Цього літа на Рівненщині запрацювала перша в області лавандова ферма «Лавандочка». Її власниця Тамара Горак розповіла, як запускала бізнес з лаванди.
AIN.Business публікує основне: що інвестувати, як заробляти і наскільки лавандова ферма – прибуткова справа.
Що інвестувати
Інвестиції в лавандову ферму склали 500 000 грн. Це гектар землі, 15 000 саджанців, техніка та обладнання, зокрема установка для виготовлення олії. Вирощувати лаванду можна і з насіння, але так дорожче. Кілограм коштує 94 000 грн.
На лавандовій фермі в Гораків працює вся родина. Можна обійтися власними силами, та коли йдуть дощі і поле заростає бур’янами, то наймають на роботу односельчан за 300-500 грн за день.
Як заробляти
- продавати букети, сухоцвіти, подушечки саше;
- виготовляти лавандовий мед, чай і олію;
- організовувати фотосесії та екскурсії на поле.
Рослина цвіте в червні-липні. Потім кущі зістригають до першого листочка, і за сприятливих умов у вересні буде другий урожай. Ферма окуповує себе на 4-5 рік.
У Гораків лаванда вперше зацвіла минулого року – зібрали 8 центнерів урожаю і переважно продавали букети. Цьогоріч родина збирається також виготовляти лавандову олію.
«Ми купили спеціальну установку, яка за принципом роботи нагадує самогонний апарат. З трьох літрів гідролату (дистильована вода з розчиненим рослинним екстрактом) виходить 10 мл олії. Загалом з гектару лаванди можна зібрати від 50-70 центнерів сировини і виготовити до 100 л олії», — розповідає фермерка.
У магазинах ефірну олію лаванди продають у середньому по 100 грн за 10 мл.
Крім того, «Лавандочка» приймає відвідувачів. Вхідний квиток коштує 50 грн, але час перебування на полі обмежений – до трьох годин.
Скільки прибутків дає лаванда
Якщо професійно займатися лавандою, то з одного гектара можна заробити близько мільйона гривень за рік, стверджує підприємиця.