ПО-РУССКИ
МОЗОК АЙТІШНИКА
Пропрацьовуємо 6 зон, від яких залежить все
МОЗОК АЙТІШНИКА
Пропрацьовуємо 6 зон, від яких залежить все
Наша реальність — все те, що ми бачимо, чуємо, і з чим взаємодіємо — знаходиться виключно в нашій голові. Це інформація, яку ми отримуємо через свої органи чуття і яку обробляє наш мозок. Тому реальність у кожного своя — а від того, яка вона, залежить все наше життя.

Чи станемо ми лідерами зграї або будемо залишатися озлобленими і пригнобленими? Чи візьмуть нас в компанію мрії? Чи зможемо ми досягти хороших результатів і зробити карколомну кар'єру або будемо нескінченно міняти місця роботи, проекти і команди без розуміння своєї мети?

Відповіді на всі ці питання знає наш мозок. А ми, знаючи, як він працює, можемо навчитися краще керувати своєю реальністю. Майже як в «Матриці», тільки без ложок, що гнуться.

Редакція AIN.UA і Innovecs пропонують розібратися, чому це важливо — вивчати свій мозок і вчитися співпрацювати з ним. Родіон Азнауров розповів, як в нашому організмі виникають втома, злість, концентрація, автоматизм і інші реакції — чим вони корисні, чим небезпечні і як навчитися їх контролювати.
З 15 квітня по 17 червня Innovecs проводить серію з 10 безкоштовних вебінарів про те, як влаштований мозок IT-фахівців.

Як використовувати мозок в свою користь і не потрапляти в його пастки?
Що таке ego depletion і як цього уникнути?
Як використовувати свої емоції для максимальної продуктивності?
Як відпочивати, щоб ефективно відновити свій ресурс?

Про все це та багато іншого розповість Родіон Азнауров, дипломований психолог з 10-річним досвідом роботи, а сьогодні — Team Lead, React Native Developer в компанії Innovecs.
В чем опасность стресса
Наше сознание в плену у миндалины: если миндалина сигнализирует об опасности, провоцируя стресс, то наша префронтальная кора сразу начинает работать на этот стресс. Рациональная функция отключается — мы начинаем накручивать себя еще сильнее, провоцируя развитие стресса.

Чем дольше мы идем на поводу у стресса, тем сильнее угасает префронтальная кора и тем сложнее нам мыслить рационально, чтобы снять стресс.
Оберіть найцікавішу для вас зону:
Увага — ворота нашої реальності. Від уміння керувати нею залежить, в якій інформаційній воронці живе людина. Увага залежить від роботи двох зон головного мозку. Вчені називають їх «Система 1» і «Система 2».
ЗОНА 1
УВАГА
СИСТЕМА 1
СИСТЕМА 2
Лімбічна система — це наш «автопілот». Все, що максимально зрозуміло і було безліч разів вивчено і випробувано, передається в «Систему 1». Наприклад, ходьба або катання на велосипеді. Кожна людина в дитинстві вчиться ходити, концентруючись на кожному кроці, але освоївши цю навичку, перестає замислюватися про те, як переставляти ноги і переводити центр ваги з однієї на іншу — ці завдання виконуються в лімбічної системі, «Системі 1».
Це робота префронтальної кори лобової частки мозку — раціональна частина нашого Я. Саме префронтальная кора робить людину людиною. Ця зона відповідає за логіку, фокус, свідомість. «Система 2» включається кожен раз, коли виникає необхідність вивчення чогось нового або адаптації до нових умов.
В чому проблема
«Система 2» споживає дуже велику кількість енергії: коли ми у щось вникаємо чи намагаємося в чомусь розібратися, витрачається Ресурс. Цікавий факт: мозок, в середньому, займає всього 2% маси тіла людини, і при цьому він спалює 20% всієї енергії!

І більшість цієї енергії припадає саме на роботу «Системи 2». Тому наш мозок максимально прагне мінімізувати витрати енергії — для цього і існує «Система 1».

