Американська аерокосмічна компанія Maxar Technologies припинила надавати Україні доступу до своїх супутникових знімків. Цю інформацію виданню «Мілітарний» повідомили кілька користувачів комерційного сервісу на умовах анонімності.
Зазначається, що це рішення було ухвалене у відповідь на «адміністративний запит». Це стосується як урядових користувачів, так і приватних.
Згодом видання Defense Express з посиланням на дистриб'ютора Maxar в Україні — компанії ТВІС — уточнив, що заборона не торкнулась авторизованих українських користувачів, які, як і раніше, можуть замовляти платні послуги від американської компанії.
Редакція AIN надіслала запит до Maxar для отримання офіційного коментаря щодо ситуації. Наразі ми отримали коротку відповідь:
«На жаль, ми не можемо коментувати питання, що стосуються наших окремих клієнтів. Однак, більша частина цієї інформації є загальнодоступною. Наприклад, те, що США заявили, що більше не ділитимуться розвідданими. Дозвольте мені уточнити деталі і повернутися до вас з відповіддю».
Згодом редакції надіслали розгорнутий коментар:
«Компанія Maxar має контракти з урядом США та десятками країн-союзників і партнерів по всьому світу на надання супутникових знімків та інших геопросторових даних. Кожен клієнт приймає власні рішення щодо використання та обміну цими даними.
Одним із таких контрактів є GEGD (Global Enhanced GEOINT Delivery) — урядова програма США, яка надає доступ до комерційних супутникових знімків, що були отримані і зібрані урядом США. Уряд США прийняв рішення про тимчасове призупинення дії українських облікових записів у GEGD.
Ми дуже серйозно ставимося до наших контрактних зобов'язань, і жодних змін в інших клієнтських програмах компанії Maxar не передбачається».
Maxar Technologies є провідним постачальником супутникових знімків високої роздільної здатності, які використовуються для різних цілей, включаючи моніторинг військової активності, стихійних лих і змін клімату.
Їхні знімки часто використовують світові ЗМІ та OSINT-спільноти для ілюстрації результатів ураження по стратегічних об'єктах на території рф.
Раніше, 5 березня, стало відомо, що США призупинили постачання зброї та передачу розвідувальних даних Україні.
Нагадаємо, торік The Atlantic повідомляв, що під час завдання повітряних ударів по українських об’єктах росія, можливо, покладається на супутникові знімки, зроблені американськими компаніями, зокрема Maxar і Planet.
Хоча вони офіційно стверджують, що не співпрацюють із рф, дані HUMINT-аналітиків Molfar свідчать про те, що росіяни все ж таки можуть отримувати доступ до цих знімків. Роблять вони це через посередників, маркетплейси та реселерів, що ускладнює відстеження кінцевого покупця.