Рік тому Кабмін запустив нову програму підтримки малого та середнього бізнесу. Відтоді підприємці можуть отримати кредит із відсотковою ставкою, майже вдвічі нижчою за ринкову. Залежно від розміру доходів і кількості найманих робітників їм надають позику під 5%, 7% або 9% річних.
Редакція AIN.Business розповідає, як працює програма доступних кредитів для бізнесу, хто отримує кошти і на що можна їх витратити.
Що треба знати про кредит 5-7-9%
Передусім, варто розуміти: це не банки знизили відсоткові ставки, а уряд погодився компенсувати частину коштів. 5-7-9% платить позичальник, а решту нашими податками покриває держбюджет.
- Гроші: сума всіх кредитів не повинна перевищувати 50 млн грн, при цьому є ліміт на розмір державної допомоги: не більше 200 тис. євро за 3 роки.
- Термін кредитування: 3 або 5 років.
- Власний внесок: щонайменше 10% від суми проєкту для чинних підприємств і 15% для стартапів.
- Забезпечення за кредитом: будь-яке майно або майнові права, фінансова порука.
- Кредитори: 29 уповноважених банків.
- Хто фінансує: Фонд розвитку підприємництва (ФРП).
Який бізнес бере участь у програмі
Програма розрахована на мікро-, малий та середній бізнес із річним доходом до 20 млн євро в еквіваленті. Підприємства, що заробляють менше 50 млн грн на рік, можуть отримати кредит під 5%. Є умова: вони повинні винаймати принаймні двох нових працівників щоквартально.
Бізнесу з річним доходом понад 50 млн грн дають позику під 7% або 9%. За кожне нове робоче місце ставку знижуватимуть на 0,5%. Утім, нижче 5% опуститися не вийде.
Участь у програмі можуть узяти не тільки чинні підприємства, а й новостворені – з господарською діяльністю до 1 року. Обов’язкові вимоги такі:
- Підприємство зареєстроване на території України як ФОП або юридична особа.
- Власники бізнесу – резиденти України.
- Чинне підприємство веде господарську діяльність понад 1 рік і може підтвердити це документами. Новостворене – має обґрунтований бізнес-план.
Пільговий кредит не даватимуть тим, кого стосується ст. 13 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва». Це бізнес, пов’язаний із кредитуванням, страхуванням, орендою нерухомого майна, обміном валют, виробництвом або продажем алкоголю й тютюну. Якщо підприємство збанкрутувало, заборгувало держбюджету (наприклад, Пенсійному фонду) чи подало недостовірні документи для реєстрації, на підтримку від держави теж розраховувати не слід.
Окрему допомогу в кризовий коронавірусний період уряд пропонує бізнесу, який виготовляє лікарські засоби та медичне обладнання. Підприємству треба утримувати мінімум половину працівників і платити їм хоча б 50% зарплати. Тоді уряд на деякий час буде повністю компенсувати відсоткову ставку. У майбутньому бізнес сплачуватиме 3% річних. Подати заявку можна протягом карантину або не пізніше 3 місяців після скасування обмежень.
На що дають кошти
Кредит дають на реалізацію інвестиційного проєкту, рефінансування або поповнення оборотного капіталу. Простими словами, гроші йдуть на розвиток бізнесу або на погашення боргів за попередніми позиками. Кредитним коштом можна:
- придбати або оновити основні засоби;
- купити нерухомість або земельну ділянку для господарської діяльності (передавати її в користування третім особам не можна);
- провести будівництво, реконструкцію, ремонт у всіх приміщеннях підприємства, крім офісів;
- придбати об’єкти права інтелектуальної власності на основі франчайзингу;
- виплатити зарплати або придбати матеріали, сировину, паливо.
Підприємець не отримує гроші на руки. Банк напряму перераховує їх постачальникам потрібних товарів або послуг. Треба лише надавати кошторис і реквізити.