Як тільки «Системі 2» вдається розкусити якесь завдання або процес, повністю в ньому освоїтися і розібратися, вона відразу передає його в «Систему 1». Робота «Системи 1» найменш ресурсомістка і таким чином наш мозок економить енергію.
Як це працює
Кілька гравців сидять за столом, на якому лежить яйце. Кожен раз, коли яйце знаходиться на столі, гравцям потрібно плеснути по столу долонею. Коли яйце хтось взяв — потрібно хлопнути кулаком. Завдання просте, і якийсь час у гравців все виходить, але рано чи пізно настане момент, коли мозок переключиться на автопілот («Система 2» вирішила, що все просто і передала процес «Системі 1») — і людина помилиться. Це гра на увагу.
Чим небезпечна неправильна робота з увагою
Важливо розуміти, що одночасно «Система 1» може працювати тільки над одним завданням! Наприклад, якщо ви щось читаєте, ви не можете в той же час скролити стрічку в телефоні. Мультизадачності, про яку так багато говорять, насправді не існує.

Але є деякі виключення з правил, коли люди дійсно здатні робити кілька речей одночасно. Таких винятків три:
АВТОМАТИЗАЦІЯ
01
У цьому різновиді «багатозадачності» небезпеки для людини немає — ми можемо керувати автомобілем і при цьому розмовляти по телефону. Але справа в тому, що за ці два завдання відповідають різні системи мозку. За водіння — «Система 1» (якщо ми давно водимо, це завдання вже виконується на автопілоті), а за бесіду — «Система 2». Тільки тому ми можемо їх поєднувати. При цьому, якщо ми раптом усвідомлюємо, що заблукали — тобто виникла екстрена ситуація — ми припинимо розмову і «Система 2» переключиться на вивчення навігатора. Коли ми зрозуміємо, куди їхати далі, зможемо знову передати водіння «Системі 1» і продовжити розмову.
СЕМПЛУВАННЯ
02
Ми в пробці. Перед нами вже півгодини їде машина і діє вона досить передбачувано. Створюється враження (семпл), що необхідності контролювати ситуацію немає. Ми дістаємо телефон і починаємо гортати Instagram або читати повідомлення. Але наш семпл помилковий — машина перед нами в будь-який момент може зробити різкий рух, на який ми не встигнемо відреагувати, створивши аварію. Або перед нами несподівано вискочить пішохід.

Приклад з IT-сфери: уявіть собі монотонну Zoom-нараду. Хтось довго розповідає щось, що в даний момент взагалі вас не стосується. Ви семплуєте процес, думаючи, що все передбачувано, і починаєте читати новини або перевіряти пошту. Вам здається, що ви тримаєте все під контролем, але якщо раптом назвуть ваше ім'я і вам зададуть питання — виявиться, що ви давно не слухали і опинилися поза контекстом.

В цьому і полягає небезпека семплування.
ПЕРЕМИКАННЯ МІЖ ЗАВДАННЯМИ АБО TASK SWITCHING
03
У вас перед очима два екрани — ви дивитеся на них різні футбольні матчі. Але думати, що ви дивитеся їх одночасно — помилка! Насправді, ви по черзі дивитеся то один матч, то інший, і в підсумку повноцінно не подивитеся жоден з них. При цьому на перемикання між матчами витрачається багато ресурсу — адже кожен раз ви практично заново занурюєтеся в контекст: намагаєтеся зрозуміти, що пропустили, і вибудувати логічні ланцюжки — чого не довелося б робити, дивись ви один матч не відриваючись.

Те ж саме відбувається, коли ви намагаєтеся писати код і одночасно листуватися з кимось в месенджері. Ви не зможете нормально сконцентруватися на жодній із задач, при цьому втомитеся швидше, ніж якби повністю занурилися в щось одне.
Як керувати увагою
Якщо перед вами стоїть складне логічне завдання, але думки розтікаються і складно сфокусуватися — візьміть в руки ручку і папір. Мозок не вміє працювати з декількома нейронними ланцюгами одночасно. І саме розписування завдання від руки дозволить механічно направити весь фокус на письмові роздуми. Такий метод дозволить уповільнити хаотичний хід думок до швидкості письма.

