Лави ЗСУ щодня поповнюють нові захисники та захисниці. Вони покинули не тільки свій дім, а й роботу. Як має діяти в цій ситуації роботодавець? Які його зобов’язання перед мобілізованими? Які виплати їм належать? Відповіді на ці питання – у нашому матеріалі.

Правова основа для нарахувань мобілізованим працівникам

Міністерство економіки у здійсненні нарахувань мобілізованим працівникам керується такими правовими координами:

Ст.17 Конституції України – це норма прямої дії, яка фіксує, що захист суверенітету і територіальної цілісності України є справою всього українського народу. 

Окрім того, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей. Відповідно, роботодавець не може відмовити працівнику у соціальних гарантіях.

Ст. 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП) гарантує мобілізованим працівникам збереження місця роботи і середнього заробітку.

«На час виконання державних або громадських обов’язків (чим являється мобілізація – прим. AIN.Business), якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку», – йдеться у зазначеній статті.

Важливо! До яких працівників в умовах воєнного стану можна використати формулювання «особа, що виконує державний або громадський обов’язок»? 

Це працівники, що залучені до виконання обов’язків, передбачених такими Законами України:

Відповідно, на них поширюються гарантії та пільги цих законів.

За ким зберігається місце роботи і середній заробіток?

За такими групами працівників:

  • призваними на строкову військову службу; 
  • військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
  • військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  • прийнятими на військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби.

За ними зберігається місце роботи, посада і середній заробіток.

Яких роботодавців це стосується?

Підприємств, установ, організацій, фермерських господарств, сільськогосподарських виробничих кооперативів незалежно від підпорядкування та форми власності. Це розповсюджується і на ФОПів, у яких працювали на час призову зазначені групи працівників.

Також таким працівникам здійснюються виплати за рахунок коштів Державного бюджету.

Підстава: ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Важливо! Нехай роботодавця не вводить в оману можливість припинення трудових відносин з працівником відповідно до п.3 ст.36 КЗпП:

«Підставами припинення трудового договору є призов або вступ працівника або власника-фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до ч.3 ст.119 цього Кодексу».

Мобілізація, що була оголошена 24 лютого у зв’язку із запровадженням воєнного стану, є саме тим випадком, на який розповсюджується ст.119 КЗпП. Таким чином, вона гарантує мобілізованому працівнику збереження місця роботи протягом періоду мобілізації разом з іншими соціальними гарантіями, про які ви вже знаєте.