Британія та Франція надаватимуть Україні свої розвіддані після припинення співпраці з боку США

07 березня, 2025, 15:40 2943

Велика Британія продовжить постачати розвіддані Україні, хоча її можливості, як і можливості інших європейських країн, значно поступаються американським і не зможуть повністю компенсувати втрату даних від США. 

Як повідомили джерела The Guardian, Британія також надаватиме Україні аналітичні матеріали на основі зібраних даних, але відповідно до загальноприйнятої розвідувальної практики не передаватиме інформацію, отриману від США в рамках усталених угод про обмін.

Раніше Франція також офіційно заявила про готовність надати Україні доступ до власних розвідданих. Міністр збройних сил Франції Себастьян Лекорню зазначив, що рішення США матиме «значний оперативний вплив», але Париж продовжить допомагати своєю власною розвідкою.

Британські джерела видання наголошують, що між Лондоном і Вашингтоном завжди існувало не лише співробітництво, а й конкурентні аспекти у сфері розвідки.

Деякі експерти припускають, що припинення обміну розвідданими з боку США може завадити здатності України вчасно виявляти запуск російських бомбардувальників і ракет. Також Україна може втратити можливість своєчасно виявляти пуски балістичних ракет «Іскандер-М» і їхніх північнокорейських аналогів KN-23 і KN-24.

The Guardian пише, що після припинення постачання даних з'явилися повідомлення, що надані США ракетні системи HIMARS раптово вимкнулися. Зміни, ймовірно, також торкнулися ракет Atacms, хоча їхні запаси обмежені, і невідомо, скільки їх залишилося в України.

Україна має небагато установок Himars, але вони відіграли ключову роль у знищенні важливих цілей рф, таких як склади боєприпасів і логістичні центри. Українська військова розвідка (ГУР) також залежить від іноземних розвідданих для диверсійних операцій.

Військовий експерт Валерій Рябих із Defense Express зазначив, що США своїм рішенням поставили під загрозу безпеку цивільних. Він припустив, що припинення співпраці не матиме значного впливу на ситуацію на лінії фронту, оскільки в України є власні розвідники, супутникові служби та агенти в росії, яких достатньо для завдання ударів углиб рф.

З початку жовтня 2024 року Україна отримує супутникові знімки, зроблені за допомогою радарних систем із синтетичною апертурою (SAR) від фінської компанії ICEYE. Ініціатива є результатом співпраці з Rheinmetall.

Нагадаємо, також через рішення США призупинити передачу розвідувальних даних, Україна втратила доступ до супутникових знімків Maxar.

Читати більше