Цього тижня ціни на каву на світовій біржі досягли 7-річного максимуму. Торги 26 липня закрилися на відмітці у $2,05. Востаннє кава коштувала стільки 2014-го року. Такий ріст пов’язують із погодою в Бразилії – основним постачальником кави у світі.
Суворі морози пошкодили значну частину плантацій – від 150 000 до 200 000 гектарів за оцінками бразильської влади, приблизно 11% усіх плантацій арабіки в країні. Про це повідомляє Reuters.
Коливання ціни зачеплять і український ринок. Подорожчання бразильської промислової кави зачепить масмаркет, але навряд вдарить по кав’ярням, які спеціалізуються на спешіаліті сортах та дорогій арабіці.
«Якщо ми говоримо про комерційну каву, то [подорожчання] звісно вплине. Кінцевий клієнт відчує його вже найближчим часом, адже виробники вже купують сировину по нових, високих цінах.
На таке треба реагувати відразу. Всі великі виробники кави це прекрасно усвідомлюють, пам’ятаючи події 2011-го та 2014-го року, коли була схожа ситуація на біржі. У 2014 році ще й наклався різкий ріст валюти, а зеленою кавою торгують в американських доларах», – пояснює Віктор Білоущенко, керівник кавового проєкту Your Coffee Story (YOCO).
Вартість кави напряму залежить від активності на біржі, зокрема ф’ючерсів. Усю масову каву контролює велика п’ятірка компаній, які напряму впливають на ціни. Вартість арабіки теж пішла вгору і складає $4,237 за кг.
Водночас це менше стосується висококласної арабіки, яку закупають зазвичай напряму у фермерів та невеликих господарств. Хоча й на них може чекати підвищення ціни, в залежності від країни-постачальника.
«Ціни на зелену каву цього врожаю виростуть пропорційно росту ф’ючерсів. Здавалось би, це не стосується невеликих фермерів із прямими поставками, але у багатьох країн працює державне регулювання цін на зелену каву. Зокрема, майже вся Африка. Держави регулюють відпускні ціни, а ставлять їх відповідно до біржі. Тобто для арабіки високого рівня це теж може бути критично, і теж може значно потягнути ціну вгору», – каже Білоущенко.
Влада Бразилії запевняє, що наступного роду планується врожай у звичних розмірах, а отже ціни стабілізуються.