В Україні під час війни трудові відносини зазнали низку змін. Воєнний стан триватиме до 25 травня і до цього часу Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон) має пріоритет над нормами чинного трудового законодавства.
AIN.Business з’ясував, скільки в умовах війни ми можемо працювати та відпочивати.
Робочий тиждень може тривати до 60 годин
До набрання чинності Закону 15 березня ст.50 Кодексу законів про працю фіксувала тривалість робочого часу не більше ніж 40 годин на тиждень. На час війни зазначений Закон збільшив на 20 годин робоче навантаження протягом тижня.
Нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень, – зазначено у ст.6 Закону.
Категорії працівників, до яких застосовується скорочена тривалість робочого часу, також мають нововведення. До таких працівників українське законодавство зараховує:
- працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці;
- працівників віком від 16 до 18 років та від 15 до 16 років.
До повномасштабної війни скорочена тривалість робочого часу могла коливатися від 24 до 36 годин. Сьогодні вона не може перевищувати 50 годин.
П’ятиденний робочий тиждень теж зазнав змін. Тепер роботодавець за рішенням військового командування може запровадити шестиденний робочий тиждень. Додаткові дозволи та підтвердження доцільності таких змін вже не потрібні, як було раніше. Детальніше з механізмами запровадження таких змін у мирний час можна ознайомитися у ст.52 КЗпПУ.
Один вихідний під час війни – це не порушення прав працівника
На час воєнного стану Закон скасовує норми трудового законодавства, що стосуються скорочення тривалості робочих днів напередодні свят та вихідних. Ст.71-73 КЗпПУ про заборону роботи у вихідні дні не діють до скасування воєнного стану. Таким чином, 2 та 9 травня цьогоріч – не вихідні, а звичайні робочі дні з регулярною оплатою. Також дні, що їм передують, не будуть на годину коротшими.
Стосовно вихідних днів, то роботодавець без додаткових узгоджень може скоротити відпочинок працівника з двох днів до одного на тиждень.
Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин, – фіксує ст.6 Закону.
Раніше AIN.Business писав про перехід на електронні трудові книжки та цифрові опції, які консультують з питань трудового законодавства.
Також ми публікуємо цикл матеріалів про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Зокрема, що робити, якщо працівник не виходить на зв’язок; як платити зарплату мобілізованим; відстрочка військовозобов’язаних працівників; які права працівника не може обмежувати воєнний стан та багато інших питань, що потребують тлумачень.