У 2024 році редакція AIN, крім підготовки для вас останніх технологічних новин, аналітичних досліджень і розслідувань, зіграла в чимало відеоігор, прослухала багато музичних альбомів і прочитала безліч книжок, і ми поспішаємо поділитись своїми враженнями з вами. У цьому матеріалі радимо літературу, яка захоплювала нас у 2024 році.
«Драйв: Дивовижна правда про те, що нас мотивує», Деніел Пінк
Riverhead Books, 2009 — 256 с.
Читав Олександр Стрельников, головний редактор
«Драйв: дивовижна правда про те, що нас мотивує» — це нон-фікшн від Деніела Пінка. Книга була опублікована у 2009 році видавництвом Riverhead Hardcover. Автор у книзі стверджує, що людська мотивація значною мірою є внутрішньою і що аспекти цієї мотивації можна розділити на автономію, майстерність і мету. Він виступає проти старих моделей мотивації, що ґрунтуються на винагороді та страху покарання, де домінують зовнішні фактори, такі як гроші.
«Свято Цапа», Маріо Варгас Льйоса
Alfaguara (Spanish), 2000 — 464с.
Читала Юлія Бондар, голова аналітичного відділу
«Свято Цапа» — роман 2000 року перуанського лауреата Нобелівської премії з літератури Маріо Варгаса Льоси. Дія книги розгортається в Домініканській Республіці та описує вбивство домініканського диктатора Рафаеля Трухільо та наслідки його правління з двох різних точок зору, що відбулися через одне покоління: під час і одразу після самого вбивства, у травні 1961 року; і тридцять п’ять років потому, в 1996 році. У романі також присутні роздуми про період розквіту диктатури в 1950-х роках і її значення для острова та його жителів.
Роман є калейдоскопічним портретом диктаторської влади, зображаючи психологічні наслідки та довгостроковий вплив диктатури. Теми роману включають природу влади та корупції та їхній зв’язок із насиллям чи сексуальними збоченнями в суворо ієрархічному суспільстві з чітко гендерними ролями. Пам’ять і процес запам’ятовування травм є провідною темою книги.
Варгас Льоса переплітає вигадані елементи та історичні події: книга не документальна, і деякі персонажі повністю вигадані, а деякі цілком реальні і відомості про них взяті з історичних записів. Варгас Льоса вплітає реальні історичні випадки жорстокості та пригнічення людей, щоб глибше висвітлити природу режиму та реакцію, яку він викликав.
«Свято Цапа» визнане критикою і читачами шедевром латиноамериканської і світової літератури, одним із найкращих будь-коли написаних політичних романів.
«Від стартап-буму до викликів війни: як змінилися венчурні інвестиції в Україні за 10 років» — дослідження. Анастасія Ампілогова
Читала та редагувала Юлія Бондар, голова аналітичного відділу
AIN дослідив, як розвивався ринок венчурних інвестицій в Україні з 2014 року, яким чином на нього вплинуло повномасштабне вторгнення рф і які стартапи зараз мають більше шансів на залучення коштів.
«Тіні забутих предків», Михайло Коцюбинський
Discursus (перевидання), 2023 — 136 с.
Читала Юлія Маковишена, BizDev
«Тіні забутих предків» — повість українського письменника Михайла Коцюбинського, написана під враженням його перебування на Гуцульщині в 1911 році. Через рік повість була надрукована у львівському «Літературно-науковому віснику» та журналі «Заветы» російською мовою.
Сюжет повісті відомий усім, хто вивчав українську літературу в школі, чи дивився фільм Саркіса Говсепі Параджаняна. У творі розповідається про кохання гуцулів Івана й Марічки з ворогуючих родів. У повісті яскраво передано гуцульські побут і життя з елементами фольклору. Це також історія про зраду і вільну любов, про біль втрати й силу почуттів, про смерть та екзистенційну самотність, а водночас — про гуцульський вітаїзм.
«Кафе на краю світу», Джон П. Стрелекі.
