На фото колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Радіон Тимошенко та ексначальник військ зв'язку ЗСУ Володимир Рапко
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) викрили корупційну схему під час розробки автоматизованої системи «Дзвін» для ЗСУ. Через зловживання держава втратила 246 млн грн.
Серед підозрюваних:
- колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант;
- ексначальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-майор;
- ексначальник Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ, полковник;
- директор приватного товариства – головний виконавець контракту.
Їм інкримінують привласнення та розтрату майна.
У НАБУ не розкривають імен підозрюваних, однак, за даними журналіста Олега Новікова, мова йде про колишнього заступника начальника Генштабу ЗСУ Радіона Тимошенка та ексначальника військ зв'язку ЗСУ Володимира Рапка.
Деталі справи
За даними слідства, у 2016 році Міністерство оборони уклало контракт з комерційною компанією, яка не мала досвіду у створенні програмного забезпечення, а займалася збором комп'ютерів.
За чотири роки розробки технічне завдання змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість проєкту на 300 млн грн. Також без обґрунтування збільшили кількість дослідних зразків системи з 4 до 12, що призвело до додаткових витрат у 115 млн грн.
Система, розроблена в рамках контракту, не відповідала технічним вимогам: вона була несумісна з протоколами НАТО та іншими військовими системами, а значна частина програмного забезпечення залишилася невикористаною. З 200 запланованих функцій реалізували лише 10.
Під час розслідування детективи зафіксували спроби приховати ключову документацію, а також термінові спроби модернізації системи, щоб наблизити її до заявлених характеристик. Однак через фундаментальні помилки в архітектурі доопрацювання системи виявилося неможливим.
«Дзвін» офіційно прийняли на озброєння наприкінці 2022 року. У 2024 році планувалося додаткове фінансування проєкту.
Нагадаємо, Міністерство оборони України під’єднали до Єдиного порталу викривачів, що дозволить громадянам повідомляти про можливі факти корупційних правопорушень. Це повідомлення може бути анонімним.
Рік тому в Україні спалахнув інший корупційний скандал. За даними слідства, львівський бізнесмен Ігор Гринкевич і його спільники отримали від Міноборони контракти на постачання одягу та білизни для ЗСУ. Однак багато контрактів не було виконано, а деякі не в повному обсязі або за завищеними цінами. За попередніми оцінками, сума збитків може сягати понад 1 млрд грн.