З 16 травня понад 15 000 представників українського бізнесу підписало відкритий лист до президента України Володимира Зеленського. Мета листа: звільнити голову парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, а також усунути його з секратаря у Нацраді відновлення України. Йдеться про Данила Гетманцева, що очолює комітет з 2019 року. Протягом цього часу він став «уособленням регресивного, популістського соціалістичного підходу», як зазначено у листі.
Видання «Бабель»опублікувало велике інтерв’ю з Гетманцевим про податки, ФОПів, підвищення військового збору, марксизм, українську митницю та нульове розмитнення авто з ЄС. AIN.Business вибрав основне.
Митниця – напрямок, за який соромно
Гетманцев констатує, що митниця – максимально проблематична ділянка для управління. Це не є новиною, адже ще Макс Нефьодов, котрий у 2019 очолював Державну митну службу, рекомендував перезавантажити структуру та цілковито змінити персонал. Що пропонує Гетманцев?
- ввести дуже жорстку військову диктатуру серед чиновників та ієрархію. Вбити клановість;
- забезпечити відсутність правоохоронців на митних постах, які є частиною корупційної діяльності;
- ввести спільний транзит з єдиною інформаційною базою з ЄС та іншими країнами;
- спільні пункти пропуску з західними митницями;
- ротації митників.
Чиновник виступає проти нововведень уже згаданого Нефьодова та Рябікіна щодо залучення нових кадрів до роботи митниці.
Не потрібні експерименти. Потрібна політична воля, жорстка ієрархія і визначені чіткі дії, які призводять до позитивного результату.
Підвищення заробітних плат очільник податкового комітету не передбачає для працівників Державної митної служби. Зміни можливі лише після того, як митниця покаже результат. Яка мотивація працівників для змін, коли більшість з них отримує 8000 грн, залишається таємницею.
Поки на митниці бардак такого рівня, то ти не маєш морального права перед суспільством говорити про підвищення зарплат.
Чому Гетманцев проти нульового розмитнення авто?
З 9 квітня на період воєнного стану діє нульове розмитнення на авто з ЄС для власних потреб. Кількість охочих розмитнити авто без сплати мита, на думку держслужбовця, ускладнює перетин кордону для вантажів з гуманітарною допомогою. Тому, з 25 квітня почали діяти обмеження, ініційовані Гетманцевим. Поки що йдеться про скорочення пунктів розмитнення авто з ЄС для власних потреб. Їх скоротили до трьох.
Я вважаю, що війна — не той момент, коли потрібно купувати довгострокові товари народного вжитку, починаючи від пральних машин і закінчуючи автівкою.
Про повернення ПДВ та мита на ввезення авто держслужбовець відгукується максимально позитивно і не бачить в цьому жодних перепон для українців та волонтерів, котрі підтримують ЗСУ. До того ж, він вважає, що рішення потрібно ухвалювати якомога швидше, оскільки це інструмент наповнення бюджету. Проте, Гетманцев не розглядає, скільки авто українці втратили під час війни та як повернення до митних ставок ускладнить поставки транспортних засобів на фронт.
Навіщо підвищувати військовий збір?
Зараз в Україні військовий збір становить 1,5%. Гетманцев пропонує його подвоїти, тобто підвищити до 3%. Загалом, його політика позначена фіскальним тиском та підвищенням оподаткування. Як бачимо, навіть в умовах воєнного часу, очільник податкового комітету вірний своїм переконанням.
Власне, жорстка податкова політика чиновника стала головною причиною написання відкритого листа до Зеленського. Представники малого, середнього та великого бізнесу виступають проти підвищення податкових норм та проти скасування низки пільг. Зокрема, зараз, в умовах воєнного стану.
Натомість, Гетманцева не лякають труднощі, з якими бореться підприємництво. Принаймні, складається така думка на фоні його заяв. Він і надалі хоче збирати більше податків, хоча джерело доходів більшості українців зараз або під загрозою, або взагалі зникло. 49% підприємств в Україні не працюють або перебувають на етапі призупинення.
Що таке правильне оподаткування? Це мистецтво общипувати гусака так, щоб він не кричав.
Я точно не марксист
Для багатьох українців постать Гетманцева – синонім бюджетоцентричності, марксизму та соціалістичного підходу. Його ініціативи, зазвичай, спрямовані на поглиблення податкового тиску. Це не сприяє зарахуванню очільника податкового комітету до представника класичної ринкової економіки.
Сам держслужбовець визнає себе послідовником прагматизму і верховенства права. І будь-які закиди щодо марксизму сприймає як реакцію малограмотних людей.
Ви ні комунізм, ні соціалізм, ні капіталізм не побудуєте, якщо у вас закон не один для всіх. Тому те, що я роблю, і викликає таку агресію, таке несприйняття — я намагаюсь нав’язати верховенство права в податкових відносинах. Більше нічого. А це руйнує олігархічно-кланову економіку.
Раніше AIN.Business писав про «зарплатних ФОПів» та підсумки української економіки протягом перших восьми тижнів війни.