З початком масового виїзду українців внаслідок повномасштабного вторгнення росії все частіше можна зустріти український бізнес за кордоном. Переселенці шукають нові можливості для розвитку та стабільного прибутку. Цей процес вимагає не лише знань законодавства іншої країни, а й підготовки документів, розуміння податкової системи та специфіки ринку. Розповідаємо, як відкрити бізнес за межами України.

Відкриття бізнесу в Європі

Як відкрити бізнес в країнах Євросоюзу

Перед відкриттям власної справи потрібно визначитися, в якій країні хочете працювати. Річ у тім, що країни ЄС мають деякі розбіжності щодо ведення бізнесу. Наприклад, Естонія має нульовий податок на реінвестований прибуток, а Польща пропонує пільговий податок для малого бізнесу (9%). Також багато країн пропонують українським підприємцям грантову підтримку.

Основні типи бізнес-структур у ЄС:

  • Sole Proprietorship — індивідуальний підприємець;
  • Limited Liability Company (LLC) — ТОВ;
  • Branch — філія. Якщо у вас вже є бізнес в Україні або іншій країні;
  • Partnership — партнерство. Якщо у вас кілька співвласників.

Для реєстрації бізнесу потрібно звернутися до відповідних установ. Наприклад, у Польщі це CEIDG, а у Чехії — Obchodní rejstřík. Також у Польщі громадяни України, які легально проживають та мають PESEL (ідентифікаційний номер для осіб, які легально проживають на території Польщі), можуть створити бізнес на тих самих умовах, що й поляки. В Естонії існує програма e-Residency, яка дозволяє зареєструвати бізнес онлайн.

Зазвичай для реєстрації бізнесу в ЄС потрібні такі документи:

  • паспорт або інший документ, що підтверджує особу;
  • дозвіл на проживання;
  • податковий номер країни, де планується реєстрація;
  • юридична адреса компанії;
  • статут, рішення про заснування тощо.

У деяких країнах можуть вимагати додаткові документи, такі як бізнес-план або підтвердження фінансової спроможності. Однак у кожній країні перелік документів може змінюватись.

карта ЄС Євросоюзу
Карта країн Європейського Союзу

Як відкрити бізнес у країнах, які не є членами ЄС

Наприклад, щоб зареєструвати бізнес у Норвегії, потрібно мати дозвіл на проживання, який надає можливість працювати в Норвегії. Також суб’єкти господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність у країні через приватну власність, повинні мати норвезький ідентифікаційний номер та організаційний номер для доступу до послуг від державних органів та інших організацій. 

Існує два типи таких номерів: 

  • номер D (тимчасовий номер);
  • норвезький національний номер. 

Ідентифікаційний номер, який отримує іноземний громадянин, залежить від дозволу на проживання та того, як довго він планує перебувати в Норвегії.

Зареєструвати бізнес у Норвегії можна через окремий орган Bronnøysund Register Center. Реєстр надає організаційний номер, необхідний для укладання договорів, виставлення рахунків, звітності, контактів із державними органами Норвегії тощо. Подати заяву на отримання ідентифікаційного номера можна одночасно із завершенням реєстрації компанії. Сума податку становить близько 22% від доходу.

Усі процедури можна виконати онлайн, однак необхідно врахувати, що більшість документів заповнюються норвезькою мовою. Детальніше про реєстрацію кожного виду діяльності можна дізнатись на сайті посольства України в Норвегії.

Читайте також: Ставка на експансію: як українським компаніям масштабуватися на закордонні ринки — колонка

Ставка на експансію: як українським компаніям масштабуватися на закордонні ринки — колонка

Як відкрити бізнес у Великій Британії

Велика Британія має спрощену процедуру заснування компанії та ведення бізнесу на її території. До того ж на відкриття бізнесу в середньому витрачається 12 календарних днів.

Для цього потрібно обрати форму бізнесу:

  • Sole Trader (ФОП);
  • Limited Company (ТОВ);
  • Partnership (Партнерство);
  • Branch (Філія).

Реєстрація компанії здійснюється через державний орган під назвою Companies House. Для ведення бізнесу українцям також знадобиться віза.

Серед можливих варіантів віз для українців в Британії:

  • Start-up Visa — для нових підприємців, не вимагає початкового капіталу.
  • Innovator Visa — для підприємців, які планують інвестувати мінімум £50 000 у бізнес. Подача заявки коштує £1191.
  • Representative of an Overseas Business Visa — для відкриття філії іноземної компанії.  Подача заявки коштує £719.
  • Global Talent Visa — для лідерів у сфері науки, мистецтва, культури та цифрових технологій. Подача заявки коштує £716.

Окрім цього, потрібно буде відкрити бізнес-рахунок в одному з британських банків. Мінімальний внесок становить £1. Сума податку становить близько 19% від доходу. Детальніше про відкриття бізнесу можна дізнатись на сайті британського уряду.

Читайте також: «Дія.Бізнес» випустила гайд для інвестицій у соціально-відповідальні проєкти