За останній рік хлібобулочні вироби подорожчали на понад 15%. Ціна продовжить зростати надалі, повідомляє видання «Економічна правда». Основна причина — надмірний експорт української пшениці.

Чому дорожчає хліб

Щоб Україні вистачало пшениці на власні потреби, Мінагрополітики укладає з профільними асоціаціями меморандум, у якому визначають пропорцію експорту. Цьогоріч «Борошномели України», «Укрхлібпром» і «Всеукраїнська асоціація пекарів» відкликали свої підписи з меморандуму, бо їх не влаштовували умови.

Загалом цього року в Україні вродило 32 млн тонн пшениці. За даними борошномелів, 42% склала продовольча (її використовують для борошна), а 58% — фуражна (нижчої якості, нею годують худобу). На початок листопада на експорт пішло 13 млн тонн пшениці. З неї 91% становила продовольча, стверджує керівник об’єднання «Укрхлібпром» Олександр Васильченко.

Борошномели вважають, що з України вивезли майже всю продовольчу пшеницю. Через це доведеться імпортувати її з Білорусі або ж змішувати продовольче зерно з фуражним, що зменшить якість продукту. Хлібороби закликають владу вплинути на ситуацію з експортом або зменшити державне регулювання цін та ПДВ.

У чому проблема

  • Дані асоціацій не збігаються з інформацією Мінагрополітики. Міністр Роман Лещенко запевняє, що цього сезону врожай продовольчої пшениці був більшим — не 42%, а 60% від усього врожаю. Виходить, що дані по загальній кількості зібраної продовольчої пшениці різняться на 6 млн тонн. При цьому, щоб покрити внутрішні потреби, Україні потрібно всього 5 млн тонн продовольчого зерна.
  • Важко підрахувати точний обсяг експорту «якісної» продовольчої пшениці. Її змішують з фуражною, коли товар їде в порт. Та на виході фітосанітарна служба видає продукту сертифікат продовольчої, бо продукт усе ще відповідає стандартам країн-імпортерів завдяки високій якості продовольчого зерна.

Що насправді відбувається на ринку

Наразі фермери притримують пшеницю. Цьогоріч світові ціни на продовольство били десятирічні рекорди. Аграрії забезпечили собі фінансову подушку і можуть тепер чекати, поки продукт дорожчатиме далі. 

«Кому треба купити високоякісну пшеницю для помолу, той змушений доплачувати певну цінову премію, щоб зацікавити виробника. Фізична наявність «якісної» пшениці на ринку не викликає сумнівів. 

Деякі борошномели не хочуть чи не можуть додатково доплачувати, посилаючись на державне регулювання цін на соціальні види хліба. Тому вони вимагають від держави або змінити регулювання цін, або якимось чином змусити фермерів продавати більше продовольчої пшениці на внутрішньому ринку», — пояснює Юрій Гаврилюк, директор консалтингової компанії Barva Invest.