О 12:00 у холі формується вже чимала черга з журналістів. Чути англійську, французьку, італійську, і, звісно, — найбільше української. Хоча акредитація на пресконференцію Президента була обмежена за часом, здавалося, що зареєструватися вирішили всі.
23 лютого 2025 року, у переддень третіх роковин повномасштабного вторгнення рф, у Києві відбувся форум «Україна. Рік 2025» та пресконференція Президента України Володимира Зеленського.
AIN побував на події та розповідає про головне — як пройшло і чого очікувати українцям у 2025 році.
До конференції президента залишається щонайменше три години, тож керівники державних інституцій все ще мають прозвітувати про свою роботу. Спойлер: і тут не обійшлося без Трампа.
Основні тези з форуму «Україна. Рік 2025»
До форуму долучилися начальник головного управління розвідки Кирило Буданов, міністр оборони Рустем Умєров, міністерка економіки Юлія Свириденко, премʼєр-міністр Денис Шмигаль, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
А також керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, голова СБУ Василь Малюк, голова служби зовнішньої розвідки Олег Іващенко, а також головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Економічні здобутки та виклики України
Після історичного падіння -30% ВВП у 2022 році, наступні роки фіксували зростання на 5% (2023) та 3,6% (2024). Цього ж року Україна також очікує на економічне зростання, розповідає Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Серед фокусів роботи Мінекономіки на наступний рік — програма «Зроблено в Україні», подолання структурного безробіття, адаптація ветеранів та програми енергетичної стійкості.
Читайте також: Економіка України зросла на 0,64% завдяки «Зроблено в Україні» — міністерка економіки
Найбільший виклик бізнесу — про що говорили вже неодноразово — дефіцит кадрів.
Щодо бронювання працівників Юлія Свириденко додає, українські підприємства зможуть оновлювати статус критичності до 31 березня 2025 році — в уряді дійшли згоди щодо продовження крайнього терміну.
Зокрема дедлайн продовжили через масштабну кібератаку на державні реєстри у грудні 2024 року.
Угода про корисні копалини
Україна має запаси титану, літію, урану і рідкісноземельних металів. Міністерка економіки зауважує, перед Україною стоїть задача — не домовитися про експорт, а залучити інвестиції у переробку і розробку родовищ.
Загальна вартість копалин на всій території України поки невідома. Для цього потрібно проводити геодезичні дослідження та оновлювати застарілі дані.
На запитання, хто буде підписувати таку угоду, голова Офісу Президенту Андрій Єрмак заявив: «Спочатку потрібно, щоб угода була, а тоді вирішувати, хто її підпише». 23 лютого, у день форуму, він та Юлія Свириденко поїхали на наступний раунд переговорів з американського стороною.
Українські дрони, deepstrike та американські Starlink
Спроможність оборонно-промислового комплексу України за час повномасштабної війни зросла у шість разів, запевняє премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Україна нарощує власне виробництво боєприпасів, дронів і техніки.
До того ж, за даними міністра оборони Рустема Умєрова, 96% дронів виробляють або купують в Україні. Багато уваги приділяються безпілотникам класу deepstrike [здатні вражати цілі на великих відстанях, у тилу противника — ред.].
Читайте також: У 2025 році понад 44 млрд грн спрямують на FPV-дрони, зокрема на оптоволокні
У 2024 році Сили безпілотних систем провели 130 операцій. Усього пошкоджено 377 обʼєктів на території рф. За словами Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, далекобійність зброї України вже сягає 1700 км, але цифра «постійно зростає».
Голова Служби безпеки України Василь Малюк своєю чергою розповідає про успішні операції, зокрема у Чорному морі. Одна з таких — враження баржі, що перевозила російську військову техніку.
Українські дрони зараз — це багатоцільові платформи, які можуть нести на собі кулеметне озброєння, fpv-дрони, пояснює Василь Малюк. Їх можна використовувати також для дистанційного мінування.
Голова української розвідки Кирило Буданов заперечив чутки про системне вимкнення Starlink, що перебувають у користуванні українських військових.
Більше того, за словами Умєрова, Україна вже має альтернативу американським системам.
Зустріч Президента з журналістами
За пів години після виступів урядовців та військового керівництва розпочинається конференція Президента України Володимира Зеленського.
Стартували з запитання, чи готовий президент залишити пост в обмін на мир в Україні. Зеленський заявив, що має навіть кращу пропозицію — пост в обмін на гарантоване членство України в НАТО.
Звісно, запитання про взаємини з Трампом, усі можливі варіанти підписання або непідписання угоди з США, та мирні переговори — питання №1, які цікавили журналістів з усього світу.
