Айтішники просять їх не мобілізувати. Ось як виглядає ініціатива Мінцифри і чому це важливо

2

На днях до редакції AIN.UA потрапив документ від Міністерства цифрової трансформації, у якому також йшлось про так зване «кібервійсько». Ідея полягає у тому, що представники IT-індустрії корисні «на своїх конкретних місцях» і якщо вони можуть працювати та виконувати свою безпосередню роботу, краще їх там і залишити. Між рядків – не потрібно мобілізувати айтішників, якщо вони працюють, заводять в Україну валюту і сплачують податки.

Редакція AIN.UA розповідає, про що мова і чому це важливо.


11 березня в мережі поширився лист Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова щодо IT-індустрії. Офіційною мовою у листі Мінцифри йдеться про наступне:

  1. Введення воєнного стану на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, та про оголошення і проведення загальної мобілізації у всіх областях України згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію».
  2. Факт необхідності ведення боротьби з державою-окупантом також і в інформаційному полі, зокрема шляхом протидії дезінформації з боку держави-окупанта, поширення інформації про агресивну війну Росії проти України, терористичні дії російських військ щодо мирного населення тощо.
  3. Залучення з огляду на наявність необхідної та достатньої експертизи обмеженого кола ІТ-фахівців до виконання завдань, визначених у пункті 2.
  4. Наявність публічних закликів з боку політичного керівництва органів державної влади України на вчинення всіх можливих дій, спрямованих як на протидію військовій агресії державі-окупанту, так і на забезпечення на період війни сталого та належного функціонування органів державної влади, органів місцевого самоврядування, секторів національної економіки, об’єктів критичної інфраструктури, підтримки малого та середнього бізнесу тощо.
  5. Доцільність врахування потреб комплектування української армії при визначенні протягом мобілізації черговості та обсягів призову військовозобов’язаних, резервістів на військову службу, безпосереднього їх призову серед осіб, які є фахівцями у сфері ІТ-індустрії та представляють галузь економіки, яка забезпечує стале надходження валютної виручки в країну навіть під час війни проти держави-окупанта.
  6. Можливого інструмента верифікації належності особи до категорії ІТ-фахівця для нівелювання ризиків ухилення від призову на військову службу під час здійснення мобілізації.

Якщо говорити більш зрозумілою мовою, без канцеляризмів, лист Федорова закликає до наступного:

IT-фахівці в умовах війни з Росією задіяні на інформаційному та кіберфронтах боротьби з агресором. А також, продовжуючи працювати, наповнюють бюджет України. Цей факт мусить бути врахованим при визначенні протягом мобілізації черговості та обсягів призову військовозобов’язаних. Позиція Мінцифри полягає в тому, що сьогодні IT-фахівці не є пріоритетною категорією для мобілізації.

Якщо ж говорити максимально спрощено: індустрія просить не мобілізувати айтішників, які продовжують працювати та приносити країні гроші. При цьому лист носить рекомендаційний характер і, звісно ж, ніяким чином не може вплинути на рішення Міністерства оборони.

Звідки з’явився лист

За інформацією AIN.UA, Федоров підготував лист-рекомендацію після численних звернень керівників українських та закордонних IT-компаній. Для них критично важливо зберегти працівників в українських офісах, що можуть виконувати свою роботу. Як раніше повідомляли AIN.UA представники аутсорс та продуктових компаній, вони продовжують працювати з України.

Чому це важливо

AIN.UA — видання про tech-індустрію, але мова зараз не лише про «давайте залишимо айтішників вдома».

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль щодня говорить про те, що український бізнес повинен повертатись до роботи: платити людям зарплати, сплачувати податки та знову запускати економіку. І не важливо, ви займаєтесь виплавкою металу, у вас кав’ярня, ви пишете код чи робите меблі. Економіка повинна працювати.

IT-індустрія принесла більше $6 млрд експортної виручки за 2021 рік. Це третя по об’єму категорія валютних надходжень в Україну. Цілком логічно звучить ідея про те, щоб зберегти ці надходження і у майбутньому. До того ж, IT-компанії вже почали сплачувати податки наперед, щоб підтримати економіку. Більше того, в Україні — 300 000 людей задіяно в IT-індустрії. Це середній клас, що продукує навколо себе ще 3-7 робочих місць.

Це ж стосується іншої надважливої індустрії — сільського господарства. Це більше $11 млрд експортної виручки щороку і десятки тисяч робочих місць по всій країні. Незважаючи ні на що, аграрії планують починати посівну кампанію і засівати поля. Обіцяють, що для України зерна точно вистачить. І дивно було б забирати кадрові ресурси у тих, хто буде годувати країну в 2022-у. Про те, що світ вже очікує глобальної продовольчої кризи через війну в Україні, годі й говорити. Країна обіцяє допомагати з кредитами, надавати гарантії, але окрім цього, повинен бути хтось, хто зможе сісти за умовний трактор і засіяти поля. Потрібна робоча сила.

І не потрібно забувати про інфраструктуру, до якої ми звикли. Магазини, логістичні оператори, виробництва — для всього цього потрібні кадри, готові підтримувати життя в українських містах. Найпростіший приклад: щоб привезти хліб у магазин, потрібен водій, що має відповідні навички.

Під час війни повинен працювати як фронт, так і тил. В тому числі — економічний. Буде правильно, щоб люди мали роботу, сплачували податки і заробляли гроші, які потім же активно надсилають на підтримку Збройним силам України. Нагадаємо, для цього є чимало способів.

Залишити коментар

Коментарі | 2

  • Цинізм та маніпуляція. “ми заробляємо багато, постимо постики, не мобілізуйте нас”? Що за ідіотизм? Зараз навчений кулеметник чи оператора АТС (який пройшов строкову службу) – значно важливіший для країни, ніж “ой, він ще 10000 баксів заробив і заплатив з цього 3% податків, а все інше вклав в акції Тесли”. Мінцифри і так знає, хто з іт-шників реально працює на Україну безпосередньо. А ЗСУ поки що не планує мобілізувати тих, хто не має військової підготовки. От коли і такі знадобляться, всі ці “доходи” та міфічні “кібервійська” будуть вже повністю безглузді. Тож оце вищання – це якась провокація.

  • Редакція, скільки ще часу буде висіти ця новина у вас на першому екрані? Ви що?
    В Україні війна, а ви тут запостили текст про ініціативу як запобігти мобілізації! Дуже патріотично. Дякую вам. Ми це не забудемо

Пошук