майбутні лідери української tech та креативної індустрій

Останні кілька років український YouTube описувався приблизно так: одні й ті ж люди ходять по черзі до одних і тих же людей давати чи брати інтервʼю. Повномасштабна війна все змінила: стендап-коміки стали новими селебріті, молоді підприємці допомагають в рази більше, ніж колишні кумири (що без довгих роздумів виїхали до Польщі, Австрії чи Швейцарії), українські шоу чи подкасти з новими цікавими героями запускаються і показують Україною такою, якою раніше ми її не помічали.

Команда AIN.UA підтримує цей напрямок. Ми зібрали список 25+ українців, які представлені у різних сферах технологічної та креативної індустрій, витрачають свій час і ресурси на створення потужних продуктів, ініціатив, робота яких заслуговує уваги. Цей список не обмежує учасників віком чи конкретною сферою, єдиний фокус — їх розробки, імпакт та потенціал зростання.

1.

Макс Іщенко

Вже більше року Макс Іщенко відкрито декларує свою мету: побудувати tech-бізнес, що буде найбільшим донором українських Збройних Сил. Він вже передав на ЗСУ через фонди «Повернись живим», KOLO та інші майже 200 млн грн, що в рази більше за багато українських ІТ-компаній. Проект Djinni — один з найпотужніших на ринку рекрутингу в Україні.

2.

Дмитро Білаш

Киянин Дмитро Білаш всього за кілька років зміг разом з партнерами побудувати стартап Capitan Growth і успішно його продати майже за $4 млн. Після цього Білаш доєднався до фонду Олексія Вітченка Digital Future, а також запустив новий стартап — Osavul, який вже залучив $1 млн інвестицій.

3.

Мстислав Банік

Небагато людей знають Мстислава Баніка, але він — та людина, яка докладає найбільше зусиль, щоб ми бачили сервіс «Дія» саме таким. Зараз у сервіса під 19,5 млн користувачів, він продовжує отримувати нові функції, за що і відповідає Банік.

4.

Віра Ткаченко

Компанія MacPaw — одна з найбільших українських продуктових технологічних компаній, яка майже у повному складі працює з України і тут же створює всі свої продукти (на відміну від багатьох інших). Віра Ткаченко багато років відповідає за технічну сторону MacPaw і є однією з небагатьох жінок на посаді такого високого рівня в українських продуктових командах.

5.

Віталій Горовий

Горовий багато років займається інвестиціями, але на відміну від фінансування стартапів — знайшов свій шляхв іншому. Він інвестує та готує екзити саме з командами, здебільшого мова про аутсорс: заходить в проект, допомагає виростити — продає дорожче.

6.

Ігор Фінашкін

Команда Ігоря Фінашкіна за останній рік набрала чималий темп: багато нових міжнародних та українських клієнтів, великі компанії, які прийшли за проектами саме до I AM IDEA agency. Опитані AIN.UA представники ринку певні: у Фінашкіна залишились ціни, не відірвані від реальності, при цьому він готовий давати результат.

7.

Віталій Шкіль

Історія Віталія Шкіля — здається, приклад того, як має працювати бізнес-журналістика. Багато років Шкіль — журналіст, що писав про малі та середні підприємства. Стомившись від медіа, Віталій пішов не у піар, а будувати свій бізнес. Другим його проектом стала школа математики Matema. Фінансових показників Шкіль не розкриває, але Matema вже працює в Україні та Польщі.

8.

Дарʼя Шаповалова

Здається, прямо зараз DressX — найдорожчий український стартап, заснований українкою. За різними оцінками стартап, що створює маркетплейс для цифрового одягу, який Шаповалова запустила разом зі своєю партнеркою Наталією Моденовою, оцінюється під $100 млн, залучивши майже $20 млн інвестицій.

9.

Микола Максименко

Виходець з SoftServe Микола Максименко влітку 2023-го неочікувано повідомив: стартап Haiqu, співзасновником і СТО якого він є, залучив $4 млн, вийшовши зі стелс-режиму. Вражає не лише настільки великий перший раунд в історії молодого стартапу, а й сфера, у якій він працює — підвищення ефективності квантових компʼютерів.

