Матеріал підготовлено за підтримки OTP Capital
Що це означає?

Матеріал підготовлено за підтримки рекламодавця.

Мені пропонують інвестувати у недержавні пенсійні фонди:

що це таке та як працює?

Мені пропонують інвестувати у недержавні пенсійні фонди:

що це таке та як працює?

Мені пропонують інвестувати у недержавні пенсійні фонди:

що це таке та як працює?

За даними «Опендатабот», кожен другий пенсіонер в Україні отримує пенсію менше ніж 4000 грн. Водночас середня пенсія в Україні у 2024 році складає 5385 грн. З березня Мінсоцполітики планує індексацію пенсій на рівні близько 13%. Проте і ці цифри далекі від показників, за яких літня людина може почуватися впевнено та бути соціально захищеною.

Водночас державна пенсія — не єдиний засіб соціального забезпечення, на який можна покладатися. В Україні також працюють недержавні пенсійні фонди. Їхні вкладники регулярно вносять кошти на особистий пенсійний рахунок, а фонд примножує їх, вкладаючи у найбільш вигідні фінансові активи. У такий спосіб інвестиція постійно зростає, а після досягнення літнього віку людина отримує пенсійні виплати.

Наскільки це безпечно? Яку суму можливо назбирати? Чому є сенс інвестувати у недержавний пенсійний фонд, а не просто накопичувати гроші на своєму банківському рахунку чи депозиті? AIN.UA спільно з компанією з управління активами OTP Capital відповідає на найпоширеніші запитання, які виникають у клієнтів та потенційних інвесторів.

OTP Capital Logo.

Навіщо існують недержавні пенсійні фонди (НПФ)?

Перші державні пенсійні фонди виникли у XIX столітті. Середня тривалість життя зростала, особливо у розвинених країнах. Постала проблема, як забезпечувати людей, що досягають літнього віку й втрачають працездатність. Першими про це замислилися підприємства, запроваджуючи корпоративні пенсійні каси на користь своїх робітників. Але згодом стало зрозуміло, що це питання потребує вирішення на державному рівні.

Наталя Меженська

генеральна директорка OTP Capital

«Родоначальником усіх державних, так званих, солідарних, пенсійних систем вважається німецька система, яку створив уряд Отто фон Бісмарка. Він пообіцяв дбати про всіх літніх жителів, а не лише представників одного класу, як-от робітники чи військовослужбовці. Кожен громадянин, що працює, почав сплачувати відрахування, а держава перерозподіляла їх серед тих людей, хто не працює та має право на пенсію. Державні пенсійні фонди працюють за цією моделлю і дотепер».
A picture of Natalia Mezhenska.

Спочатку ця система показувала гарні результати. Проте у XX столітті тривалість життя виросла ще більше, а народжуваність — зменшилася. Невдовзі відрахувань працездатного населення уже не вистачало, щоб гідно забезпечувати непрацездатних громадян. Державна пенсійна система себе не виправдала. Тоді у Канаді та США пішли іншим шляхом — запропонували людям самостійно відкладати кошти собі на пенсію.

«Але постало питання — як саме відкладати? Накопичувати готівку — не варіант, вона знецінюється через інфляцію. Розмістити гроші на депозиті — можливо, але незручно, адже це інструмент для короткострокового зберігання. Його потрібно вчасно переоформлювати, а донедавна це означало витрачати час на візити у банк. Цінні папери — непогано, але для цього потрібно мати певний рівень фінансової грамотності, а пересічна людина рідко глибоко розуміється на акціях та облігаціях», — зазначає Наталя Меженська.

Відтак з’явилися недержавні пенсійні фонди — неприбуткові організації, які надають послуги з накопичення пенсії. Внесками учасників НПФ розпоряджається компанія з управління активами, основна мета якої — вберегти заощадження від інфляції та примножити їх. Отже, людині не потрібно самостійно опікуватися своїми депозитами та цінними паперами — за неї це роблять фінансові фахівці.