Свої запитання до президента поставити змогли представники «Укрінформу», «Суспільного», hromadske, Bihus.Info, а також Euronews, Sky News, ABC, New York Post, CNN, Corriere della Sera, Fox News та інші.
AIN зібрав основні тези, озвучені на конференції.
Скільки коштувала війна Україні і звідки взявся американський «борг» у $500 млрд
Володимир Зеленський заявив, що не збирається визнавати $500 млрд як борг, який Україна має повернути за допомогу США у війні.
«Я домовлявся з Байденом і з Конгресом Сполучених Штатів Америки. Грант — це не є борг. Може це не подобається і це несправедливо, але це і є угода, яка була раніше», — говорить президент.
До слова, за час перерви на форумі голова ОП Андрій Єрмак повернувся з переговорів з американцями та заявив, що вони відмовилися від цифри у $500 млрд. Тепер, мовляв, про це і не йдеться.
За словами Зеленського, три роки повномасштабної війни коштували Україні $320 млрд: по $100 млрд внесли США та ЄС, ще $120 млрд — витратила Україна. Серед найбільших партнерів, окрім США та європейських країн, Зеленський називає Японію.
Гарантії безпеки від США
Президент України сказав, що не ображається на слова Дональда Трампа про диктатора. Навпаки — Зеленський очікує від президента США залученості у переговорах, яка підкріпить позицію України.
«Він [Трамп] хоче якомога швидше закінчити війну. В цьому ми точно сходимося. Я дійсно вірю, що він хоче і він допоможе нам закінчити цю війну. Я дуже хочу, щоб він був на нашому боці, щоб це не була просто медіація, бо мені здається, що цього замало», — додає Зеленський.
Головним пунктом угоди повинні стати чіткі гарантії безпеки для України.
Виробництво зброї в Україні
У 2024 році Україна виготовила 154 системи артилерії, 2,2 млн дрон та 100 тисяч далекобійних безпілотників.
«Ми зробимо більше в цьому році. Це нам допомагає виживати. Це не замінює допомогу США, але це не є ціль. І тому, ви самі розумієте, так у нас може бути дефіцит, але ми будемо боротися з ним», — говорить український президент.
Зеленський додає, частина обіцяних раніше Patriot, ще не надійшли в Україну. Йдеться про домовленості у липні 2024 року.
«Займаємось цими питаннями, займаємось системами ППО і, чесно, займаємось українськими аналогами. Більше нічого не скажу», — коментує Володимир Зеленський.
Ліцензії на користування надрами
У контексті розмови про угоди щодо корисних копалин журналістів цікавило також запитання щодо ліцензій на користування надрами.
Зеленський розповів, що відповідні служби проведуть спеціальний аудит — він вже розпочався.
Щодо формату, у якому відбуватиметься аудит і повернення надр у власність держави у випадку виявлення порушень, Зеленський розраховує на пропозиції урядовців.
Кримінальна відповідальність військового командування
Йдеться про затримання двох генералів і полковника, чия службова недбалість, за попередніми оцінками, призвели до захоплення частини територій на Харківщині у травні 2024 року.
«Питання не в кілометрах. На кожному кілометрі гинули люди. Я з повагою ставлюся до старшого офіцерського складу, але гинуть солдати. Гинуть солдати, відповідати повинне керівництво. Хтось повинен відповідати. Сказати, що у нас йде війна і закривати очі на все, я вважаю це неправильно. Тому нехай люди [слідство — ред.] розбираються», — прокоментував Володимир Зеленський.
На цьому конференція закінчилася. Десятки журналістів не встигли поставити свої запитання. Серед них Qirim.Media, «Українська правда» (за їхніми словами, вперше редакції не дали слова), The Kyiv Independent та інші.
Залишається лише здогадуватися про що ще, окрім Дональда Трампа, хотіли розпитати Зеленського.
Міжнародна допомога у день третіх роковин повномасштабної війни
Вже на наступний день, 24 лютого 2025 року до Києва, як і було анонсовано, прибули лідери 13 країн.
Серед них президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і голова Євроради Антоніу Кошта, премʼєр Канади Джастін Трюдо, президенти Литви і Латвії — Ґітанас Науседа та Едгарс Рінкевичс та інші.
Фото: Офіс Президента
У день третіх роковин повномасштабного вторгнення Рада ЄС оголосила про 16 пакет санкцій проти рф, що стосуються насамперед її тіньового флоту.
Урсула фон дер Ляєн також анонсувала допомогу у розмірі $3,5 млрд, які надійдуть вже у березні 2025 року.
Читайте також: Зростати всупереч: головні виклики українського Defense Tech у 2025 році