Рада підтримала доопрацьований законопроєкт з реформування АРМА у першому читанні

12 лютого, 2025, 17:00 1236
Рада підтримала доопрацьований законопроєкт з реформування АРМА у першому читанні

Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт №12374-д. Документ передбачає реформування Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами. 

За основу проголосували 233 депутати, повідомляє народний депутат Ярослав Железняк. Реформа АРМА є однією з вимогою західних партнерів за програмою розширеного фінансування Ukraine Facility.

Реформа АРМА Законопроєкт 12374-д голосуванняФото: Ярослав Железняк

Що таке АРМА?

АРМА — це Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Це орган виконавчої влади, яки уповноважений виявляти та розшукувати активи, які можуть бути арештовані у кримінальному провадженні, а також управляти цими активами.

Усього на території України заарештовано та передано в управління АРМА приблизно 72 тис. активів вартістю понад 200 млрд грн. Надходження від управління активами у 2024 році склали 1,2 млрд грн. 

Водночас 80% ухвал про передачу активів в АРМА лишаються не виконаними. 

«Тобто, управління цими активами не здійснюється, а самі арештовані активи можуть знецінюватися, розкрадатися або продовжувати де-факто працювати на власників або третіх осіб», — пояснює Голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна.  

Що передбачає реформа АРМА?

Законопроєкт №12374 про реформування, ініційований Премʼєр-міністром України Денисом Шмигалем, зареєстрували у січні 2025 року. Вже 11 лютого Головний комітет відхилив законопроєкт. 

Натомість 12 лютого Верховна Рада України підтримала доопрацьований депутатами проєкт закону №12374-д.

Законопроєкт №12374-д пропонує: 

  • удосконалити процедури відбору Голови АРМА;
  • провести незалежну зовнішню оцінку (аудиту) ефективності діяльності Агентства;
  • впровадити процедуру ідентифікації активу до вирішення слідчим суддею/судом питання про передачу активу в Національне агентств;
  • визначати вартість активу до його передачі в Національне агентство;
  • залучити до управління активами арбітражних керуючих та приватних виконавців; встановити граничні строки для реалізації усіх етапів управління арештованими активами.

Законопроєкт №12374-д прийняли за основу (у першому читанні). Очікується ще також голосування в цілому (у другому читанні). Після цього законопроєкт має підписати Голова Верховної ради, а після нього — Президент України. 

Дедлайн реформування АРМА за програмою Ukraine Facility, як пише нардеп Железняк, — до 31 березня. 

Читайте також: 50 мільярдів євро підтримки від ЄС. Що таке Ukraine Facility простими словами та чому це важливо

Читати більше