Міноборони України створило управління космічної політики. Головна мета нової структури — об’єднати внутрішні й зовнішні можливості для розвитку українського військового космосу.
Управління презентувала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко під час форуму Space For Ukraine, що став своєрідною заявою держави про початок розвитку цієї галузі та заклик до Defense Tech виробників братися за нові розробки. AIN відвідав форум і розповідає, яке бачення розвитку космічної галузі має Міноборони. Завдання, до слова, розписали до 2035 року.
Дорожня карта Міноборони в космосі
На форумі Катерина Черногоренко також презентувала Дорожню карту Міністерства щодо розвитку космічної галузі України. Усі основні завдання розділені на три етапи реалізації: до 2026, 2030 та 2035 років.
«Ми хочемо, щоб усі інноватори, інженери, які думають, як розробити космічні технології, знали контакти, розуміли точки входу, щоб із нами [Міноборони — ред.] взаємодіяти. Управління — це координаційний центр, центр генерації сенсів і генерації політик», — пояснила Черногоренко.
Так, 2025 рік відвели на аудит стану інфраструктури, розробку документів, навчання фахівців і запуск пілотних проєктів.
Уже до 2030 року Міноборони планує мати національні супутники для оборонних цілей, а також нову систему сповіщень повітряних тривог і контролю космічного простору.
А до 2035 року сформувати цілісний космічний сегмент оборони, брати участь у глобальних проєктах і забезпечити сталий розвиток космічної галузі в Україні.
Фото: Катерина Черногоренко via Facebook
«Міністерство оборони робитиме певні кроки, щоб це було стратегічно, візійно та не захлинулося через два роки. Ну бо змінилася, наприклад, команда державних інституцій, що ми робимо, як держава? Важливо, щоб це було десятиріччями, адже це довгі програми, які потрібно реалізовувати. Важливо, щоб тут була тяглість державної політики. Тому ми зараз започатковуємо цю сферу, виконуємо свій чіткий обовʼязок — запускаємо управління та хочемо разом з іншими інституціями шукати відповіді на всі виклики», — зазначила заступниця міністра під час обговорення.
Катерина Черногоренко, до слова, пообіцяла, що Міноборони згодом (коли вже матиме, що розповісти) підбиватиме підсумки того, що вже вдаватиметься реалізувати.
Лідерство в розвитку галузі та формуванні політик має взяти на себе держава, зокрема Міноборони, зазначила під час форуму Катерина Черногоренко.
«Жодні системи венчурних інвестицій, глобальні фінансові ринки, напевно, не зможуть дати такий буст, який зобовʼязана зробити держава. Вона зобовʼяана вийти до ринку, зробити інвестиції в цій галузі. Ми готові до цього. Я говорю з виробниками Defense-технологій. Вони готові про це говорити з державою, готові до контрактів, до створення сучасних конструкторських бюро, сучасних R&D-центрів і нарощування цієї експертизи?» — наголосила Черногренко.
Для чого Силам оборони космос
Розвиток космічної галузі може забезпечити для України незалежність та автономність у низці процесів. Ідеться про розвідку, навігацію та трекінг, контроль космічного простору, попередженя про ракетний напад ворога, моніторинг навколишнього середовища, а також запуск та експлуатацію супутників.
Нині Україна має лише один власний супутник, тоді, як зазначили в МОУ, у росії їх близько 200.
Однак те, що у 2022 році Україні вдалося придбати «народний супутник», стало для нас неабияким досвідом і хорошим початком розвитку галузі, вважає заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр.
«Незалежність — це була основна наша мета під час купівлі першого супутника. Ця маленька незалежність [від надання розвідувальних даних країнами-партнерами. — ред.] дала можливість нам спрацювати в певних операціях, які ми змогли підготувати самотужки», — розповіла посадовиця.
Окрім того, важливо розуміти, що росія вже активно використовує космос у війні, тож Україні слід займатися і новими розробками, і пошуком шляхів протидії. Йдеться зокрема про російський удар по Дніпру ракетою «Орешник», котра, як заявлено, рухається у верхніх шарах атмосфери, що унеможливлює її збиття засобами ППО.
«Зараз йдеться і про системи протиракетної оборони, які здатні були б нівелювати загрози, що вже використовує росія, і про застосування космічних апаратів для забезпечення нашого сектору безпеки й оборони необхідними засобами: це й національні засоби звʼязку, які є вкрай важливими для ефективного управління військами, і розвідувальна інформація, яка дозволяла би нам розуміти, до чого готуватися та що планує ворог, це й важливе попередження про ракетні удари. Це все без космічних апаратів зробити просто неможливо», — наголошує під час обговорення Федір Веніславський, народний депутат і голова підкомітету з державної безпеки та оборони.
Із чого починатимуть
У Міноборони пояснюють, новостворене управління займатиметься напрацюванням нормативно-правової бази, пошуком найактуальніших космічних технологій, а також стане єдиною точкою входу для взаємодії з внутрішніми й зовнішніми стейкхолдерами в цій сфері: розробників, науковців, підприємців і міжнародних партнерів.
«Десятиліттями українські вчені, інженери та промисловці створювали велику наукову базу й розробляли космічні технології. На цій базі ми створимо нові можливості, які підсилюватимуть Сили оборони», — підкреслила заступниця міністра оборони України з питань цифровізації.
На цьому етапі уряду також важливо правильно прокомунікувати державну політику в цій галузі та пояснити ринку виробників, які можливості запропонують для них, переконана заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр.
«Ми, як міністерство, можемо створити певні умови: програми фінансування чи підтримки, можливості доступу до наявних знань. Для цього нам, як державі, потрібно розуміти, куди ми рухаємося, намалювати картинку, що саме нам потрібно, які технології сьогодні цікаві. Окрім того, бачимо велике зацікавлення наших партнерів, які вже зробили певні кроки в цьому напрямку й готові заходити сюди зі своїми спеціалістами, технологіями та напрацюваннями», — наголосила Гвоздяр.
Одним із перших стратегічних завдань на цьому шляху має стати створення в Україні Космічних сил. Так вважає народний депутат і голова підкомітету з державної безпеки й оборони Федір Веніславський.
«Я думаю, що ідея створення в Україні Космічних сил — це та історія, над якою я, як голова профільного підкомітету ВРУ, готовий працювати разом із Міністерством оборони. Я думаю, що ми можемо в дуже короткостроковій перспективі напрацювати зміни, які забезпечать створення аналогу того, що мають інші країни, у яких уже є Космічні сили», — наголошує Федір Веніславський.
Про свій досвід запуску Космічних сил на форумі Space For Ukraine поділилися і командувачі цього роду військ із Франції та Великої Британії.
Так, командувач Космічного командування Бритаії Пауль Тедман розповів, що їхній шлях у розвитку галузі розпочався 2021 року із формування стратегії, розуміння мети й визначення пріоритетів.
«Наш шлях розпочався з усвідомлення того, що космос справді важливий не лише для нашої економіки, а й для національної безпеки та оборони. Тож у 2021 році ми розробили стратегію національної безпеки, яка доручила Міністерству оборони розробити Defense Space Strategy (оборонно-космічну стратегію — ред), яку ми оприлюднили у 2022 році. (…) Ще одна важлива річ, яку зробила Defense Space Strategy, це формування Космічного командування. Нам уже майже 4 роки. Ми починали з шести людей, а зараз маємо штат у 600 осіб», — наголосив генерал Пауль Тедман.
Командувач також додав, що переконаний у тому, що сучасні Збройні сили не можуть рухатися, комунікувати і воювати без космічних систем.