Поки ми пишемо, ми повністю сконцентровані на процесі. Якщо ми будемо робити це подумки, наша свідомість може «спливати» — перестрибувати на якісь абстрактні думки, на те, що турбує, відволікатися на звуки і запахи або повідомлення месенджера. Коли ж ми записуємо, наш мозок максимально синхронізується з нашим тілом. При цьому вивільняється велика кількість ресурсу, який ми не витрачаємо на відволікаючі фактори.

Дуже допомагає розбити задачу на маленькі шматочки. Створити To-do list. Так ви зможете пріоритезувати завдання і залишатися в ритмі. А ще дуже важливо робити перерви — але про це ми поговоримо трохи пізніше.
ДАТА
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР
15.04
Увага, мозок та ІТ
17.06
Концепція інформаційної воронки — як мозок будує нашу реальність
Стрес — це реакція мозку на можливу небезпеку. За стрес відповідає мигдалеподібне тіло або мигдалина. У кожній півкулі знаходиться по одній мигдалині, і вони відносяться до рептильної зоні — найбільш базової частини мозку. Мигдалина зародилася ще у перших рептилій і еволюціонувала 260 млн років. В результаті вона навчилася розпізнавати небезпеку миттєво — набагато раніше, ніж ми її помічаємо і усвідомлюємо.

У рептильного мозку є всього три тактики реакції на стрес: бий, біжи або завмри. Вибір реакції залежить від того, як рептильний мозок оцінить ситуацію. Розберемо ознаки, за якими ми можемо виявити наявність стресу у себе або колег.
ЗОНА 2
СТРЕС
БИЙ
Мозок обрав тактику нападу і готується атакувати. Кров приливає до рук і шиї: людина стискає кулаки, напружує щелепи. Голос стає голоснішим, дикція — чіткішою. Цікаво, що навіть якщо в повсякденному житті людина мимрить або заїкається, то в моменти небезпеки її мова максимально чітка і впевнена.
БІЖИ
Мозок вирішив, що ви не в змозі впоратися з ситуацією, і вибрав тактику відступу. Кров при цьому приливає до кінцівок, але оскільки в сучасному світі люди не тікають кожен раз, коли стикаються з проблемами, людина неусвідомлено направляє цю енергію в нервові рухи — починає барабанити пальцями по столу або стукати ногами по ніжці стільця. Очі починають бігати по сторонам.
ЗАМРИ
Коли людина в повному шоці, мозок робить все, щоб його володар став невидимим для небезпеки і не привертав до себе уваги. Усі життєві процеси сповільнюються, дихання стає тихим, людина може зсутулитися й збліднути.
В чому проблема
Більшість небезпек, на які мигдалина вчилася реагувати в процесі такої тривалої еволюції, не є актуальними для сучасної людини — наприклад, небезпека померти від голоду, тому що ніде добути їжу, або загинути в лапах хижака, тому що ніде сховатися.

В результаті мигдалина приймає за небезпеку певні речі, які не можуть в реальності нам нашкодити, але викид адреналіну при цьому провокується такий же, як у випадку, коли б ми були на волосині від смерті. Наприклад, сьогодні людина сильно переживає проблеми на роботі або конфлікти з близькими. Це пояснюється тим, що протягом мільйонів років для первісної людини бути вигнаним зі зграї означало неминучу смерть. І мигдалина по інерції продовжує реагувати на це.

Основна проблема з мигдалиною в тому, що вона автоматична і контролювати її роботу ми не можемо. Як і виникнення стресу.
Як це працює
Через очі інформація в першу чергу відправляється в мигдалину — по найкоротшому нейронному шляху. Мигдалина дуже швидко і досить поверхово визначає, чи небезпечне те, що ми побачили. Аналіз настільки грубий, що часто відбуваються помилки.

Наприклад, назустріч вам вискочив чоловік з якимось предметом в руці. Мигдалина визначає небезпеку за 200 мілісекунд до того, як сигнал потрапить в зорову кору мозку і буде оброблений більш детально. Тільки після цього ви усвідомлюєте, що у нападника в руках насправді був не пістолет, а просто мобільний телефон. Але до цього моменту мигдалина вже викликала сильний стрес: якби у вас в руках був пістолет, то можливо ви б уже вже встигли вистрілити з нього в «нападника».
В чому небезпека стресу
Наша свідомість в полоні у мигдалини: якщо мигдалина сигналізує про небезпеку, провокуючи стрес, то наша префронтальная кора відразу починає працювати на цей стрес. Раціональна функція відключається — ми починаємо накручувати себе ще сильніше, провокуючи розвиток стресу.