У більшості західних країн накопичувальні пенсії — обов’язкові для кожного працездатного громадянина. В інших країнах, серед яких й Україна, такого обов’язку немає, це залишається на розсуд людини. Проте, як наголошує Наталя Меженська, ще 2003 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що рано чи пізно українці також в обов’язковому порядку перейдуть на накопичувальну пенсійну систему.

Недержавні пенсійні фонди — неприбуткові організації, які надають послуги з накопичення пенсії.

У чому переваги НПФ?

Порівнюючи НПФ з іншими інструментами накопичення, керівниця департаменту з питань маркетингу та продажів OTP Capital Світлана Парандій звертає увагу на 8 ключових переваг:

Хто може бути вкладником і учасником фонду?

Вкладник НПФ — це той, хто сплачує пенсійні внески. Учасник — той, на користь кого здійснюються ці внески. Саме учасник є власником пенсійного рахунку, має право розпоряджатися ним та отримувати пенсійні виплати після досягнення пенсійного віку.

Таїсія Покотило

заступниця з питань недержавних пенсійних фондів керівника департаменту з питань маркетингу та продажів OTP Capital

«Якщо ви робите внески на свій власний рахунок, ви є і вкладником, і учасником одночасно. Але можливі й інші комбінації. Наприклад, людина сплачує кошти на користь своїх батьків, дітей чи інших родичів. Або ж роботодавець — на користь працівників, це може бути складовою соцпакету компанії».
A picture of Taisiya Pokotylo.

Мінімальний та максимальний вік учасника — не обмежений. Наприклад, вік найстаршого учасника одного з наших фондів, рахунок якого регулярно поповнюється — 79 років, а наймолодшого — 2 роки.

Вік учасників не має значення

Чи безпечно вносити гроші у НПФ? Які є ризики?

НПФ — некомерційна організація, яка не може бути оголошена банкрутом. Навіть якщо засновники фонду прийняли рішення ліквідувати фонд, вони зобов’язані передати всі кошти на управління іншому пенсійному фонду. У такий спосіб втрата пенсійних накопичень — неможлива, зазначає генеральна директорка OTP Capital Наталя Меженська.

При цьому слід памʼятати, що НПФ — це інвестиційний інструмент. А отже, він може піддаватися інвестиційним ризикам. Саме тому, що мінімізувати їх, законодавство змушує НПФ диверсифікувати ризики, аби забезпечувати надійний інвестиційний прибуток. Є перелік, у які активи фонд може вкладати гроші та у якій кількості.

Наталя Меженська

генеральна директорка OTP Capital

«Наприклад, у депозити дозволено інвестувати до 50% усіх коштів, але не більш ніж 10% в один банк. Відповідно, ми маємо вкладати кошти мінімум у 5 банків. Зазвичай йдеться про 6–7 банків. Чи можна втратити гроші у банку? Навряд чи, адже нині це добре регульована галузь».
A picture of Natalia Mezhenska.

Вона додає: ще до 50% дозволено вкладати у державні цінні папери. Це надійна інвестиція, адже гарантована безпосередньо державою. Також не більш як 40% можна інвестувати в інші види активів, як-от корпоративні акції та облігації. І знову таки — не більше 5% в одного емітента, тобто це має бути мінімум 8 різних компаній. Теоретично буває, що корпорації раптом банкрутують й актив «згорає», але позаяк його частка невелика порівняно з усім портфелем, основна маса накопичень залишається у цілковитій безпеці.

«Показовий приклад: під час кризи 2008 року в американських пенсійних фондах вартість активів зменшилася максимум на 30%. Але після цього протягом п'яти років майже всі НПФ змогли повернутися на свої початкові позиції», — зауважує генеральна директорка OTP Capital.

Куди вкладають НПФ

Депозити

до 50%

В один банк

не більше 10%

Державні цінні папери

до 50%

Акції та облігації та інше

до 40%

В одного емітента

не більше 5%

Хто та як розпоряджається моїми грошима у НПФ?