Vivat, 2022 — 128 с. (перша книга із циклу)
Читала Оксана Сівірян, HR
«Кафе на краю світу» — книга, написана Джоном П. Стрелекі, уперше опублікована у 2003 році. Вона стала бестселером і отримала позитивні відгуки від читачів у всьому світі. Книга є частиною серії, до якої входять також продовження «Повернення до Кафе на краю світу», «Третій візит до кафе на краю світу» та «Новий відвідувач кафе на краю світу». Книга дев’ятикратний бестселер, який поза часом надихає людей на великі зміни.
Сюжет розгортається в маленькому кафе в такому віддаленому місці, що воно стоїть буквально посеред нічого. Джон — людина, яка поспішає, але опинився на роздоріжжі. Він зупинився в кафе, аби заправити машину та, зрештою, стикнувся з екзистенційними питаннями, на останній сторінці меню кафе: Чому ти тут? Чи ти боїшся смерті? Чи задоволений ти? Так Джон вирушає в подорож самопізнання, на шляху до цього він змінює погляди на життя та вчиться мислити інакше.
Едвард Де Боно, «Латеральне мислення»
Penguin, 2016 — 272 с.
Читала Людмила Шкурак, редакторка англійської гілки, журналістка
«Латеральне мислення як спосіб вирішення складних завдань» Едварда де Боно — це книга, яка пропонує новий підхід до вирішення проблем та ухвалення рішень. Автор представляє концепцію латерального мислення, яка передбачає пошук нестандартних рішень і підходів до складних ситуацій.
Латеральне мислення — це термін, який був уперше використаний у 1967 році мальтійським психологом Едвардом де Боно. На його думку, латеральне мислення полягає в пошуках нестандартного способу вирішення проблем, іноді — за допомогою непрямого та творчого підходу, які не відразу очевидні. Іншими словами такий тип мислення — це синонім нестандартного мислення. Він поєднує ідеї, які неможливо отримати, використовуючи лише традиційну покрокову логіку. Прикладом такого мислення є розрубування Гордієвого вузла замість розв’язування.
WORKFLOW, Дорон Маєр
ArtHuss, 2020 — 304 с.
Читав Левко Назінян, продюсер
«Workflow» — поширений метод опису бізнес-процесів. Книга Workflow Дорона Маєра — це путівник для оптимізації творчої роботи. Автор пропонує практичні поради і стратегії для ефективної організації процесу, що, за словами автора та читачів, допомагає зберегти фокус і продуктивність.
«Відьмак», Анджея Сапковського
SuperNOWA, 1993 — 208 с. (перша книга)
Читала Марія Молодковець, шеф-редакторка
«Відьмак» — фентезійний літературний цикл із дев’яти фантастичних романів і 15 оповідань польського письменника Анджея Сапковського. Перший твір був опублікований видавництвом superNowa в 1993 році, друге видання у 2003 році.
Відьмаки — це мисливці на монстрів, яким надано надлюдські здібності з метою вбивати небезпечних істот. «Відьмак» розпочався з оповідання 1986 року, з яким Сапковський брав участь у конкурсі журналу «Фантастика», що стало його дебютом як автора.
Сюжет обертається навколо Геральта з Рівії та Цірі, які пов’язані долею. Цірі, принцеса нещодавно завойованої країни та пішак міжнародної політики. Геральт втягується у вир подій, намагаючись захистити її — зазнавши поранення в битві, спочиває в храмі. Протягом цього часу він згадує нещодавні події свого життя, кожен спогад складається з короткої історії. Ці історії пояснюють, доповнюють і створюють послідовну історію «Відьмака».
«Твоя Вільма», Ґюдрун Скреттінґ
Видавництво Старого Лева, 2024 — 600с.
Читала Вікторія Оліщук, літературна редакторка
«Твоя Вільма» — це книжка Гюдрун Скреттінг, що продовжує історію персонажів із «Три чоловіки для Вільми». Сюжет книги розгортається в житті Вільми Ваєрьод, вона відкрита для нових досвідів, вражень і, можливо, навіть кохання. Але в її житті не все так просто, наприклад, у неї вдома оселився чоловік, загадковий медіум, який, як Вільма припускає, може бути її близьким родичем. Щоб дізнатися правду, жінці доведеться розгадати давню сімейну історію, переглянути старий родинний архів і навіть записи на проєкторі, і несподівано з’ясувати, хто ж був таємним коханням її двоюрідної бабусі.
