Гендиректор Intel інвестував у сотні китайських компаній, деякі з них мають зв'язки з військовими — Reuters
Нещодавно призначений генеральний директор Intel — найбільшого виробника мікросхем у США — Ліп-Бу Тан протягом останніх років інвестував у сотні китайських технологічних компаній, включаючи щонайменше вісім зі зв’язками з армією Китаю. Про це свідчить аналіз корпоративних документів Китаю та США, проведений агентством Reuters.
Призначення Тана на посаду керівника Intel — одного з трьох світових виробників найбільш передових мікросхем та єдиного, що базується у США, — викликало занепокоєння серед частини інвесторів щодо його поточного залучення до бізнесу в Китаї.
Згідно з розслідуванням Reuters, Тан безпосередньо або через керовані ним фонди має міноритарні частки в понад 600 китайських компаніях, ще понад 40 — контролює повністю. У низці випадків інвестиції здійснювалися спільно з китайськими державними структурами та фондами місцевих урядів.
Зокрема, фонди, пов’язані з Таном, інвестували в шість китайських компаній разом із China Electronics Corporation — головним постачальником для армії Китаю, який ще у 2020 році потрапив під санкції адміністрації Дональда Трампа.
Серед компаній, у які інвестував Тан, була також Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) — найбільший китайський виробник мікросхем, що перебуває під санкціями США через зв’язки з китайськими військовими. Тан був членом ради директорів SMIC до 2018 року.
Хоча володіння частками в китайських компаніях, навіть із військовими зв’язками, саме по собі не є незаконним, ці зв’язки можуть створити політичні та репутаційні ризики для Intel, яка виконує контракт на $3 млрд з Міністерством оборони США.
Intel відмовилась коментувати ділову активність Тана в Китаї, але зазначила, що той заповнив стандартну анкету для директорів і посадових осіб, що передбачає розкриття потенційних конфліктів інтересів.
Наразі члени ради директорів Intel публічно не коментували ситуації.
Пентагон і Мінторг США від коментарів також утрималися. Водночас у китайському посольстві у Вашингтоні звинувачення відкинули та заявили про «спробу США спотворити політику військово-цивільної інтеграції КНР».
Нещодавно Intel і тайванська TSMC досягли попередньої угоди про створення спільного підприємства. Нова структура керуватиме виробничими потужностями Intel. Частка TSMC у спільному підприємстві складе 20 %, однак, замість грошових інвестицій, тайванська компанія передасть Intel частину своїх виробничих напрацювань і проведе навчання персоналу.
Нагадаємо, Intel призначила Ліп-Бу Тана новим генеральним директором у березні 2025 року.