Чим довше ми йдемо на поводу у стресу, тим сильніше згасає префронтальная кора і тим складніше нам мислити раціонально, щоб зняти стрес.
Як взяти стрес під контроль
Коли працює мигдалина — сповільнюється робота префронтальної кори. Коли працює префронтальная кора — сповільнюється мигдалина. Тому найефективніший з того, що можна зробити в боротьбі зі стресом, — включити «Систему 2» і зосередитися на раціональному, не даючи мигдалині працювати, а стресу опанувати вами.

Але як це зробити? Коли ви відчуваєте страх або перші нотки паніки, потрібно задати собі питання: на що зараз відреагувала моя мигдалина? Ви щось побачили або почули? Вам потрібно зрозуміти, що це було, і усвідомити, що від цього точно ніхто не вмирав.
ДАТА
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР
22.04
Стрес, мозок та ІТ
В чем опасность стресса
Наше сознание в плену у миндалины: если миндалина сигнализирует об опасности, провоцируя стресс, то наша префронтальная кора сразу начинает работать на этот стресс. Рациональная функция отключается — мы начинаем накручивать себя еще сильнее, провоцируя развитие стресса.

Чем дольше мы идем на поводу у стресса, тем сильнее угасает префронтальная кора и тем сложнее нам мыслить рационально, чтобы снять стресс.
Досвід Innovecs
Вміти відпочивати і переключатися не менш важливо, ніж розуміти свої емоції і особливості роботи мозку. У Innovecs атмосферу балансу і гармонії в командах підтримують і розвивають за допомогою ком'юніті. Настільний теніс, біг, йога, кіберспорт, акторська майстерність і навіть зйомки для TikTok — далеко не повний список захоплень в компанії. Тут кожен може вибрати внутрішній клуб або створити новий і стати його неформальним лідером. Кікер-ком'юніті з'явилося саме завдяки ініціативі одного з розробників, а захоплення СЕО компанії Алекса Луцького хокеєм знайшло відгук серед співробітників.

Реалізувати творчий потенціал, впоратися зі стресом, зняти напругу, зберегти баланс між роботою і відпочинком, та й просто переключитися — набагато простіше, якщо навколо тебе люди з такими ж інтересами, хобі та цінностями.

Так, один з проектів в Innovecs зосередився на медитації — до пандемії заняття проходили два рази на тиждень в офісі, а тепер тривають в онлайні. У цьому ком'юніті є Mindfulness Courses — разом з тренером хлопці працюють з підсвідомістю і внутрішнім потенціалом. Практика медитації дозволяє команді поліпшити взаємодію, синхронізуватися і відчувати себе єдиним цілим.

Ще в Innovecs регулярно організовують челенжі та активності для ком'юніті, які нагадують про важливість досвіду якісного відпочинку та здатності швидко відновлюватися. Це особливо актуально в період високих емоційних навантажень, які в сфері IT — не рідкість. Наприклад, заняття йогою нещодавно провели в форматі онлайн-челенжу з призами за участь. Такий підхід допоміг досягти результатів, виробити звичку займатися йогою регулярно і навіть долучити до цього своїх близьких — в челенжі можна було брати участь цілими родинами.

Серія вебінарів Small Talk з Родіоном Азнауровим: увага, мозок і IT— ще одна ініціатива компанії, покликана поглибити знання IT-фахівців про емоції, сприйняття світу, поведінку оточуючих, стрес і роботу нашого мозку в цілому.
Будь-які емоції — це сигнал мозку або про небезпеку, або про можливість.

Всю отриману інформацію рептильна частина мозку розділяє на дві частини: безпечно або небезпечно. Якщо безпечно — значить корисно: це щось, що можна з'їсти, де можна сховатися, як продовжити рід і т.д. Так це працює у тварин.