12.

Антон Полєсков

Вже більше двох років Полєсков відповідає за київський ICLUB — клуб інвесторів, що вкладають кошти у стартапи разом з TA Ventures Вікторії Тігіпко. Через збройну агресію рф проти України та початок повномасштабного вторгнення, офлайн-частину ICLUB довелось скасувати, але вся діяльність продовжується. Саме українська гілка ICLUB — все ще найактивніша поміж решти.

10.

Павло Пікулін

Проект Павла Пікуліна працює в ніші, яку ледь не всі інвестори називають найскладнішою — hardware: Deus Robotics створює роботів для складських приміщень. У стартапа є спільний проект з найбільшим українським логістичним оператором «Нова пошта», а в останньому раунді він залучив $1,5 млн від SMRK.

11.

Тетяна Чайковська

Хоча коворкінг Lift99 поки не вибудував в Україні велику мережу, як конкуренти, резиденти хвалять місце за особливу атмосферу, а останній рік команда чимало волонтерить. Чайковська також є співзасновником стартапу Salto X, який допомагає з організацією опціонів європейським стартапам.

12.

Артем Старосек

З початком повномасштабного вторгнення OSINT став невідʼємною частиною роботи українських збройних сил, а також окремих команд, які допомагають шукати інформацію про ворога. Команда Molfar Старосека була однією з тих, хто знайшов винуватців удару по житловому будинку в Дніпрі. До повномасштабного вторгнення Molfar працював на B2B та B2C-ринках у тій же сфері.

13.

Влад Шевченко

Креативна економіка в останні роки в Україні відчутно набирає обертів. Зʼявляються люди, що заробляють, створючи проекти на YouTube, в Instagram чи TikTok. Шевченко, здається, ідеальний представник цього напряму: у нього якісний гумор, без чорноти, що набирає мільйони переглядів у TikTok, а серед партнерів — великі українські компанії, як от Оkkо чи «Сільпо».

14.

Андрій Голубинський

Команді Apostera вдалось за кілька років побудувати якісний hardware-продукт — mixed reality систему для автомобілів, а серед клієнтів — бренди німецького та американського автопрому. Голубинський разом з колегами з Luxoft Віктором Сдобніковим та Ольгою Міркіною за кілька років вибудували Apostera та успішно продали компанію за $14 млн Audi.

15.

Ілля Полосухін

Ілля Полосухін є співзасновником одного з найпопулярніших у світі блокчейн-проектів Near Protocol. На піку власний токен Near торгувався за більш як $20, залучені інвестиції перевищують пів мільярда доларів. Конкурентів вистачає, як-от Solana чи Polygon. Полосухін багато інвестує у web3-проекти, він є серед партнерів українського фонду SID Venture Partners.

16.

Ігор Стефурак

Ігор Стефурак не є частиною надвідомого стартапу, великої продуктової компанії чи аутсорсу. Він скоріше приклад того, що можна назвати серійний tech-підприємець: створює з партнерами один за одним продукти, плагіни, сервіси і продає їх, нехай і не за мільйонні чеки. Чекаємо на «велику історію».

17.

Олександр Трегуб

У 2021 році Олександр Трегуб разом з іншими співзасновниками школи Projector перетворив проект у справжній EdTech. Під час повномасштабної війни школа сильно не просто встояла, а розширилась та запустила широку рекламну кампанію, команда виросла у два рази і перевищує 150 людей. Сьогодні Projector — один з найбільших недержавних EdTech-бізнесів, що надає освіту у різних напрямках, зокрема в tech та креативній індустріях.

18.

Андрій Безверхий

Андрій Безверхий разом з партнерами запустили Soc Prime у 2015 році. Основним ринком одразу обрали Штати. Спеціалізація — створення платформи для захисту підприємств від кіберзагроз. У 2021 році компанія залучила $11 млн інвестицій. Soc Prime також допомагає з захистом українського кіберпростору від російських хакерів.

19.

