Влітку вакцини стали доступними не лише за записом у медзакладах, а й у центрах масової вакцинації. Проте пандемія і карантин, здається, назавжди змінили підходи до організації роботи. Компанії впроваджують ремоут як повноцінну альтернативу офісу, і це дозволяє українцям періодично подорожувати в інші міста України, не відриваючись від роботи. Такий формат називають workation — робота поза звичним середовищем, яку можна поєднати з екскурсіями та пригодами. Тому, якщо ви вирішили тимчасово пожити і дистанційно попрацювати у Вінниці або ж вступили у вінницький університет та шукаєте де оселитись чи куди сходити, цей гайд стане для вас у пригоді. Наш партнер OLX Нерухомість радить, як підшукати комфортне житло у цьому місті та організувати переїзд безпечно.

Матеріал про Вінницю готую я – Ілля Кабачинський, головний редактор AIN.UA. Для мене це місто має особливе значення: один із перших серйозних журналістських текстів у своїй кар’єрі я писав саме про Вінницю. Це місто, якому вдалось змінитись на краще. І було це у 2015 році. Тоді в основному я порівнював Вінницю з рідним Хмельницьким, якому, на жаль, не сильно щастило з місцевою владою. Готуючи матеріал про Вінницю, поговорив з місцевими чиновниками, мером, екс-мером (Гройсманом) та десятком підприємців. Дивувався неймовірно: вперше бачив, як чиновники не когось звинувачували чи давали обіцянки (що так і залишаються обіцянками), а показували нові дороги, оновлений міський транспорт, нові котельні, зручну приймальню для громадян, електронні сервіси – навіть Київ може позаздрити. Що уже говорити про те, що ще тоді, у 2015-му, у вінницьких трамваях був Wi-Fi. Понад усе дивували, звичайно ж, дороги: у всій області вони просто відмінні. Ті, хто хоч раз їздив дорогами Хмельниччини, мене зрозуміє. 

Вінниця, площа Незалежності

Чому Вінниця? 

Вінниця цікава тим, хто не хоче відпочивати серед тисяч туристів, як у Львові/Одесі, чи потрапити у зовсім маленьке містечко, як от Чернівці. У місті дійсно є, що робити, на що дивитись і де гуляти. Великий плюс — багато цікавого є не лише у Вінниці, а й у сусідніх містах. Тому, якщо у вас є автівка, — бонусом ви можете ознайомитися з усією областю. Якщо коротко, то це наче потрапити у гарне нетуристичне європейське місто. Тут не все ідеально, але перебувати — приємно. Під час написання тексту я навмисно зайшов на місцевий сайт та прочитав новини за тиждень: аж не віриться, що десь буває так спокійно. Окрім того, саме Вінниця уже багато років потрапляє у рейтинги українських міст як найкраще місто для життя, місто з крутим бізнес-кліматом і т.д.

Як потрапити

Прямо зараз у Вінницю не літають літаки. Але у місті є аеропорт, тому цілком можливе відновлення польотів у майбутньому, з розвитком авіасполучення всередині країни. 

Зручний варіант — потягом. До міста прямує швидкісний «Інтерсіті+», дістатись можна трохи більше ніж за 2 години. Загалом у місто прямує ледь не десяток потягів з Києва протягом всього дня, у дорозі — до трьох годин. Не так зручно буде тим, хто їде у Вінницю зі Львова, Одеси, Харкова чи інших більш віддалених міст: закладати на дорогу потягом потрібно до 10 годин. Є автобуси та маршрутки, але, зважаючи на кількість потягів, зручніше обирати самий такий варіант. 

Ще один варіант — поїхати автомобілем. Практично весь шлях з Києва має гарне дорожнє покриття. Якщо прямуєте з Одеси, до Умані й уже звідти дорога доволі хороша. Львів-Вінниця, окрім частини Хмельницької області, — теж супер. Якщо будете їхати з Києва, обирайте варіант, показаний на карті. І не порушуйте правил дорожнього руху: по-перше, їх придумали не просто так, по-друге, на Житомирській трасі є камери. 