У НПФ є інвестиційна стратегія, що визначає активи, у які фонд вкладатиме кошти. Позаяк мета фонду — зберегти та примножити кошти інвестора, задля цього потрібно генерувати дохідність, що у довгостроковій перспективі буде більшою за інфляцію.

Тарас Кучер

менеджер з управління активами OTP Capital

«У межах стратегії ми формуємо портфель з фінансових інструментів. Важливо, щоб він був збалансований з точки зору ризиків і дохідності. Також, щоб убезпечити активи, ми намагаємося максимально диверсифікувати активи фонду».
A picture of Taras Kucher.

За його словами, зараз портфель НПФ під уплавлінням OTP Capital складається переважно з облігацій внутрішніх державних позик, а також депозитів. Залежно від ситуації на ринку, набір інструментів може змінюватися.

Розробляють інвестиційну стратегію фахівці інвестиційного департаменту. Вони спираються на макроекономічні маркери, ринкові очікування, майбутні рухи по ставках валют тощо. Потім попередню версію стратегії розглядає інвестиційний комітет, до якого входять працівники OTP Capital. Зокрема, менеджер з управління ризиками аналізує можливі стрес-сценарії, які могли б призвести до негативних результатів. Фінальні коригування вносить ризик-комітет, у якому беруть участь також працівники OTП Банку, що спеціалізуються на ризиках.

Нарешті стратегію розглядає та затверджує наглядова рада OTP Capital, у якій присутні спеціалісти з різних країн світу. Після цього інвестиційні керівники НПФ переходять до безпосереднього управління портфелем.

«Те, скільки фахівців залучено в процес управління активами, скільки міжнародного досвіду залучено, — надає ключову додану вартість роботі НПФ. Одна людина не здатна врахувати стільки аспектів і ризиків, робити стільки розрахунків, як робить команда найкращих спеціалістів», — зазначає Тарас Кучер.

Одна людина не здатна врахувати стільки аспектів і ризиків, робити стільки розрахунків, як робить команда найкращих спеціалістів.

На яку суму пенсії я можу претендувати?

Неможливо розрахувати точну цифру майбутньої пенсії, адже все залежить від рівня дохідності НПФ. Вона може змінюватися залежно від ситуації на фінансовому ринку. Проте можна орієнтуватися на історичні показники діяльності фонду. Наприклад, середньорічна дохідність одного з наших НПФ за 15 років існування складає 14,5%. За підсумками кризового 2022 року вона була на рівні 4%, а за підсумками 2023 року — 18%.

Також має значення, як довго триває накопичення. За словами Тараса Кучера, навіть невеликі внески, але протягом довгого часу, надають змогу накопичити суттєвий капітал. Так, вкладена сьогодні 1000 грн за 25–30 років перетворюється на 60 000 грн. І що довший строк накопичення, тим неймовірніший ефект складного відсотка та більша накопичена сума. Тому вигідно починати робити внески з якомога молодшого віку.

Припустимо, що будемо вносити по 1000 грн щомісяця протягом 30 років — у такий спосіб ми внесемо 360 000 грн. Проте, якщо орієнтуватися на дохідність 14%, загальна накопичена сума становитиме 4 599 621 грн. Розраховуємо, що будемо отримувати пенсійні виплати протягом 20 років, тоді перша пенсія складатиме 19 165 грн. Але позаяк кошти й надалі генеруватимуть дохідність, розмір кожної наступної виплати зростатиме — остання досягне 260 535 грн. Розрахувати свою майбутню пенсію можна за допомогою калькулятора на сайті OTP Capital.

Розрахунок

Внесок щомісяця

1000 ₴

Внесено за 30 років

360 000 ₴

Накопичено з 14%

4 599 621 ₴

Перша виплата

19 165 ₴

Остання виплата

260 536 ₴

Світлана Парандій

керівниця департаменту з питань маркетингу та продажів OTP Capital

«Під час накопичення коштів у НПФ вкладник не сплачує жодних податків. Навпаки, має можливість повернути 18% від внеску. Проте після виходу на пенсію оподатковується 60% щомісячної виплати. Зазвичай це приблизно рівноцінно, а іноді навіть менше за дохід, який учасник отримає за весь період накопичення».
A picture of Svitlana Parandiy.

