Очільник Держпраці Віталій Сажієнко розповів «Мінфін», як служба перевіряє бізнес на неофіційне працевлаштування. AIN.Business законспектував основні подробиці роботи відомства.

Як «вираховують» роботодавців-порушників

Держпраці кооперується з податковою службою та Пенсійним фондом. Відомство порівнює та аналізує дані в їхніх інформаційних базах. 

«На практиці це виглядає приблизно так. У звітах податкової ми бачимо компанію із значними обсягами виробництва і мільйонними оборотами. А от згідно з даними Пенсійного фонду в ній працює тільки, скажімо, троє співробітників. Або інший приклад: у податковій на підприємство зареєстровано 12 реєстраторів розрахункових операцій (РРО), а кількість офіційно оформлених працівників всього 4. Такі невідповідності, зрозуміло, самі собою наштовхують на підозри», – пояснює Сажієнко.

Якщо на підприємстві більшість співробітників оформлені через цивільні договори, це також червоний сигнал для посадовців. Особливо коли на таких умовах працюють, наприклад, водії чи продавці, при чому не рік-два, а десять і більше.

Як обирають компанії для позапланових перевірок

Будь-яка достовірна інформація про те, що роботодавець використовує незадекларовану працю, може стати приводом для інспектування, наголошує Сажієнко. Найчастіше це звернення громадян. Однак анонімні скарги Держпраці не розглядає – беруть до уваги тільки ті, де є дані адресанта.

Крім того, служба навідує роботодавців, для яких уже проводила роз’яснювальну роботу, але безрезультатно.

Як встановлюють, що працівник справді не оформлений офіційно

Інспектор праці перевіряє первинні кадрові й бухгалтерські документи, зіставляє їх дані з кількістю присутніх на робочих місцях. 

«Відмовки – прийшов на стажування, у гості тощо – не проходять, адже закон дозволяє допускати працівника до роботи тільки після його оформлення, про що, безумовно, слід повідомити податкову. Інакше йдеться про незадекларовану працю», – говорить посадовець.

Що роблять із псевдо-ФОПами

Часто компанії не наважуються напряму порушувати трудове законодавство. Щоб оптимізувати витрати, вони оформляють працівників через ФОП. 

Нині Держпраці більше зосереджується на повністю неформальній зайнятості, коли працівник взагалі не оформлений, не має жодних прав і за нього не сплачують податки.

Скільки коштує підприємству неофіційний працівник

Якщо роботодавця спіймали на гарячому, він насамперед має укласти з працівником трудовий договір і сплатити податки плюс ЄСВ за весь час його роботи.

Далі – штрафи. Для 1-3 групи єдиного податку це попередження, для решти підприємців – 60 000 грн, тобто 10 мінімальних зарплат. За повторне порушення карають штрафом у 180 000 грн, або 30 мінзарплат.