У більш розвинених істот, а саме у людей, на наступному етапі вступає в роботу лімбічна система, яка це все перетворює в емоції. Цілий спектр почуттів — як приємних (корисно), так і неприємних (небезпечно).
ЗОНА 3
ЕМОЦІЇ
В чому проблема
Емоції не можна контролювати. Дуже часто вони стають відповіддю на стрес: запалюється мигдалина — і чим сильніше вона збуджена (тобто чим сильніше стрес), тим більше ми схильні до емоцій.

Те ж саме відбувається, коли ми не виспалися або нервуємо в очікуванні неприємної ситуації. У такі моменти ми можемо зірватися на колегу через дрібниці або зламати ручку, розсердившись через якийсь дурний баг.

До речі, на цю особливість мозку дуже добре працює пропаганда. Будь-яка нісенітниця, яка викликає емоцію, стає реальністю. Тут ситуація аналогічна зі стресом: емоції збуджують рептильний мозок і лімбічну систему. Коли включаються вони — відключається префронтальная кора і людина втрачає здатність мислити раціонально. Тому в роботі емоцій бути не повинно.
Як взяти емоції під контроль
Щоб не дозволити емоціям нашкодити нашій роботі та особистому життю, потрібно навчитися розрізняти їх в собі. Якщо ми зможемо розпізнати емоцію і познайомитися з нею — то ми зможемо зрозуміти, як на неї реагувати і що з нею робити. Таким чином можна перенаправити емоцію в корисне русло.

Наприклад: я злюся. Імпульс цій емоції збирається в тонус в плечах, руках, горлі, щелепах — якщо його не виплеснути, це може погано закінчитися. Я хочу вдарити кулаком по стіні. Але мені буде боляче, а люди навколо злякаються. Краще я піду і відіжмусь 10 разів або поб'ю грушу в залі. Так я зможу зігнати свою злість, не заподіявши шкоди собі та оточуючим.

Накопичувати емоції в собі шкідливо — потрібно вчитися знаходити спосіб висловлювати їх безпечним способом. При цьому дуже важливо вміти розрізняти емоції. Нижче розберемося — чому.
Наприклад, людині щось сказали. Якщо рептильний мозок вважає це небезпечним, виникає негативна емоція: страх, злість, тривога. Якщо ж мигдалина визначила, що небезпеки немає —інформація «перетравилася» і перетворилася в радість, любов або передчуття.
ДАТА
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР
29.04
Емоції, мозок та ефективність в ІТ
Мозок — це вічний двигун. Він ніколи по-справжньому не байдикує. Мозок працює, навіть коли ми спимо або втрачаємо свідомість. Адже ми продовжуємо дихати, наше серце б'ється, а органи працюють — і за все це відповідає мозок.

Але, як і м'язам після активної роботи в спортзалі, нашому мозку потрібен відпочинок і перезавантаження. Зокрема, в них має потребу наша «Система 2».
ЗОНА 4
БАЛАНС
В чому проблема
Виснаження «Системи 2» англійською називають терміном ego depletion або «виснаження "Я"». Воно настає тоді, коли мозок дуже довго активно працював, використав всю енергію і йому терміново потрібен відпочинок.

Якщо один вантажник розвантажує одну тонну на годину, це не означає, що за 24 години він розвантажить 24 тонни. Він втомиться. З мозком те ж саме. Коли настає ego depletion, людина більше ні на що не здатна, як би їй не хотілося ще трохи попрацювати. Її когнітивні здібності буквально виснажуються, вона втрачає можливість мислити раціонально, правильно розставляти логічні ланцюжки, робити висновки. Людина починає допускати помилки, в IT це виливається у величезну кількість багів. Це, в свою чергу, призводить до виникнення стресу.

Якщо не відпочивати систематично, людина може просто вигоріти.
В чому небезпека виснаження «Системи 2»
Часто в IT керівництво вимагає від команди працювати з постійними овертаймами, щоб догодити клієнту. Але від цього в підсумку ніхто не виграє. Когнітивні здібності розробників будуть поступово знижуватися, поки команда не вигорить. Після цього людям знадобиться чимало часу на відновлення — від двох тижнів до місяця. А хто буде підтримувати проект, поки їх немає?