Можна забрати й всю суму одноразовою виплатою, але це менш вигідно — доведеться сплатити податок на 100% суми. Інший варіант — навпаки, дочекатися віку 70 років і почати отримувати пенсію лише тоді. У цьому разі оподаткування немає. Також звільнені від податків люди з інвалідністю I групи та спадкоємці учасника НПФ.

Чи можна забрати накопичені гроші достроково?

Згідно із законодавством, період початку пенсійних виплат — не раніше ніж за 10 років до офіційного пенсійного віку. Тобто якщо зараз пенсійний вік настає у 60 років, то почати отримувати пенсію можна з 50.

Але законодавство передбачає кілька винятків, коли учасник фонду має право забрати гроші достроково, додає Світлана Парандій. Це зокрема:

01

виїзд на постійне місце проживання за кордон і відповідна відмітка у паспорті

02

стан здоров'я чи інвалідність, підтверджені медичними довідками

Чи отримуватиму я державну пенсію?

Так, адже накопичення у НПФ не замінюють державну пенсію. За словами Світлани Парандій, це взаємодоповнювальні речі, а не взаємовиключні.

Світлана Парандій

керівниця департаменту з питань маркетингу та продажів OTP Capital

«Якщо звернутися до світового досвіду, у глобальному пенсійному індексі Інституту Mercer CFA 2023 року три перші місця зайняли Нідерланди, Ісландія та Данія. В усіх трьох країнах пенсія формується з трьох джерел: державного пенсійного фонду, обовʼязкових накопичувальних пенсійних програм, а також індивідуальних. Тож що більше джерел виплат, то краще захищене майбутнє».
A picture of Svitlana Parandiy.

Хочу накопичувати кошти у НПФ. Що мені робити?

В OTP Capital можна подати заявку на відкриття контракту онлайн через «Дію», це займає до 5 хвилин. Якщо ж людина планує робити внески на користь іншої особи, потрібно завантажити сканкопії паспортів та ІПН вкладника й учасника через сайт. У випадку, якщо учасник фонду — дитина, то її свідоцтво про народження та ІПН.

«Після цього клієнт отримує електронний лист з контрактом, який треба підписати за допомогою КЕП. Тож весь процес відбувається онлайн. А якщо у людини виникають питання, у нас працює служба підтримки, яка може проконсультувати телефоном», — розповідає Таїсія Покотило.

В OTP Capital можна подати заявку на відкриття контракту онлайн через «Дію», це займає до 5 хвилин.

Подати заявку

Коли контракт підписаний, вкладник отримує реквізити для поповнення рахунку. А після першого внеску протягом 1–3 робочих днів учасник отримує QR-код для входу до особистого кабінету, доступ в який можливий як на сайті, так і через мобільний застосунок. Там можна дивитися свої внески та залишки, формувати виписки, переглядати результати діяльності фонду, а також порівняти їх з 19 іншими НПФ.

ТЕКСТ
Валентина Шимкович
ЛІТЕРАТУРНИЙ РЕДАКТОР
Оля Закревська
Дизайн та верстка
Artycoders
Продюсер
Ольга Андрусів
Менеджер
Ірина Насильнєва
ПредставниЦЯ OTP Capital
Світлана Парандій
Унікальні фінтех-рішення для банків та ритейлу від PayForce
Відпочинок у лісі, вкорінення українців і пасивний дохід до 20% річних: чому вигідно інвестувати в «УЛІС»
Mate academy: чому студенти оплачують ІТ-курси після працевлаштування, як залучити $3 млн інвестицій та масштабуватись за кордон
ЩО ЧЕКАЄ УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ У 2024 РОЦІ: Амбіції держави, прагматизм бізнесу
Підсумки КМЕФ 2023