Amazon починає викликати залежність — уривок з книги Браяна Думайна «Безономіка. Як Amazon змінює світ»

2024

У видавництві BookChef виходить український переклад книги Браяна Думайна «Безономіка. Як Amazon змінює світ».

Amazon змінила не лише сферу роздрібної торгівлі, але й суттєво вплинула на засоби масової інформації, економічне зростання країн і розвиток суспільства загалом. У книзі йдеться про принципи, які Джефф Безос, засновник і голова компанії Amazon, використовує для домінування на ринку. Автор описує інновації, стратегічне управління, штучний інтелект, а також те, як Amazon вплинув на поведінку споживачів та які уроки варто засвоїти з цього для розвитку власного бізнесу.

AIN.UA публікує уривок з першого розділу під назвою «Безономіка».


Безономіка

Щойно прокинувшись, Елла попросила Alexa зварити їй кави, перевірити прогноз погоди й замовити продукти з «Whole Foods» з доставкою до дверей квартири ввечері того самого дня. Еллі двадцять шість і світ без Amazon їй заледве знайомий. Підручники для коледжу вона купувала не новими на цьому веб-сайті, а потім знову їх перепродавала. І хоча Елла підписана на Amazon Prime, ще відколи їй виповнилося вісімнадцять, вона й досі відчуває приплив ендорфінів, коли повертається додому й бачить на порозі пакунок, заклеєний брендованою пакувальною стрічкою Amazon. 

Поснідавши, Елла вирушає на роботу на метро. Їй потрібно замовити Bluetooth-клавіатури для офісу й зовсім не дивина, що найліпший вибір на Amazon. Елла двічі клацає мишкою й знає, що вже завтра замовлення буде в неї на столі, або й уже сьогодні, якщо клавіатури знадобляться їй терміново. Вона робить резервні копії важливих документів компанії та зберігає їх у хмарі, створеній Amazon Web Services, вивчає умови кредитування малого бізнесу, яке пропонує Amazon Lending, а потім збирає свою команду, щоб обговорити наступну визначну віху її стартапу: запуск нового продукту на сайті Amazon.

Того самого вечора, дорогою додому вона заходить до крамниці Amazon Go без касирів, щоб узяти чогось попоїсти, а на виході сенсори й камери автоматично списують з її рахунку Amazon плату за все, що вона взяла. Елла повертається додому та просить Alexa зачитати рецепт вечері. Поївши, вона відпочиває, попросивши Alexa увімкнути на телевізорі «Дивовижну місіс Мейзел» — справжній хіт на Amazon Prime Video, а потім засинає, читаючи Kindle.

Елла — вигаданий персонаж, однак світ, у якому вона живе, дуже реальний. Усім нам відомо, що в екосистемі Amazon існує чимало таких, як вона — учасники Amazon Prime щорічно сплачують $119 за право повністю зануритися в неї.

Мільйони продуктів Amazon можуть безкоштовно доставити їм у сімнадцяти країнах світу вже за два дні чи й менше. Однак не всі покупці Amazon є учасниками програми лояльності Prime. По всьому світу налічують ще приблизно 200 мільйонів онлайн-покупців, які, байдуже, усвідомлюють вони це чи ні, довічно підписалися на операційну систему Безоса.

А Безос тільки розпочав проникати на світові ринки. Компанія розкинула щупальці в Європі, Індії, Африці, Південній Америці та Японії. Amazon поступилася лише в Китаї, де панують свої грізні цифрові гіганти Alibaba та Tencent.

Для пересічної людини Amazon — це бізнес, який продає різноманітні товари в невеличких коричневих коробках. Будь-якого дня пройдіться вулицями Лос-Анджелеса, Лондона чи Мумбаї, й побачите усміхнені коробки Amazon, складені у вестибюлях чи залишені біля дверей. Колишній виконавчий директор Amazon, який десятиліття пропрацював на високих посадах у компанії, розповів мені, що насправді Amazon створює нову операційну систему, всеохопнішу й усюдисущу, аніж IOS Apple, чи Android Google.

«Усе, що ми створили в Amazon, — говорить він, — мало на меті міцніше вплестися в канву [людських] життів. Нам це вдалося з Amazon.com, а тепер на черзі Amazon Echo з голосовим помічником Alexa, який повідомляє погоду, вмикає музику, контролює освітлення та охолодження повітря в домівках і, так, допомагає здійснювати покупки на Amazon.com. Ми наближаємося до межі, де має відбутися величезна інтеграція. Amazon стає операційною системою вашого життя».

Важко осягнути, якою популярною та всеосяжною стала Amazon, зробивши нас залежними від неї. У 2017 році під час святкового сезону 75% американців, які здійснювали покупки онлайн, сказали, що більшість товарів придбали на Amazon. 