Але якщо мозок ніколи не перестає працювати, як дати йому відпочити? Насправді, у мозку є три стану активності:
АДАПТАЦІЯ
01
Коли людина потрапляє в нові умови або незнайоме середовище, мозок включається в активну роботу. Активуються зони, що відповідають за соціалізацію, побудову моделі простору, збір інформації про оточення. Це найбільш ресурсозатратний режим.
ПОШУК
02
Це режим мінімальної ефективності, який часто помилково приймають за відпочинок. Коли людина гортає стрічку в Facebook або Instagram, вона перебуває в пошуковому режимі. При цьому виникає ілюзія розслаблення, але насправді мозок продовжує працювати, просто він витрачає мало енергії.
DEFAULT MODE
03
В цьому режимі мозок отримує довгоочікувану розрядку. Саме в ньому відбувається засвоєння інформації: мозок перетворює її з короткострокової пам'яті в довгострокову, класифікує, впорядковує, розкладає в потрібні частини нейронних мереж, де зберігаються ті чи інші знання. Таким чином розвантажується наша «оперативна пам'ять» і вивільняється велика кількість енергії на завтрашній день.
Як правильно відпочивати:
Здоровий нічний сон повних 6-8 годин. Це найголовніший вид відпочинку, без якого ми не можемо обійтися. Саме уві сні мозок входить в default mode і наша оперативна пам'ять очищається.
01
Прогулянка. Іноді 20 хвилин на свіжому повітрі досить, щоб переключитися і відновити сили мозку.
02
Медитація. Це не віяння моди або щось езотеричне. Медитація працює дуже схоже на сон — при правильній практиці вона дозволяє мозку перейти в default mode. Потрібно зручно сісти, розслабитися і сконцентруватися на своєму диханні. Можна включити спокійну музику, обов'язково без слів.
03
Правильне харчування. Наприклад, дослідження підтверджують, що їжа, багата на Omega-3, позитивно впливає на мозок.
04
Регулярна відпустка. Навіть при якісному сні людина може вигоріти через стреси, зовнішні фактори та велику кількість нових завдань, що вимагають великого розумового ресурсу. Тому, якщо ви відчули, що ваша ефективність знижується, вам пора піти у відпустку. Це говорить про те, що мозок став гірше справлятися з навантаженнями і йому необхідно переключитися.
05
ДАТА
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР
16.05
Переключитися, відновитися та відпочити в житті ІТ
13.05
Як психолог заходив в ІТ. Всі психологічні секрети та пастки на шляху до нової професії
В чем опасность стресса
Наше сознание в плену у миндалины: если миндалина сигнализирует об опасности, провоцируя стресс, то наша префронтальная кора сразу начинает работать на этот стресс. Рациональная функция отключается — мы начинаем накручивать себя еще сильнее, провоцируя развитие стресса.

Чем дольше мы идем на поводу у стресса, тем сильнее угасает префронтальная кора и тем сложнее нам мыслить рационально, чтобы снять стресс.
Родіон Азнауров
Присвятив вивченню мозку більшу частину свого життя. Захоплення психологією з 13 років переросло в професію: вже на першому курсі університету Родіон працював в тренінговому центрі, де очолив відділ роботи з підлітками.

У пошуках нових знань він вивчав нейропсихологию і нейробіологію, езотеричні практики і підходи. Написав книгу «Принцип легкості» і заснував власний тренінговий центр. Сьогодні досвід Родіона Азнаурова налічує 10+ років практики, 100+ тренінгових програм в п'яти країнах світу, 20+ тренінгів для Європейської Бізнес Асоціації, а також 1000+ годин індивідуальних консультацій.

Розуміючи необхідність постійного тренування мозку, в 2014 році Родіон став frontend-розробником, а пізніше — React Native розробником і лідом команди в компанії Innovecs. Веде блоги в Instagram і Facebook, а також надає консультації тим, хто потребує психологічної підтримки.
Незважаючи на те, що стандартний робочий день в більшості компаній становить 8 годин, на чисту роботу з них припадає 3-4. Решта часу витрачається на каву, спілкування, прокрастинацію.

