 році після успіху першої PlayStation.

Читайте також: Повернення Path of Exile, новий Індіана Джонс і котик-воїн. 10 ігор грудня для ПК та консолей