Анна Белеванцева

В листопаді 2022 року видання Time опублікувало свій щорічний рейтинг головних інноваційних продуктів року. На передовиці — біонічний протез від українського стартапу Esper Bionics. «Був приємний шок», — згадує співзасновниця та COO стартапу Анна Белеванцева.

20.

Віталій Гордієнко

Ще один український контент-мейкер — Віталій Гордієнко. Він став відомим завдяки своєму YouTube-проекту «Загін кіноманів», у якого понад 600 000 підписників, а відео набирають в середньому до 700 000 переглядів. Одна з його останніх робіт — «Феномен Івасюка»: фільм про українського музиканта Володимира Івасюка, який на момент формування списку набрав ~700 000 переглядів.

21.

Антон Павловський

Компанія GP Bullhound провела велика дослідження європейського EdTech-ринку. В списку є і українська Headway, що входить до орбіти компаній Genesis. Згідно GP Bullhound, у компанії є потенціал досягнути капіталізації у $1 млрд у найближчі два роки. Засновник компанії Антон Павловський не приховує, що оцінка компанії вже більше $300 млн, а виторг продовжує зростати.

21.

Валерій Яковенко

Валерій Яковенко багато років займається імплементацією дронів у сільському господарстві через компанію DroneUA. У 2023 вдалось залучити $500 000 від міжнародних інвесторів на стартап FarmFleet, що працює у сфері AgroTech. В майбутньому Яковенко хоче використовувати у с/г не лише дрони, а весь можливий спектр робототехніки.

Практично на самому початку повномасштабного вторгнення представники IT-індустрії обʼєднались в єдину ініціативу під назвою KOLO: десятки CTO, COO, CMO і інших C-Level почали збирати кошти на допомогу армії. За 500 днів великої війни вдалось зібрати майже 400 млн грн, фонд входить у десятки найбільших в Україні за зборами. Ми вважаємо правильним відзначити і те, що це не разова ініціатива, а постійна діяльність: команда волонтерів працює безкоштовно весь цей час, якогось окремого зарплатного фонду у KOLO немає. Чудовий приклад індустріальної консолідації.

23.

Юлія Головко

Юлія Головко є одним з двох засновників проекту Corner Renovation — це AI-платформа, яка допомагає швидко зробити проект кухні і замовити його. В Україні про проект знають мало і це не дивно: компанія працює виключно на ринку США. При цьому самі кухні виготовляються в Україні: замовникам це обходиться у рази дешевше, ніж купувати їх у Штатах.

24.

Олександр Соболенко

Проект Releaf Paper незвичний — робить папір з опалого листя. Ідея себе валідувала: компанія вже будує завод у Франції за 3,5 млн євро, на черзі — новий раунд інвестицій на понад 8 млн євро та ще кілька виробництв у Європі.

25.

Степан Веселовський

Львівський IT Cluster — найпотужніший в Україні серед інших подібних кластерів. Веселовський очолює проект більше 10 років і за цей час зумів побудувати найбільшу англомовну тематичну конференцію — IT Arena, яка щороку збирає кілька тисяч людей, зокрема C-Level, у Львові. Сьогодні кластер хоч і називається львівським, але вийшов далеко за межі однієї області.

ТЕКСТ
Анабелла Лапшина
Фото
Wirex
Дизайн та верстка
Дарія Корнєєва
Продюсер
Анастасія Михалюк
Менеджер
Яна Проценко
ПредставниЦЯ Київстар
Дар’я Волкова
КРИПТОВАЛЮТЫ В КАРМАНЕ У КАЖДОГО
Как Wirex объединяет цифровые и традиционные финансы
КРИПТОВАЛЮТЫ В КАРМАНЕ У КАЖДОГО
Как Wirex объединяет цифровые и традиционные финансы
КРИПТОВАЛЮТЫ В КАРМАНЕ У КАЖДОГО
Как Wirex объединяет цифровые и традиционные финансы
КРИПТОВАЛЮТЫ В КАРМАНЕ У КАЖДОГО
Как Wirex объединяет цифровые и традиционные финансы