Ці 3-4 золотих години — і є продуктивність. Це періоди максимальної ефективності префронтальної кори (концентрації Уваги), які, як ми вже з'ясували вище, мають обмежений ресурс. Тому в будь-якій роботі, в тому числі в IT, важливо робити регулярні перерви.
ЗОНА 5
ПРОДУКТИВНІСТЬ
Як це працює
У кожної людини індивідуальний розклад продуктивності. Однак емпірично вчені прийшли до висновку, що максимальний період сконцентрованої уваги становить 45 хвилин. Після цього необхідно зробити перерву, інакше почнеться виснаження «Системи 2».

Найпоширеніша модель продуктивності виглядає так:
Як максимізувати продуктивність
Важливо зрозуміти, в які періоди у вас виникає найбільша продуктивність. І ні в якому разі себе не перевантажувати. Після тренажерного залу потрібно кілька днів відпочинку на те, щоб відновити м'язи — мозку так само потрібне відновлення.

Перечитайте пункт про Баланс і дотримуйтесь рекомендацій звідти. Зона продуктивності працює тільки тоді, коли зони Уваги і Балансу співіснують в гармонії. Це також чудова протиотрута від стресу.
ПРОГРІВ
10 ХВИЛИН
АКТИВНЕ ПЛАТО МАКСИМАЛЬНОЇ КОНЦЕНТРАЦІЇ УВАГИ
15-20 ХВИЛИН
ЗГАСАННЯ УВАГИ
15 ХВИЛИН
ПЕРЕРВА
15 ХВИЛИН
Саме на цій моделі побудований розклад в школах і навчальних закладах: 45 хвилин уроку, 5-15 хвилин перерви.
ПРОДУКТИВ-НІСТЬ
ДАТА
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР
20.05
Трудоголізм в ІТ
03.06
В пошуках мотивації в ІТ та за його межами
У лімбічної системі мозку існує підсистема, яка відповідає за взаємодію. Ця частина мозку розвивалася протягом 220 млн років — з тих самих пір, як тварини вперше почали об'єднуватися в зграї, тому що в дикій природі так простіше виживати.

Всіх людей можна розділити за шкалою з двох осей:
ЗОНА 6
ВЗАЄМОДІЯ
ВПЕВНЕНІСТЬ
На вершині впевненості — домінантні особистості, в самому низу — сабміссів, ті, що підпорядковуються.
На вершині довіри — максимально відкриті люди, які вірять в езотерику, гороскопи і загальне єднання. З протилежного боку — максимально закриті люди, які нікому не довіряють і всіх остерігаються.
Ці ролі взаємовигідні — немає поганого або хорошого. Кожен займає позицію, вигідну для себе та інших. Так, домінант їсть першим і злучається з кращими представниками групи, але при атаці на зграю він же буде першим, хто кинеться в бій. Він — захист для інших. Сабміссів — їсть останнім, він самий принижений, але зате він під захистом, і з нього, як то кажуть, нічого не візьмеш. Він — ресурс групи.

Плюс «відкритих» людей в тому, що вони вміють домовлятися, вони — клей будь-якого колективу. При цьому самі недовірливі і буркотливі, в свою чергу — максимально чутливі до небезпеки. У цьому їх користь в групі — вони виконують функцію локатора.

З таких типів складається будь-яка зграя. Це основа еволюції.
Як це працює
Зона Взаємодії завжди активна і моніторить наше становище в групі в режимі нон-стоп. При щонайменшій невідповідності вона посилає сигнал в мигдалину, і ми відчуваємо стрес. Це відбувається набагато раніше, ніж ми встигаємо самі усвідомити своє «невідповідність».

У відповідь на сигнал слідує реакція тіла: ми можемо почервоніти, зажатися, почати голосно сміятися і якось неадекватно себе вести. Все це ми робимо несвідомо. Усвідомлення прийде через час, наприклад, коли ми вже будемо лежати в ліжку і думати: «О боже, що це таке зі мною було!».
В чому проблема
Ця частина мозку формується у людини до 6 років. Після цього його позиція в групі визначена, і це — практично остаточно. Якщо дитина до першого класу виявиться аутсайдером, то з ймовірністю 98% вона аутсайдером залишиться назавжди. Вона може міняти школи, міста і друзів, але все одно сама буде знову і знову займати ту ж позицію, тому що її мозок уже на неї налаштувався.

