Компанія Microsoft заявила про значний прорив у розробці квантових комп'ютерів, стверджуючи, що вони можуть з'явитися вже за кілька років, а не десятиліть, як вважалося раніше.
Компанія розробила чип під назвою Majorana 1, який, за її словами, можна порівняти з винаходом напівпровідників, що зробили можливими сучасні смартфони, комп'ютери та електроніку завдяки мініатюризації та збільшенню обчислювальної потужності.
Цей чип працює на основі першого у світі топопровідника, здатного створювати новий стан матерії, який не є твердим, рідким чи газоподібним.
Це дозволяє розробляти квантові системи, що можуть поміститися на одному чипі, меншому за долоню, а також створювати надійніше обладнання, йдеться в статті, опублікованій у науковому журналі Nature.
Microsoft стверджує, що топопровідник відкриває шлях до створення квантових систем, які можуть масштабуватися до мільйона кубітів — основних елементів квантових комп’ютерів, аналогічних до класичних бітів у сучасних комп’ютерах.
Це може зрештою призвести до створення найпотужніших комп'ютерів, заснованих на квантовій механіці, а не на класичній фізиці, які будуть здатні вирішувати надзвичайно складні промислові та суспільні проблеми.
Серед них:
- розщеплення мікропластику на нешкідливі сполуки;
- винахід самовідновлюваних матеріалів для будівництва, виробництва та охорони здоров'я;
- оптимізацію логістичних ланцюгів постачання;
- розшифрування складних криптографічних кодів.
Нагадаємо, раніше компанія Google представила квантовий чип Willow, який, як стверджується, здатен розв'язувати задачі за п'ять хвилин, тоді як найшвидшому суперкомп'ютеру у світі знадобилися б для цього десять септильйонів, або ось стільки 10 000 000 000 000 000 000 000 000 років.