Великі торговельні мережі заборгували українським виробникам близько $5 млрд. Про це в колонці для «Інтерфакс-Україна» повідомив Михайло Непран, член Української ради бізнесу, перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України.
За його словами, національні мережі всупереч законодавству займають монопольні понад 70% ринку та нав’язують постачальникам невигідні умови.
«Попри норми європейських директив, що обмежують граничний термін розрахунків 60 днями, постачальники змушені чекати 90, 120, а іноді й 180 днів. Для виробників це означає хронічну нестачу оборотних коштів та необхідність додаткового кредитування. Для мереж — безвідсотковий кредит, яким вони безкоштовно користуються необмежений час», — пише Непран.
Крім того, супермаркети на свій розсуд встановлюють штрафи, санкції та додаткові доплати. Це підвищує націнку на товари, яка замість 15-25% сягає 40% і навіть 60%.
«Таким чином, вітчизняні агровиробники та переробники позбавлені можливості розвивати свій бізнес та повністю втрачають конкурентні переваги перед своїми колегами з інших країн», — переконаний чоловік.
Що робити?
Непран пропонує врегулювати це питання на державному рівні, використовуючи європейський досвід. У ЄС діє документ, що забороняє недобросовісні дії у відносинах між покупцями й постачальниками.
АМКУ намагався створити подібний Кодекс доброчесності в Україні в 2016 році, однак представники торговельного бізнесу не підписали його. Тож чоловік запевняє, що ситуацію треба владнати законом.
«Зокрема, зобов’язати торговельні мережі як мінімум вчасно розраховуватися з постачальниками, не дискримінувати їх порівняно з іноземними виробниками, обмежити розмір штрафів і санкцій та прибрати масу інших речей, вигідних лише одній стороні», – наголошує він.
Чому це важливо
Якщо плануєте співпрацю з торговельними мережами, будьте готові до певних труднощів, наприклад, до значного відтермінування платежів. Як агровиробникам зайти в супермаркети — поради від експерта AIN.Business публікував раніше.