«Це — вбивство експортерів»: IT-ринок про валютні правила НБУ

2

20 травня 2022 року Національний Банк України (НБУ) дозволив банкам продавати валюту через каси банків та списувати з гривневих карток за кордоном по ринковим курсам. Зокрема, це означає, що усі, хто отримують валюту на картки (в тому числі й IT-спеціалісти), муситимуть продавати її за офіційним курсом, а купляти за ринковим. Це уже назвали “додатковим податком” для підприємців.

AIN.UA публікує думки представників IT- та стартап-індустрії на цю тему.

Важливо: нові валютні правила негативно відображаються на всіх експортних галузях. Але зважаючи на tech-тематику AIN.UA, ми впершу чергу зосереджуємо увагу на IT-індустрії.

Ігор Перція, керівний партнер фонду Hypra.fund:

Лише в одному чаті люди почали шукати, як обійти історію з ФОПами. Щомісяця вони приймали на ФОП $100+ тисяч сумарно. І одразу після цієї ситуації почалося обговорення, як уникнути прийому валюти в Україні. Скільки таких чатів — невідомо, але думаю, валюти від ФОПів можна не чекати. Шукатимуть інші варіанти.

Учасник ринку, що побажав лишитися анонімним:

Це — вбивство експортерів, ФОПів особливо. Приклад з життя: продаєш за $1000 щось, отримуєш 29 000 грн, була маржа 20% = 5800 грн. Зараз витрати збільшились, бо бензин уже в два рази дорожчий, інфляція. Але найтупіше: щоб щось купити за кордоном, треба купити валюту по курсу вже 37 грн. Що будуть робити такі бізнеси? Реєструвати все за кордоном, щоб не фінансувати маленьку групу банків та спекулянтів. Вже бачу велику хвилю переходу в Естонію, наприклад.

Роман Прокоф’єв, Jooble (пост опублікований у Facebook):

Поважний НБУ, я вимагаю пояснень! Так, саме вимагаю, як твій партнер. Наш бізнес заводить десятки мільйонів валюти в Україну. Ми — той самий експортний потенціал України, коли талант, розум, наполеглива праця українців створює продукт, який купують у всьому світі, за євро і долари, які нам так потрібні. Ми не добуваємо залізо чи нафту з недр нашої держави, ми створюємо чисту додану вартість “з повітря”.

Поважний НБУ, світ змінюється стрімко. Ти — розумний, ти знаєш що таке економічний лібералізм. Для людей важлива соціальна справедливість, яка невід’ємна від економічної свободи.

Поясни, будь-ласка, як мені далі допомогти армії на прикладі одного відповідального розробника ІТ-компанії та одного бронежилета.

Добрий бронежилет в Україні коштує $650, приймають тільки готівку. Я — відповідальний громадянин і взяв на себе відповідальність кожен місяць купляти один на потреби ЗСУ, бо в мене непогана зарплата, і я можу собі це дозволити.

Звичайно, я хотів би піти у банк і просто зняти свої зароблені долари, та ти не даєш мені цього. Ти кажеш: ні, поміняй спочатку на гривні. Ну добре, я міняв. Але сьогодні я маю продати по курсу 29 гривень, і у того ж самого банку маю купити готівку вже по 38. Тобто, для того щоб мені отримати $650 на руки, я маю продати $850.

Дорогий НБУ, я знаю, що ти — розумний, дуже розумний, то поясни мені, будь-ласка, чому ж коли я маю долари на своєму рахунку, вони якісь зовсім не такі долари, як готівкові. Якщо я щось таке важливе роблю для країни: для стабілізації курсу, для допомоги тим, хто за кордоном, чи ще щось таке розумне, то поясни мені це.

Бо ти знаєш, розумний і я. Бо я дуже хочу допомогти своїй державі на економічному фронті, та якщо я вважаю щось несправедливим, то завтра, ні, навіть не завтра, через 10 хвилин в мене буде рахунок у банку за кордоном. І ти, і я знаєш, що це можливо. І тоді нам з тобою буде важко втримати курс. Так допоможи мені зрозуміти, навіщо ти це робиш.

Андрій Поданенко, CEO It Care Company (пост опублікований у LinkedIn):

По економіці ми сильно програємо. Я — власник бізнесу, що приводить валюту в Україну. І наразі я не бачу жодних дій влади, щоб знизити економічні несвободи. Знову ми потрапляємо в пастку, як країна. Курс валют відпустили тільки наполовину. Знову гра з курсом.

Україно, тобі потрібно, щоб я пішов в тінь? Посеред війни з одвічним ворогом?

Як сказав мій дорогий земляк: “Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний.”

Я не буду підписувати авторство фрази, бо президент України прикриває довбаного Шкарлета і не бачить, яку яму він риє.

Якщо уряд думає, що зможе таким чином, нагрівши руки на різниці курсу, заробити собі на хліб, то сильно помиляється. Зима буде дуже складною, якщо ми всі разом не об’єднаємось і не поставимо економіку на перше місце.

Залишити коментар

Коментарі | 2

Пошук