Змінюється ця позиція дуже-дуже слабо. Якщо 24-річний співробітник усвідомлює, що його не влаштовує та соціальна позиція, яку він займає, і всіма силами візьметься за її коригування, то навіть за 40 років вона буде коригуватися дуже повільно.
Що робити
Уміння спілкуватися і налагоджувати контакти залежить від рівня емпатії — іншими словами, вміння розпізнавати емоції людей. Але ця здатність, в свою чергу, безпосередньо залежить від уміння людини розпізнавати емоції в собі. Пам'ятаєте, ми говорили про це вище — коли розглядали зону Емоцій?

Здатність до емпатії максимально важлива для менеджерів, та й, по суті, для всіх членів команди. Вона допомагає людям ефективно взаємодіяти в групі.

У кожній команді цілеспрямовано або випадково формується своя культура, яка стабілізується і стає зведенням негласних правил поведінки. Вона може бути як здоровою, так і хворою — таке теж буває. Якщо правила колективу кимось порушуються, і це впливає на інших його членів, ця людина стає «токсичною».

Потрібно пам'ятати, що будь-який прояв токсичності є наслідком активності мигдалеподібного тіла, яке викликає стрес. І втихомирити його можна тільки роботою префронтальної кори: коли ми починаємо обговорювати, озвучувати, аналізувати проблему — з емоційного хаосу ми переходимо в раціональну площину. Проблема в тому, що активувати префронтальну кору ми можемо тільки вольовим зусиллям, а лімбічна система включається сама.

Якщо хтось злиться, кричить, реагує на колег неадекватно — значить, пора сісти і обговорити, що його бентежить. Можливо, чиїсь дії або атмосфера в команді довгий час зачіпали і дратували його, але він приховував це, боючись когось образити. Це накопичилося і вилилося в неадекватну поведінку.

Насправді, «токсичним» стати дуже легко — достатньо просто не відповідати чиїмось очікуванням або відмовлятися йти у когось на поводу. Можна намагатися нікого не образити, але ніколи не можна знати напевно, образиться хтось чи ні.

У здоровому суспільстві кожна людина повинна сама визначати, що вона може говорити, а що — ні. Реакція інших людей — це їх проблема. Можна образитися і затамувати злобу, а можна просто нормально сказати: «Гей, це було прикро, що ми можемо з цим зробити?».
НЕВПЕВНЕНІСТЬ
НЕДОВІРА
ДОВІРА
ДАТА
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР
27.05
«Складні працівники». 4 стратегії спілкування
10.06
Міфи та стереотипи про айтішників. Розбираємося в основах
Вплив цих шести зон на вашу кар'єру і життя дуже значний. Хороша новина в тому, що їх можна навчитися ефективно контролювати. У цій статті ми розібрали основні аспекти нейробіології, з якими IT-фахівці стикаються щодня. Але інформації дуже багато. Щоб допомогти вам структурувати знання про те, як влаштований ваш мозок, і навчитися на практиці застосовувати поради з цієї статті, а також більш просунуті практики, Innovecs організував курс вебінарів, які стартують вже 15 квітня. Участь безкоштовна, так що записуйтеся і давайте самовдосконалюватися разом!
ЩО ДАЛІ?
ТЕКСТ
Майя Ярова
ПАРТНЕР
Матеріал підготовлено за підтримки Innovecs
Що це означає?
ВЕРСТКА
Дарія Корнєєва
ИДЕЯ
Яна Проценко
ПРОДЮСЕР
Анастасія Михалюк
ІЛЮСТРАЦІЇ
Валерія Пінчук
Ольга Бойко
ПРЕДСТАВНИК INNOVECS
Матеріал виготовлено за підтримки рекламодавця
Під час використання матеріалів сайту обов'язковим є наявність гіперпосилання в межах першого абзацу на сторінку розташування вихідної статті із зазначенням бренду видання AIN.UA. Матеріали з позначками «Новини компаній», PR, «Спецпроект», «Промо» і «Блоги» публікуються на правах реклами.
© 1999-2021 AIN.UA