Де жити 

Вінниця, як і Київ, поділена річкою на дві частини. Але не Дніпром, а Південним Бугом — однією з найдовших річок країни. Щоб бути у центрі подій і не витрачати час на дорогу, радимо оселитись на правому березі, від річки і до парку імені Миколи Леонтовича. Звідси близько до всього, що може бути цікавим у місті. А ще — навколо десятки кав’ярень та кафе/ресторанів. 

Великий плюс саме центральної частини міста — тут немає районів, які сьогодні називають «мурашниками», а більша частина забудови — низька. Зручний громадський транспорт, трамвайні лінії і вся необхідна інфраструктура. Окрім того — парки та власне вихід до річки. Звичайно ж, зовсім неподалік знаходиться легендарний вінницький фонтан. 

Єдиний мінус — центральну частину міста перекривають під час урочистих подій, але таке трапляється не щодня, тому дискомфорт тимчасовий. 

Де краще поселитись у Вінниці

У випадку, коли прямуємо на workation на декілька місяців і більше, однозначно краще обирати квартиру. Це і комфорт, і безперебійний доступ до усього, до чого звикли — пральна машина, кухня, особистий санвузол. Тому хостели та готелі не розглядаємо, наш вибір — власна квартира. На OLX Нерухомість близько тисячі варіантів довгострокової оренди. Серед них багато помешкань, що знаходяться у потрібному нам районі. Ціни на місяць в середньому коливаються від 4 000 до 6 000 грн. Можна знайти дешевше, але ми шукаємо не радянський ремонт, а щось таке, де жити буде комфортно. Обирайте уважно, оскільки чимало гарних квартир у Замостянському районі чи Старому місті — це лівий берег.

Я обрав затишну однокімнатну квартиру у самому центрі Вінниці, на Поділлі, за 7 000 грн на місяць. Спочатку було ще декілька варіантів, але вони не зовсім підходили за розташуванням. Тому я зупинився на цьому житлі. Помешкання невелике, але розділене на окрему спальню та кухню. Також є просторий санвузол з ванною і пральною машинкою. 

На кухні — все, що потрібно, навіть духова шафа, тому можна собі приготувати як нескладний сніданок, так і повноцінну вечерю. А кухонний стіл у поєднанні з швидкісним Wi-Fi з легкістю перетворюється на імпровізований офіс у робочий час. 

Чому обирав через OLX Нерухомість?

  • Великий вибір житла у кожному районі. 
  • Зручний фільтр: ціна, кількість кімнат, площа, поверх, район.
  • На сайті не потрібно робити жодної передоплати, усі розрахунки при зустрічі. Це зменшує ризик натрапити на шахраїв, залишившись без житла і коштів. 
  • На OLX Нерухомість є багато пропозицій від власників квартир, а це означає, що не потрібно платити комісію посередникам чи агентству.
  • Безпосередньо на сайті можна дізнатися деталі про власника (як довго зареєстрований на платформі та чи здає інші об’єкти), зв’язатися і попросити додаткову інформацію та фото. 

А тепер — кілька корисних порад від редакції AIN.UA, на що варто звернути увагу при довгостроковій оренді житла:

  • Дуже низька ціна. На OLX Нерухомість зазвичай великий вибір квартир і просто проглянувши першу сторінку видачі є змога сформувати уявлення про середню вартість оренди. Якщо ви побачили оголошення, що значно відрізняється за ціною, — скоріш за все, це шахраї. Найперше, що можна зробити, це завантажити фото квартири і перевірити їх через пошук Google. Є великий шанс, що це просто картинка з гарним інтер’єром, яку завантажили з мережі, аби зробити оголошення більш привабливим. Також зверніть увагу чи картинок взагалі багато. Зазвичай шахраї викладають 1-2 фото і не хочуть надсилати вам ще. Доброчесний орендодавець викладе фото кожної кімнати і зможе зробити нехай навіть поганої якості, але відео приміщення в цілому. Попросити про це — нормально, не соромтесь, адже вам там жити. 
  • Невідповідність оголошення і слів власника. Зв’яжіться з власником об’єкта, уточніть умови проживання та перевірте чи збігаються деталі оголошення зі словами господаря. Наприклад, телефоном вам скажуть, що квартира знаходиться на 5 поверсі з видом у двір, а онлайн ви прочитаєте зовсім інше. Справжній власник не буде плутатися у свідченнях та надасть всю необхідну інформацію.
  • Передоплата. Інколи буває, що власник ніяк не погоджується бронювати житло без передоплати і просить скинути хоча б щось. У такому випадку не погоджуйтесь надсилати більше умовних 200-500 грн. Вашим аргументом має стати те, що це теж гроші, які б ви не хотіли втратити, на додачу до уже придбаних квитків і запланованої поїздки. Скидати більше вже небезпечно: є шахраї, які просять скинути хоча б третину суми, збирають ці гроші з десятків людей, а потім зникають. 
  • Період оренди квартири. Власники квартир все частіше укладають договір оренди на пів року, а не на рік, як раніше. Наприклад, щоб попросити мешканців швидше виїхати, якщо ті їм не сподобаються. Або щоб при необхідності підвищити ціну оренди. Важливо звернути на це увагу та обговорити період оренди заздалегідь, інакше ризикуєте заново розпочати пошук квартири. А це час, зусилля і зайві витрати, наприклад, на послуги ріелтора. У цьому випадку фінансове навантаження орендаря може складати і 50% від вартості одного місяця проживання.
  • Адреса. Не забудьте перевірити точну адресу квартири через Google Maps. Якщо в описі зазначено, що будинок розташований в Замостянському районі біля парку, пошук вам це підтвердить. 
  • Сусіди. Те, якими будуть ваші сусіди, може вплинути на якість життя в квартирі. Наприклад, якщо в будинку погана шумоізоляція, ви будете чути плач дітей, музику та інші, не завжди приємні, звуки. Іноді виникають й інші проблеми: сусіди можуть ображати мешканців, вести себе неналежним чином або створювати перешкоди при прийнятті колективних рішень.
  • Комунальні платежі. Тут головне уникнути ситуації, коли власник висилає загальну суму, а орендар її оплачує. Наприклад, іноді трапляється так, що у власників є солідна субсидія, але вони не повідомляють про це мешканцям, щоб отримати більше грошей. А платіжки у такому випадку й зовсім не потрапляють в руки орендарю, так як у нього немає ключа від поштової скриньки. Щоб уникнути такої ситуації, краще оплачувати все самостійно. Якщо ж орендодавець не довіряє вам це питання, просіть надіслати вам квитанції про оплату.
  • Уже на місці попросіть показати документи на квартиру. Буває, що шахрай орендував квартиру на добу, а вам одразу передав ніби як в оренду на місяць, а сам зник з грошима. Уважно почитайте документи і переконайтесь, що паспортні дані співпадають. 
  • Страхова сума. Не всі власники готові повернути одразу всю страхову суму в разі виселення. Тому важливо заздалегідь обговорити й зафіксувати в договорі цей момент, щоб уникнути конфлікту. Наприклад, можна домовитися так: протягом семи днів після виселення вам повертають страхову суму.
Вулиця Соборна, Вінниця

Де працювати

Оскільки у нас workation, а не відпочинок, спочатку розповімо про місця для роботи. Особисто я більше люблю працювати вдома, тому і обрав на OLX Нерухомість квартиру з великою кухнею та столом. Але тим, хто не полюбляє сидіти вдома, є варіанти на вибір. У Вінниці чимало коворкінгів та хабів, де можна працювати:

  • iHub — вважається головним прихистком для IT-спеціалістів, коворкінгом номер один. На відміну від багатьох інших у цьому списку, iHub — саме коворкінг у тому форматі, до якого ми звикли у Києві — абонемент на місяць, а не годину чи день. Коштує від 1 100 грн. З плюсів — постійний доступ у приміщення, iHub працює 24/7.
  • «Артинов» — коворкінг двох форматів, де можна прийти попрацювати годину (35 грн/год, далі — дешевше), а можна взяти місце на місяць (від 1 200 грн). 
  • Cherdak — великий новий заклад, який позиціонує себе не як коворкінг, а більше як простір з різного роду івентами. Буде зручний для тих, хто не хоче купувати абонемент і готовий платити по факту, себто за години перебування. Але якщо ви все ж купите абонемент на місяць (2 000 грн), частиною з них — депозитом — ними можна буде заплатити за їжу та напої. Власне враження — виглядає найбільш fancy.
  • «Кабінет» — знаходиться не у центрі міста, а тому один з найдоступніших на ринку. Цілий день обійдеться лише у 100 грн, погодинно — від 25 грн (після перших двох — 20 грн). Якщо потрібно, можна взяти в оренду цілий зал за 250 грн/год. 
  • Quest House – всупереч назві квестів тут немає. Це максимально справжнє антикафе, яких колись було чимало у Києві, а тепер майже немає. Хвилина — лише 50 копійок, абонемент на день — 80 грн. 
  • Level 80 — позиціонується як креативний безкоштовний простір, але найімовірніше, працювати там буде не дуже затишно: у коворкінгу завжди багато людей і заходів, а якоїсь приватності майже немає. Використовуйте його як запасний варіант. 
Фото: iHub

Я не прихильник того, щоб працювати у закладах, тому у випадку, якщо вам справді потрібно зануритись у роботу, обирайте варіанти, де заплатити можна погодинно. Плюс, можливо, познайомитесь з місцевими у загальних зонах чи побачите анонс цікавого заходу, який відвідаєте у вільний від роботи час.

Де їсти

У Вінниці багато пристойних закладів, де можна випити кави чи смачно поїсти. Виділю найбільш атмосферні:

  • «Кінь у протигазі» — заклад зі стравами української кухні, що мають досить незвичні назви, наприклад, «Не вкрадене щастя». Щоб не помилитись з вибором, не соромтесь попросити пояснити меню. Заклад буде цікавий тим, хто полюбляє історію: для нових відвідувачів проводять екскурсію і розповідають про події початку XX століття, що проходили на Вінниччині. Розкажуть і чому заклад називається саме так. 
  • «Вінницька реберня» —  з назви зрозуміло, що заклад сподобається у першу чергу любителям м’яса. Та є тут і своя фішка: ресторан знаходиться біля води, а охочі можуть замовити прогулянку на гондолі — незвичний варіант для побачення (тільки потім варто піти в інший заклад на вино). 
  • «Заваркин та син» — ще один атмосферний заклад з елементами музею. Тут можна дізнатись історію підприємця Мойсея Флігельтуба — у майбутньому Заваркина. 
  • «Нова провінція» — ресторан української кухні, що хвалять за великий вибір страв, притаманних саме цьому конкретному регіону. Локація знаходиться на 11-му поверсі, звідки відкривається непоганий вид на місто — бронюйте місце на терасі. 

Окрім того, можна відвідати Pasta e Vino, Marani, «Тамеро», «Бібліотеку», Mont Blanc, La Cucina, «Батискаф», Rivali, Rich та «Влтаву». А для любителів класики — завжди доступний McDonald’s у самому центрі міста. 

Також у Вінниці працює доставка Glovo та Rocket.

Фото Pasta e Vino

Де пити

У Вінниці, здається, десятки пабів. Можна відвідати того самого «Коня у протигазі», а також «Голодну качку», «Ліга бар», «Баварію». Якщо шукаєте саме бар, наш вибір — Buro, Eclipse, Hide and Seek, 21 Gramm та Neno. Там також є звичний усім «Білий налив». 

Варто розуміти, що умовного Loggerhead у місті немає, але пристойний коктейль приготувати зможуть. 

Фото: «Білий налив»

Що дивитись

Вінниця цікава тим, що там просто цікаво погуляти центральною частиною, без якоїсь конкретної мети щось подивитись. Якщо полюбляєте подібне, відвідайте міський парк, він неймовірних розмірів, прогулянка може тривати навіть пів дня. Однак, місто має свою історію, тому наполегливо радимо взяти екскурсію і не полінуватись витратити на це декілька годин. 