«Танжер», Йвана Козленко
Комора 2017 — 256 с.
Читав Валерій Лавровський, бізнес-журналіст
Роман «Танжер» уперше видано в спеціальному одеському випуску літературно-критичного часопису «Київська Русь» 2007 року. Після 10 років витримки Йван Козленко доопрацював твір, і вже роман, супроводжений коментарями автора, вийшов окремою книжкою.
Сюжет книги оповідає про богемного молодого одесита Ореста, якому надходить несподівана пропозиція. Як наслідок, Орест не отримує карколомну кар’єру, але розпочинає химерні стосунки, у яких сплітаються історії персонажів майбутнього фільму, їхніх прототипів і самих акторів.
«Дім для дома», Вікторії Амеліної
Видавництво Старого Лева 2017 — 384 с.
Читала Софія Єлагіна, журналістка
«Дім для Дома» — роман сучасної української письменниці Вікторії Амеліної, у якому зображено історію однієї радянської родини: старого полковника, кількох поколінь жінок і пуделя Домініка.
«Колонія», Макса Кідрука
Бородатий Тамарин, 2022 — 904 с.
Читав Іван Міщук, YouTube-спеціаліст
Події роману відбуваються в майбутньому. Земляни лишень оговтуються від хвороби, яка призвела до найбільшої за пів століття пандемії, як з’являється нова проблема — патоген, який інфікує лише вагітних жінок. Учені намагаються зрозуміти, що це за хвороба та чи має вона зв’язок із зафіксованими довкола планети нейтронними спалахами. Водночас чисельність марсіанських колоній уже перевищує 100 тисяч мешканців. Вони змушені працювати набагато більше, ніж земляни, оскільки мають більш обмежені ресурси. Мешканці Марсу прагнуть змін, не усвідомлюючи, що ці зміни ставлять під загрозу саме існування колоній.
«Небовись», Брендон Сандерсон
Nebo BookLab Publishing, 2023 — 472 с.
Читав Ростислав Собачинський, голова англомовної редакції
Брендон Сандерсон — американський автор фентезі, наукової фантастики та книг для молоді. Він найбільш відомий завдяки вигаданому всесвіту Косміра, у якому розгортається більшість його фантастичних романів. Письменник намагався створити незалежні серії книг, які б були з’єднані одна з одною, але не мали спільного сюжету. Так само свої книги створював фантаст Айзек Азімов — його окремі серії книг «Робот» і «Фонд» зрештою були пов’язані.
Космер — це спроба створити всеосяжну космічну одіссею. У центрі сюжету войовниця-підліток Спенса та її світ, що перебуває під загрозою вже сотні років. Інопланетна раса Креллів проводить атаку за атакою з неба, намагаючись знищити залишки людської раси. Єдиний захист людства — піднятися на свої кораблі й битися з ворогом у небі.
Спенса завжди мріяла злетіти над Землею і довести свою хоробрість. Але її доля переплетена з долею батька, пілота, який загинув багато років тому, несподівано покинувши свою команду, через що шанси Спенси вступити до школи пілотів наближені до нуля. Коли вона знаходить уламки стародавнього корабля, то розуміє, що ця мрія може стати реальністю — за умови, що вона зможе відремонтувати корабель, пройти навчання і заручитися підтримкою химерного корабля, бо він, як виявилося, має душу.
«Кальвін і Гоббс — Помста Няні», Білл Воттерсон
Andrews McMeel Publishing, 1991 — 128 c.
Читала Анастасія Оприщенко, журналістка
Білл Воттерсон — американський художник-мультиплікатор, автор коміксів «Кальвін і Гоббс», — проникливо вимальовує життя очима дитини з усіма його веселощами та розчаруваннями. «Помста Няні» — п’ята друкована збірка про шестирічного хлопчика Кальвіна та його іграшкового тигра Гоббса. Кожна збірка — це окрема історія, пов’язана з попередніми хіба що другорядними персонажами.