Команда «Альфа-Банк Україна» зробила загальнодоступним розділ «Інвестиції» у власному додатку Sense. Раніше проходило закрите beta-тестування. У банку повідомили, що воно пройшло успішно, тому проект запустили для всіх. Головний редактор AIN.UA є клієнтом банку і також протестував можливості нової інвестиційної можливості для українських клієнтів.
Про beta-тест. За час пілотного періоду, який тривав з 28 грудня 2021 до 10 січня 2022 року, обсяг торгів склав понад 18 млн грн. Найбільшою популярністю серед клієнтів користувалися акції Apple, Coca-Cola, Intel, Microsoft. Понад 80% клієнтів купували по 1-2 акції, середній чек за угодами 9700 грн.
Купувати акції можна прямо у основному додатку Sense від «Альфа-Банк Україна», окремих програм встановлювати не потрібно. Як кажуть у самому банку, щоб купити акції, потрібно: завантажити Sense, мати картку або поточний гривневий рахунок в «Альфа-Банк Україна» та бути резидентом України віком від 18 років.
Які акції доступні
Поки у додатку для купівлі доступно лише 30 акцій наступних компаній:
- Apple
- Microsoft
- Visa
- Alphabet
- Amazon
- Coca-Cola
- Nvidia
- PayPal
- Pfizer
- Walmart
- PepsiCo
- Johnson & Johnson
- Qualcomm
- Nike
- McDonald`s
- Proctor & Gamble
- Walt Disney
- Bank of America
- Exxon Mobil
- Intel
- Chevron
- Merck & Co
- Starbucks
- UPS
- Goldman Sachs
- Deere&Company
- Caterpillar
- AMD
- CSX
В банку обіцяють, що найближчим часом список збільшиться. Під час beta-тесту був зібраний список компаній, які б було цікаво побачити у першу чергу, їх скоро додадуть. Які саме це акції — поки не повідомляється. У банку поки немає популярних сьогодні ETF (зручні для довгострокового інвестування), чи вони будуть пізніше — також невідомо.
Клієнти укладають угоди щодо придбання акцій безпосередньо з банком, без посередників.
Торгова сесія
Тут без сюрпризів — торгова сесія (тобто час, у який можна купити і продати акції) продовжується з 16:30 до 23:00. Це американський час роботи біржі (у них в цей час день), на якій і йдуть торги акціями. Нагадаємо, біржі не працюють на вихідних, лише у робочі дні.
Скільки мінімально можна інвестувати
Купувати можна від 1 акції. Станом на момент підготовки матеріалу найдешевшою є акція Intel — близько 1500 грн, найдорожча у Amazon за більш як 92 000 гривень. Середня ціна акцій — близько 4000 гривень.
При цьому, купівля акцій йде у гривневому еквіваленті, не потрібно переводити кошти у долари з рахунків на рахунки.
Поки «Альфа-Банк Україна» не бере комісію за торгівлю, але з 1 березня 2022 року вона з’явиться. Поки її розмір не відомий.
Купувати можна лише за власні кошти, за кредитні — ні.
Податки
Банк виступає податковим агентом клієнта, податки утримуються від інвестиційного прибутку на момент продажу акцій.
Купити акції досить просто. Заходимо у відповідне меню, проходимо додаткову реєстрацію і відповідаємо на прості питання, встановлюємо пароль, що буде слугувати підтвердженням для покупки. Без нього придбати не вийде. Коли всі умови виконані, акції можна купувати.
Обираємо, що нам до вподоби. Я для тесту взяв найдешевшу акцію Intel за 1560 грн. Пару кліків і угода закрита, банк надсилає на пошту всю інформацію про купівлю. Сервіс максимально простий, легко купити і продати. Тут немає інструментів для побудови великих складних моделей, хоча, скоріше за все, такої мети і немає, це не торговий термінал.
Через пару хвилин після того, як акції куплені, біля їхньої іконки у основному меню відображається кількість акцій на рахунку. Коли це станеться, акції можна продати і відповідна можливість з’являється у меню.
Було б круто у майбутньому отримати аналітику по портфелю — він в плюсі, в мінусі, що росте. Це дозволить одним оком оцінювати свої інвесторські здобутки.
Дисклеймер: ми не порівнювали вигідність інвестування з іншими майданчиками, як от на популярному серед українців Interactive Brokers, також платформа не вказує комісій, окрім того, ми не враховували курсові різниці при купівлі акцій. Оподаткування у «Альфа-Банк Україна» та того ж Interactive Brokers буде відрізнятись, про що важливо не забувати. Цей матеріал є виключно ознайомчим і не є закликом для інвестування.