Верховна Рада прийняла законопроєкт, який передбачає фінансову підтримку української книжкової індустрії. Він розвиватиме ринок, що постраждав від російської експансії та карантинних обмежень.
Про що законопроєкт
- Книгарням, які продають книжки українською мовою, держава буде відшкодовувати витрати на оренду.
Субсидія не може перевищувати 20% від доходу з продажу книг. Максимальний розмір річної допомоги на одну книгарню становить від 54 500 грн для міст до 30 000 населення до близько 1,2 млн грн для Києва. Обласні центри можуть розраховувати на щонайбільше 435 800 грн на рік. Це якщо враховувати вартість оренди нежитлових приміщень та прожитковий мінімум за минулий рік.
Допомогу надаватимуть з початку 2023 року. Щоб отримати кошти, слід звернутися до Українського інституту книги.
Зараз в Україні існує близько 200 книгарень. Якщо така кількість збережеться до 2023 року, середня субсидія на 1 квадратний метр складатиме 450 грн на місяць. Відповідно магазин на 100 квадратів зможе отримати 540 000 грн за рік.
- Держава видаватиме сертифікати на придбання українських книжок новонародженим та громадянам, що досягли 14 років.
Сума сертифікату становитиме 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зараз це близько 750 грн. Сертифікати почнуть видавати з 2023 року.
Чому це важливо
«На понад 40-мільйонну Україну лишилося близько 200 книгарень (для порівняння зараз у Франції, яку можна зіставити з Україною за населенням і територією, — 3300 книгарень). Якщо німець купує в середньому 5,5 книги на рік, поляк — 2,5 книги, то в Україні цей показник становив усього 0,57 книги до пандемії, після чого ще більше впав», — ідеться в пояснювальній записці.
При цьому 2/3 книг на українському ринку — надруковані російською мовою або завезені з Росії, наголошують автори законопроєкту.
Держпрограма має збільшити кількість книгарень у 4-5 разів за 5 років. Прогнозують, що обсяг українськомовного книжкового ринку зросте втричі, асортимент — удвічі.