Telegram використовує алгоритм, який просуває екстремістський контент. До того ж навіть тим, хто його не шукає. Про це пише ВВС з посиланням на ексклюзивно надане дослідження американської правозахисної організації Southern Poverty Law Center.

Йдеться, що запроваджена торік функція «схожі канали» рекомендує екстремістські канали навіть користувачам, які шукають інформацію про знаменитостей чи технології.

Дослідники SPLC проаналізували 28 000 Telegram-каналів і виявили, що:

  • користувачам, які переглядають повсякденні теми, рекомендують екстремістський контент.
  • А тим, хто дивиться одну форму екстремістського контенту, наприклад, антиурядові змови, підштовхують до інших ідеологій, таких як антисемітизм або білий націоналізм.

Дослідниця Меган Сквайр продемонструвала, як працює алгоритм, ввівши у пошук ім’я новообраного американського президента «Дональд Трамп» у щойно створеному акаунті Telegram.

Одразу ж у рекомендаціях «схожих каналів» з’явилися численні рекомендації каналів, які пропагують змову Q-Anon, що без жодних доказів стверджує причетність Трампа до таємної війни проти педофілів-сатаністів в уряді, бізнесі та ЗМІ.

Інший фахівець показав, як у кілька кліків у месенджері перебуває людина, яка може доставити пістолет-кулемет «Узі» до Великої Британії за 850 фунтів стерлінгів.

«За шкалою від 1 до 10, я б сказала, що Telegram — це 11. Він поширює величезну кількість кримінального контенту, екстремістського контенту. На мою думку, це надзвичайно небезпечно», — сказала Меган Сквайр.

Колишній інсайдер, який шість років входив до найближчого кола Telegram, Еліс Кампо розповів журналістам, як у 2021 році він сперечався із засновником платформи Павлом Дуровим щодо екстремістських матеріалів.

«Його позиція полягала в тому, щоб на платформі, такій, як наша, вирішувати, хто має висловлюватися. Було очевидно, що він не хотів виділяти на це більше ресурсів» — сказав Кампо.

 Що кажуть у Telegram

Telegram заявляє, що дуже серйозно ставиться до екстремістського і незаконного контенту, а його команди модераторів та інструмент штучного інтелекту видаляють мільйони одиниць шкідливого контенту щодня.

Компанія стверджує, що її користувачі отримують лише той контент, на який вони підписалися, оскільки Telegram не «вливає і не просуває контент».

«Його позиція полягала в тому, щоб на платформі, такій, як наша, вирішувати, хто має висловлюватися. Було очевидно, що він не хотів виділяти на це більше ресурсів» — сказав Кампо.

 Арешт Дурова

Нині засновник компанії та російський мільярдер Павло Дуров перебуває під офіційним розслідуванням у Франції за звинуваченням у нездатності зупинити злочинність на своїй платформі. Він заперечує ці звинувачення.

Нагадаємо, його затримали 24 серпня в передмісті Парижа в рамках розслідування справи про кіберзлочинність. У самій компанії заявляли, що Telegram дотримується законів ЄС, зокрема Закону «Про цифрові послуги».

Що відомо

  • Раніше ГУР повідомляло, що росія масово скуповує та створює українські Telegram-канали з метою поширення дезінформації та розхитування суспільно-політичної ситуації в країні.
  • Telegram став популярним інструментом для поширення ненависті, теорій змови та інших екстремістських ідей, писав Bloomberg.
  • В Україні держслужбовцям і військовим заборонили користуватися Telegram на службових пристроях.
  • Український підприємець Ярослав Ажнюк, який системно просуває ідею відмови від Telegram, у коментарі для AIN.UA звернув увагу на безпекові ризики Telegram. Один із них — збій у рунеті, який призвів до того, що Telegram припинив працювати в майже всій Європі та частково у США. Другий полягає в тому, що раніше видалені повідомлення з’явилися знову.