Три роки великої війни. Як українські бізнеси дотримуються щоденної хвилини мовчання в пам’ять про загиблих

24 лютого, 2025, 08:55 673
Три роки великої війни. Як українські бізнеси дотримуються щоденної хвилини мовчання в пам’ять про загиблих

Сьогодні 24 лютого 2025 року. Рівно три роки тому росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, понад 10 років триває війна на території нашої держави. Ще у березні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ про введення щоденної хвилини мовчання о 9:00.

Відтоді люди по всій країні на хвилину зупиняються та вшановують пам’ять загиблих під час війни росії проти України. Вже зараз метрополітени Харкова та Києва оголошують про початок хвилини мовчання на своїх станціях, також повідомлення лунає на Майдані Незалежності, Хрещатику, в ефірах телеканалів та радіо.

AIN розпитав українські бізнеси про те, як дотримуються хвилини мовчання в офісах та як на це реагують співробітники.

Мережа «Аврора»

З грудня 2024 року в магазинах мережі «Аврора» рівно о 9:00 звучить сповіщення про хвилину мовчання. Диктор просить усіх зупинитися на цей час, щоб вшанувати пам’ять полеглих героїв, які віддали своє життя за мир і свободу нашої країни.

Денис Твердохліб, менеджер культурних проєктів

Хвилина мовчання в мережі «Аврора» — це наша власна ініціатива, яку започаткували ще на початку 2023 року в офісах підтримки, а згодом поступово впровадили й у магазинах. Спочатку по всій мережі на торгових точках рівно о 09:00 вимикалася музика на одну хвилину.

 У мережі розповідають, що було важливо не просто формально запровадити цю ініціативу, а зробити її гідною та організованою в кожному магазині.

Foodoteka, Івано-Франківськ

Олексій Данилевський, керівник проєкту Foodoteka

Foodoteka — це не просто фудмаркет, а і громадський простір, де спільнота об’єднується навколо цінностей підтримки та пам’яті. З першого дня відкриття ми щодня вшановуємо пам’ять загиблих українців загальнонаціональною хвилиною мовчання. Це сповіщення звучить у загальній аудіосистемі простору, залучаючи до вшанування не лише команду, а й кожного гостя.

 У проєкті кажуть, що хвилина мовчання дня них не проста формальність, а громадянський обов’язок і прояв глибокої поваги до тих, хто віддав своє життя за нашу свободу. Відвідувачі Foodoteka сприймають цю традицію як природну частину простору, адже пам’ять і вдячність мають звучати не лише в словах, а й у діях.

З першого дня відкриття завдяки благодійним подіям у Foodoteka нам вдалося залучити понад 1,3 млн грн на підтримку ЗСУ. Ці кошти спрямовані до фонду Save Ukraine Now, створеного на Промприладі для допомоги військовим, які боронять нашу країну.

Також у серпня минулого року на промприладі запустили простір «Ветераницивільні ПЕТРОС», де проводять різноманітні активності, зокрема консультації з фінансів, комунікацій та фандрейзингу.

Мережа Mcdonalds

Щодня о 9:00 у всіх ресторанах «МакДональдз» в Україні триває хвилина мовчання. У цей час у закладах вимикається музика та лунає звук метронома. Протягом цієї хвилини співробітники та клієнти долучаються до загальнонаціональної хвилини мовчання і вшановують пам’ять загиблих унаслідок збройної агресії російської федерації. 

Клієнти «МакДональдз» по всій Україні розділяють наші почуття шани та подяки, долучаються до хвилини мовчання і з розумінням ставляться до павзи в обслуговуванні. Ми переконані, що це важливий момент єднання та вшанування тих, хто загинув унаслідок збройної агресії проти України!

Intellias

Марина Дудник, D&I координаторка, Intellias

Хвилина мовчання щодня відбувається в офісах Intellias о 9 ранку. Ми згадуємо полеглих колег, наших рідних, друзів і близьких, яких ми втратили в цій війні. Почали минулого року разом із запуском ініціативи Wall of Honor, метою якої є вшанування пам’яті про двох наших колег, які загинули на війні. В офісах з’явилися стіни пам’яті з іменами полеглих Героїв, де можна знайти інформацію про них, віддати їм шану та честь. Крім того, компанія має книги пам`яті, у яких колеги залишили згадки та теплі слова про наших героїв. Ці книги ми передали рідним загиблих.

 У компанії кажуть, що мали певне побоювання через гібридний формат роботи та гнучкий графік, оскільки не так багато співробітників постійно відвідують офіс та починають роботу о 9 ранку.

Хвилину мовчання на рівні компанії в усіх офісах в Україні запустили у 2024 році. До початку повномасштабного вторгнення в Intellias не мали серед колег загиблих. Втрата їх стала важливим поворотним моментом і поштовхом створити Wall of Honor та запровадити хвилину мовчання, щоби берегти про них пам’ять.

Крім цих ініціатив ми також працюємо з Політикою вшанування пам’яті. Пам’ять об’єднує і не допускає відчуття відчуження в колег, які повернулися із війни. Тому Політика вшанування пам’яті має стати частиною життя компанії. Це важливо для військових, ветеранів, для сімей, які чекають або чекали близьких із фронту та для кожного.

Цього року в планах Intelllias реалізувати ініціативу щодо розширення обізнаності співробітників стосовно культури вшанування пам’яті. Зокрема запрошують організації, такі як «Меморіал» та «Вшануй», для проведення вебінарів для співробітників і співробітниць Intellias для побудови відкритого діалогу на тему меморалізації.

Книгарня «Сенс»

Книгарня «Сенс» також підтримують хвилину мовчання. Ще в травні 2024 року про це розповіли в Instagram.

Протягом цієї хвилини ми зупиняємося: працівники й гості відволікаються від поточних задач та вшановують пам’ять загиблих у російсько-українській війні. У цей час ми не приймаємо замовлень, не готуємо каву та не спілкуємось між собою. Рекомендуємо всім, хто сидить за столиками, піднятися, а якщо читаєте — відволіктися на хвилину від книги. Знаємо точно, що ви підтримаєте цю важливу ініціативу та долучитесь до нас.

Читати більше