А далі — десятки варіантів на вибір, що подивитись та куди піти. 

Перш за все, раджу сходити у музей-садибу Миколи Пирогова, видатного лікаря. Музей справді дуже цікавий, а ще можна дізнатись, як еволюціонувала медицина. Повірте, ми з вами живемо у прекрасні часи. Обов’язково беріть екскурсію. Далі — комплекс «Вінницькі мури» — оборонні споруди міста XVII століття. Це цілий комплекс, де не лише самі мури, а й монастирі та музеї. 

Обов’язкові для відвідування — оновлена набережна міста та фонтан, який не помітити ви просто не зможете. Якщо раптом ви читаєте цей текст взимку — побачити фонтан не вийде, він працює лише у більш-менш теплу пору року. Заразом сплануйте екскурсію на фабрику Roshen. Незалежно від політичних поглядів — це цікаве технологічне виробництво. 

Окрім того, можна завітати у міський зоопарк та ботанічний сад, музей ретротехніки та Преображенський собор, обов’язково відвідайте міську водонапірну вежу, яку ввечері підсвітка робить особливо гарною. А ще сходіть до будинку Кумбарі, там неймовірно інстаграмні сходи, завітайте до музеїв науки та садиби Коцюбинського, а надвечір купіть квиток на місцевий теплохід та подивіться на Вінницю з води. 

Стара водонапірна вежа, Вінниця

Куди поїхати

Вінниця класна своїм розташуванням. Ніби не так далеко від Києва, але вже відкриваються зовсім інші горизонти як для коротких, так і для довгих подорожей. Почнемо з чогось простого: 

  • Ставка Гітлера «Вервольф». Зараз це більше виглядає як поле, на якому розкидані кам’яні брили. Власне, це була штаб-квартира Гітлера під час війни на східному фронті. Якщо у вас є можливість, краще знайти екскурсовода, який усе пояснить та розповість. Якщо ж такої можливості немає, почитайте про ставку в інтернеті, хоча б у «Вікіпедії» — це дуже цікаво.
  • Черепашинський кар’єр. Що тільки в Україні не називають «українськими мальдівами», але, здається, саме цей кар’єр був першим. Сюди можна гайнути на один день чи взяти намет і провести вихідні — природа неймовірна, та на вихідних може бути забагато людей. Інтернет практично не ловить, тому їдьте сюди, якщо готові залишитись без зв’язку. 
  • Умань — сюди їдемо гуляти по чи не найбільшому в Україні дендрологічному парку «Софіївка». 
  • На південь — до Дністра. На півдні Вінницької області тече одна з найбільших річок України. Це Дністер. Береги дуже мальовничі, природа фантастична. Є на що подивитись. 
  • Кам’янець-Подільський — лише три години і ви фотографуєтесь біля однієї з найнеприступніших фортець країни. А якщо готові витратити ще трошки часу — поруч Бакота і Хотин, де розташовується ще одна величезна фортеця. 
  • Хмільник. Ви напевно будете сміятись, але у Хмільнику знаходиться здравниця, куди їздять з усієї України. Кажуть, цікаво і молодим і старшим — якщо є декілька вільних днів, чому б не спробувати. А ще там є один невеликий секрет, але розповідати його я не буду. 
  • Якщо ви взагалі сміливець, від Вінниці до Молдови рукою подати, можна спробувати і туди на вихідні. Але не забудьте перевірити правила в’їзду. 
Черепашенський кар’єр, фото Ольги Богомаз

Важливо: на момент виходу матеріалу траса Вінниця — Хмельницький активно будується. Тому їхати у Меджибіж чи Хмельницький не дуже рекомендую, можете простояти у заторах до години. 

Вінниця значно менша за Київ чи інші великі міста. Ви одразу відчуєте це через меншу кількість закладів, концертів, фестивалів чи інших варіантів для дозвілля. Проте це гарний варіант, якщо ви хочете на деякий час залишити метушню великого міста, але при цьому залишити базовий комфорт, як от доставку їжі й чисті вулиці.