Які цілі у EU4Digital в Україні
EU4Digital прагне до поширення переваг єдиного цифрового ринку між ЄС і країнами Східної Європи. Це цілий ряд ініціатив спрямованих на розвиток цифрової економіки, суспільства для створення нових робочих місць, економічного зростання і допомоги бізнесу.
Одним з напрямків діяльності EU4Digital є підтримка розвитку електронної торгівлі, в тому числі між різними країнами. Якщо заглибитися в деталі, то слід зазначити, що міжнародна торгівля за межами України в період з січня по жовтень 2020 року склала в загальній сумі $73,1 млрд, з яких експорт склав $35,1 млрд, а імпорт $38 млрд.
У співпраці з Євросоюзом, найбільше імпортували в Україну з Німеччини – на $7,3 млрд, а експортували з України в Польщу – на $2,3 млрд. Західна Європа перебуває на другому місці міжнародних торгових відносин з Україною. Перше місце зайняв Китай: імпорт – $5,8 млрд, експорт – $4,8 млрд.
Як це вплине на діджиталізацію нашої країни?
Так склалося, що міжнародні договори та співробітництво з іншими країнами для українського бізнесу це завжди був «паперовий шлях». Тобто використання паперового документообігу для оформлення та супроводу угод між представниками різного бізнесу.
Такий процес по-перше, не швидкий, по-друге, важко масштабується і по-третє, це вже в минулому. Наприклад, для отримання угоди, одна сторона ставить «живий» підпис та печатку на папері та надсилає другий паперовий документ за допомогою служби міжнародних перевезень своєму бізнес-партнеру. По суті обидві сторони створюють документ спочатку в електронному вигляді, погоджують і підписують його на своєму боці і потім починається довгий ланцюжок «транспортування» цього документа через кордони. Існує й альтернатива – хтось зі сторін безпосередньо відправляється в країну контрагента (за допомогою регулярних авіа або на автомобільному транспорті і т.д.) для отримання оригіналу документа.
Такий процес може займати 5-10 днів, що істотно впливає на швидкість обороту і старт співпраці. Рішення, які дозволять адаптувати міжнародну торгівлю – електронний обмін документами з транскордонним електронним підписом.
Причому альтернативних рішень в Україні на сьогодні вистачає. Наприклад, сервіс для швидкого обміну е-документами (договори, акти та інше) з будь-якими контрагентами «ВІЛЬНИЙ», який зараз доступний з можливістю безлімітного використання для всіх учасників. Це обмін документами за лічені секунди, можливість зберігання та легкий доступ до всіх даних.
Пілотний проект в рамках Європейської програми електронної торгівлі
В рамках Європейської програми електронної торгівлі EU4Digital, Україну було обрано як учасника пілотного проекту транскордонних взаємовідносин eDelivery серед країн Східної Європи.
Проект передбачає усунення основних недоліків поточного обміну паперовими документами: фінансові витрати, незахищеність документу, можливість його пошкодження, тривалість процесу. Заміна паперу на електронний формат дозволить обмінюватися електронними копіями документів через захищений канал в лічені секунди, що в цілому вплине на ефективність і швидкість бізнес-процесів всередині країни та за її межами.
Для пілотного проекту були залучені найбільші гравці українського ринку:
- EDIN – один з найбільших провайдерів електронного документообігу в Україні.
- Edison S.A. – польський сертифікований постачальник послуг до точки доступу Pepool eDelivery.
- Premier Food – український лідер з надання послуг громадського харчування та поставок м’ясних і молочних продуктів.
- Кернел – великий виробник соняшникової олії і сільгосппродукції.
Компанія з надання послуг ЕДО (електронного документообігу – ред) EDIN, яка безпосередньо бере участь у проекті eDelivery на стороні України, прогнозує масштабні зміни для економіки країни при можливості обмінюватися договорами, рахунками, і іншими документами в електронному форматі.
«В рамках пілотного проекту eDelivery нам вже вдалося здійснити продуктивний обмін електронним документом INVOICE (рахунок-фактура) між нашим клієнтом Premier Food і його партнером на боці Польщі, виробником Aryzta. Другий етап тестування обміну електронними документами запланований з Вірменією. Для України е-документообіг вже є звичним. Наші партнери – це понад 6000 компаній, з яких близько 30% транскордонні. Щомісяця на нашій EDI-платформі (EDI – electronic data interchange – електронний обмін даними) бізнес-партнери обмінюються між собою понад 4000000 е-документів, в тому числі юридично значущими (з накладенням КЕП – кваліфікований електронний підпис). Відправлення 1 електронного документа займає секунди, в той час, як паперовий формат вимагає до 2-х тижнів. Тобто, компанії, які займаються експортом або імпортом, могли б оптимізувати бізнес в десятки разів швидше, використовуючи міжнародний цифровий формат і транскордонний підпис», – прокоментував Едуард Кішковський, Директор департаменту сервісної підтримки і системної інтеграції EDIN.
Як зараз працює eDelivery в Україні
Проект перебуває в тестовому режимі, і на сьогодні кількість учасників обмежена. Для ефективності впровадження рішення, необхідно було вибрати компанії, які б закривали процес транскордонної поставки – електронні рішення для обміну документів в Україні і на стороні Євросоюзу, а також постачальники продукції.
В Україні вже створена перша точка доступу Pepool eDelivery, яка управляється Державним підприємством «Дія» при Міністерстві цифрової трансформації України.
Пілот буде працювати наступним чином – партнери, які беруть участь у транскордонній торгівлі, обмінюватимуться даними електронних рахунків в Мережі Pepool eDelivery. Проект буде вважатися успішним, якщо компанії з України та Польщі зможуть обмінюватися стандартизованими даними рахунків-фактур в момент виставлення рахунку з використанням рішення eDelivery. Потім команда Програми EU4Digital підготує рекомендації щодо необхідних юридичних, організаційних і технічних коригувань, які необхідно внести для повномасштабного впровадження рішення на національному рівні.
«Реалізація пілота закладе фундамент для створення техніко-правових механізмів, за допомогою яких українські компанії зможуть відправляти та отримувати електронні документи від контрагентів з ЄС, США, Канади, Австралії, Сінгапуру і ін.», – підкреслив проектний менеджер пілота eDelivery від Мінцифри Михайло Латинський.
Провайдер електронного документообігу EDIN вже не в перший раз виступає учасником пілотних проектів, як в Україні, так і в рамках міжнародних програм. Зараз EDIN входить в робочу групу з впровадження електронної товарно-транспортної накладної, ініційовану Міністерством інфраструктури України. На сьогодні EDIN провів вже понад 200 реальних перевезень з використанням е-ТТН.
В Україні EDIN надає комплекс електронних послуг для бізнесу будь-якої галузі – від ритейлу до банкінгу.