На наступній сходинці опинився Walmart.com із 8% опитаних, які заявили, що саме там зробили більшість покупок. Щоб доставити лавину пакунків Amazon, вантажівкам Поштової служби США довелося здійснювати додаткові рейси в передмістя. У деяких районах листоноші мусили ставати до роботи о 4-й ранку, інакше не осилили б увесь обсяг відправлень.

На Фаєр-Айленд, що в Нью-Йорку, вранішній місцевий пором так довго завантажує відправлення Amazon, що деяким пасажирам доводиться сідати на інший човен, який відправляється раніше, інакше вони спізнювалися б на потяг до Нью-Йорк Сіті та не змогли вчасно прийти на роботу.

У добу, коли люди втрачають довіру до різних інституцій, Amazon здобула глибоку повагу.

У 2018 році Бейкер Центр у Джорджтаунському університеті поцікавився в американців, яким установам вони довіряють найбільше. Демократи віддали перевагу Amazon. Це досить несподівано, з огляду на те, що ліві дедалі нарікають на важкі умови праці на складах компанії та на її здатність витискати з місцевих урядів величезні податкові пільги, а також той факт, що 2017 і 2018 рр.

Amazon заплатила мізерні податки або ж узагалі була звільнена від них. За результатами опитування, республіканці розмістили Amazon на третьому місці — це й не дивно — після військових та місцевої поліції. Утім демократи і республіканці, які взяли участь в опитуванні, шанують Amazon більше за ФБР, університети, Конгрес, пресу, суди та релігійні установи.

Можливо, це допоможе пояснити те, що до церкви ходять 51% американських родин, натомість членство в Amazon Prime мають 52%. Особливо глибоко пошана до Amazon укоренилася серед покоління міленіалів. Max Borges Agency опитало 1108 людей віком від 18 до 34, які протягом  останнього року купували техніку на Amazon. Приголомшливі 44% міленіалів заявили, що вони радше на рік відмовилися б від сексу, аніж від Amazon, а 77% були готові на рік відмовитися від алкоголю, віддавши перевагу Amazon.

Однак про стиль життя та сексуальний потяг міленіалів ці дані можуть розповісти не менше, ніж про привабливість Amazon. Така зоряна репутація серед споживачів перетворюється на доларові знаки. У середині 2019 року інформаційна фірма Kantar, підрозділ рекламного гіганта WPP, оприлюднила рейтинг найдорожчих брендів у світі, в якому Amazon посіла першу сходинку.

За приблизною оцінкою Kantar, компанія вартує $315 мільярдів, тобто на цілих $108 мільярдів більше, порівняно з минулим роком. Amazon обійшла навіть Apple та Google. А Alibaba і Tencent перевершила більше, ніж удвічі.

Amazon починає викликати таку залежність, що нині забирає значну частку прибутків американців. Компанія витягує 2,1% усіх господарчих витрат, або приблизно $1320 з кожної американської родини із прибутком $63 000 на рік.

Споживачі охоче розкривають гаманці для Amazon передусім тому, що компанія заощаджує їхній час, дає змогу уникнути тісняви та відчутних витрат на пальне чи поїздку громадським транспортом до магазину за такими буденними товарами, як підгузки чи батарейки. Наведу конкретний випадок.

Коли Шарлотті Меєрсон, колишній редакторці книжок, яка мешкає в Верхньому Вест-Сайді на Мангеттені, знадобилися нові батарейки для старого телефону наземної лінії зв’язку, вона сіла на автобус до найближчої крамниці BestBuy, щоб придбати заміну. Послужливий працівник сказав: «BestBuy не продає таких батарейок, проте я радо вам допоможу». Далі він пройшов до комп’ютера й замовив для жінки нові батарейки — на Amazon. Навіть ті покупці, які свідомо нехтують Amazon, не можуть жити без неї. 

Нона Віллінс Ароновіц у статті для New York Times зауважила, що принципово не користувалася Amazon через повідомлення, які вона читала про ставлення компанії до складських працівників. Однак після того, як у її 85-річного батька, який на певному етапі свого життя був профспілковим активістом, стався серйозний серцевий напад, Ароновітц стала залежною від Amazon, адже лише так могла бути впевненою, що її прикутий до будинку батько мав усе потрібне — від м’ячиків для лікувальної терапії до дешевих екоконтейнерів для зберігання їжі.

Для Ароновітц користування Amazon скидалося на «угоду з дияволом», проте про батька вона написала так: «Він не може самостійно сходити до крамниці, а доглядальниця не може постійно ходити до спеціалізованих аптек і магазинів з медичними товарами. Тож Amazon Prime став для батька справжнім порятунком».

Оставить комментарий

Комментарии | 0

Поиск