Четверта група — це окрема категорія платників єдиного податку. Вона суттєво відрізняється від першої-третьої податковими нюансами. AIN.Business законспектував, що за ФОПи належать до четвертої групи і які податки та звітність їм слід адмініструвати.
Хто може стати ФОПом 4 групи
До четвертої групи відносять ФОПів, які займаються агробізнесом лише в межах сімейного фермерського господарства. Члени такого господарства повинні мати у власності чи користуванні від 2 до 20 га сільгоспугідь або земель водного фонду.
Також у четвертій групі перебувають юрособи, якщо в них частка виробництва сільськогосподарських товарів за попередній звітний рік дорівнює або перевищує 75%.
Платниками четвертої групи не можуть бути:
- підприємства, які отримують понад 50% доходу від продажу декоративних рослин, окрім зрізаних квітів, диких тварин і птахів, хутряних виробів та хутра (крім хутрової сировини);
- підприємства, які виробляють підакцизні товари, крім первинних виноградних виноматеріалів;
- підприємства, які на 1 січня звітного року мають податковий борг.
ФОПи третьої групи можуть стати четвертою, лише якщо відповідають умовам роботи фермерського господарства. Якщо ж підприємець перебуває в четвертій групі, але не відповідає її умовам, можна перейти в третю або на загальну систему оподаткування.
Для цього ФОПу треба сплатити 25% від річної суми єдиного податку за кожен квартал, протягом якого він неправомірно був у четвертій групі.
Податки ФОП 4 групи
Єдиний податок для четвертої групи ФОП розраховують від нормативної грошової оцінки землі. Ставка єдиного податку залежить від категорії земель та їх розміщення.
У відсотках бази ставка податку з одного гектара становить:
- для ріллі, сіножатей і пасовищ — 0,95% від НГО ділянки;
- для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях — 0,57%;
- для багаторічних насаджень — 0,57%;
- для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях — 0,19%;
- для земель водного фонду — 2,43%;
- для ріллі, сіножатей і пасовищ, де аграрії займаються рослинництвом на закритому ґрунті — 6,33%.
Коли ФОПи 4 групи подають звітність і платять податки
Податкову декларацію потрібно подати відповідному органу за місцем проживання платника та за місцем розташування ділянки. Дедлайн — до 20 лютого поточного року.
ФОПи четвертої групи самостійно обчислюють річну суму податку з коефіцієнтами індексації станом на 1 січня. Сплачувати податок потрібно щоквартально протягом 30 календарних днів після закінчення звітного кварталу:
- у першому кварталі — 10%;
- у другому — 10%;
- у третьому — 50%;
- у четвертому — 30%.
Останній день виплат у 2022 році:
- за перший квартал — 29 квітня;
- за другий квартал — 29 липня;
- за третій квартал — 28 жовтня.
Частина фермерів може п’ять років не платити податки. AIN.Business розповідав, хто в списку.