Відсоток втрат продуктів харчування може відрізнятися через їх приготування різними кухарями, чи, наприклад, від способу приготування страви. Про те, як розрахувати відсоток відходів під час їх обробки розповіли в блозі Poster. AIN.Business вибрав найцікавіше з матеріалу.
Після кожного етапу обробки відбувається втрата певної маси продукту. А таких кроків обробки продуктів харчування є кілька:
- Транспортування
Під час транспортування втрата продуктів майже неможлива. Однак, потрібно врахувати певні заходи, щоб уникнути відходів:
- правильне пакування продуктів;
- найкоротший термін доставки;
- температурний режим під час перевезення.
Наприклад, швидкопсувні продукти перевозять в рефрежераторах, а деякі краще транспортувати в ящиках, а не в мішках.
- Зберігання
Найголовніше правило зберігання -– підтримка гігієни в місцях зберігання: складах, холодильниках, полицях. Крім того, треба дотримуватися правильної температури, використовувати придатну упаковку для кожного окремого продукту. Наприклад, в морозильній камері краще тримати продукти в контейнерах з кришками, або в спеціальних пакетах для заморозки. Це допоможе зберегти колір та текстуру сировини та уникнути значного нашарування льоду. Також експерти радять купувати продукти малими партіями, особливо ті, що швидко псуються.
- Розмороження
Основне правило уникнення великого відсотку втрати продукту під час цього етапу – швидке заморожування та повільне розморожування. Наприклад, якщо заморожування риби проводиться при температурі від -30 до -35°С, то втрата при розморожуванні буде 2-5%. Якщо її заморожують при -7°С до -20°С, – при розморожуванні риба втратить 10-20% ваги.
- Механічна обробка та відходи
Відсоток відходів під час очищення овочів та фруктів може становити до 30%, залежно від його виду: для картоплі – до 30%, моркви – 20-30%, болгарського перцю – 25%, дині – до 30%, а черешні – 15%. Відсоток відходу при обробці риби становить від 20-70%.
- Варіння та теплова обробка
- Втрати маси м’яса при варінні значно більші, ніж при розморожуванні, – до 40%, оскільки майже весь сік стає бульйоном.
- Втрати овочів при смаженні становлять до 35%, тому що в них багато води, а при високій температурі вода випаровується.
- Втрати овочів при варіння – до 10%.
- Втрати яєць при варінні може становити 5-8%.
- Втрати молока при тепловій обробці – 1%.
Також є суттєві втрати, коли відбувається комбіноване приготування страви: спочатку смаження, а потім тушкування.
Як розрахувати відсоток відходів
В ресторанному бізнесі використовують алгоритм дій на розрахування відсотока втрати ваги при кожному етапі обробки. Це необхідно для того, щоб уникнути значних втрат продуктів харчування й непередбачуваних ризиків. Для цього потрібно:
- визначити вагу брутто (до обробки);
- зважити продукт після механічної обробки: після очищення та нарізання, в разі потреби. В результаті ми отримуємо вагу нетто (після обробки);
- зважити після термічної обробки, але вже після охолодження страви.
- після цього потрібно розрахувати втрати у відсотках, використовуючи дану формулу:
Маса брутто − Маса нетто / Маса брутто × 100.
Крім того, у ресторанному бізнесі використовують таблицю відходів харчових продуктів та технологічні карти, щоб контролювати процес. У подібні карти необхідно внести такі дані:
- назва страви;
- продукти, що входять до страви згідно з рецептом;
- кількість інгредієнтів;
- вага продукту брутто (до обробки);
- втрати після кожного етапу обробки продуктів.
Нагадаємо, раніше AIN.Business розповідав як відкрити бар «П’яна вишня по франшизі».