Серед членських компаній Європейської Бізнес Асоціації 77% бізнесів продовжать працювати в Україні — незалежно від того, чи завершаться цього року бойові дії. Про це йдеться в результатах нової хвилі опитування «Бізнес під час війни», проведеного ЕВА. Розповідаємо про головні очікування бізнесів.
Робота на повну потужність
З початку 2025 року 75% компаній-членів працюють в повному обсязі. 24% працюють з обмеженнями, і 1% — не працює взагалі. У попередній хвилі опитування, пів року тому, повноцінно працювали 64% компаній, а 36% працювали з обмеженнями.
Найбільш поширені обмеження для компаній:
- нестача кваліфікованих працівників/мобілізація — 75%;
- обмеження географії діяльності — 55%;
- призупинення роботи на час повітряних тривог — 41%.
За останні пів року також зросла кількість керівників, що позитивно оцінюють стан справ у їхньому бізнесі. З 27% в попередньому опитуванні ця цифра зросла до поточних 40%. Водночас 46% оцінюють стан справ задовільно, і 14% — негативно.
Щодо прогнозів бізнес-динаміки на наступні пів року, то вони стали більш оптимістичними, зазначають у ЕВА.
- Наразі 29% респондентів очікують погіршення стану справ у їхнього бізнесу протягом 2025 року. У попередній хвилі погіршення чекали 56%.
- Кількість тих, хто вважає, що стан справ у їхньому бізнесі покращиться, зросла вдвічі за пів року – з 16% до поточних 32%.
- Водночас 39% не очікують суттєвих змін.
Фактори ризику
Фактори найбільшого негативного впливу на бізнес також частково змінилися.
Серед таких факторів підприємці називають:
- нестачу кваліфікованих працівників та мобілізацію — 75%;
- війну, окупацію територій — 63%;
- нестабільність економіки — 54%.
Пів року тому до топ-3 викликів входили атаки на українську енергосистему, наразі ж цей фактор спустився на четверте місце.
Резерви та втрати бізнесів
Бізнес наразі нарощує свої фінансові резерви, показує опитування.
Нині 72% компаній мають фінансові резерви на рік та більше. В середині 2024 року таких була 53%. При цьому 22% мають резерви на пів року, 5% — на кілька місяців, і тільки 1% не має жодних резервів.
В той же час чверті (24%) бізнесів важко оцінити свої фінансові втрати станом на початок 2025 року. Решта ж оцінюють так:
- для 25% опитаних компаній вони складають до $1 млн;
- 24% повідомляють про втрати в діапазоні $1-10 млн;
- 16% нарахували втрат більше $10 млн.
Жодних втрат не понесли тільки 11% опитаних компаній Асоціації.
Донейти і служба в ЗСУ
Наразі 72% компаній прозвітували про те, що підтримують власних працівників у лавах ЗСУ. 56% опитаних допомагають ЗСУ фінансово, а 35% – продукцією. До відновлення громади чи регіону долучилися 23% опитаних бізнесів.
У 85% опитаних членських компаній Асоціації сьогодні є співробітники у лавах ЗСУ.
Опитування проводили з 5 до 16 лютого 2025 року, участь у ньому взяли 102 топ-менеджери членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.
Читайте також: Україна найбільше експортує в ЄС зернові та олії, а імпортує паливо і транспорт — Держстат