З початком повномасштабної війни, більшість рестораторів замислились про релокацію бізнесів з Києва, Харкова, Одеси, й Маріуполя на захід країни. Зокрема, велика частина обрали місто Львів. Власники ресторанів розповіли Poster про проблеми, з якими стикнулися після переїзду. AIN.Business вибрав головне.
Найбільш поширена проблема, з якою борються підприємці – висока орендна плата за приміщення у Львові.
- Власник мережі «Вареники тут», кафе «Зелена Сливка», «Leopolis Шоколад і марципани», Олег Винник, каже, що у центрі Львова не дуже багато хороших приміщень для ресторанів. При тому, орендодавці всерівно оголошують високі ціни.
- Експерт з нерухомості, Павло Шумілов, відмічає, що ситуація з приміщеннями у Львові залишається складною. У березні-квітні 2022 року велика кількість бізнесів переїхали до Львова, а місцеві бізнеси, при цьому, почали закриватися. Попит на комерцію був підвищений, й тому кількість вільних приміщень почала зашкалювати.
- На думку підприємців, проблема значного підвищення цін на оренду пов‘язана з прив’язкою до валюти:
«Це означає, що фактично оренда зросла на 43%. До того ж з падінням виторгів, відсоток витрат, що припадає на оренду, – зріс», – каже власниця мережі Re:bro та Open, Ольга Проць.
- Одночасно, в доларовому еквіваленті вартість оренди приміщень у Львові навіть дещо знизилася. Якщо до війни оренда приміщення під кафе зі сторони проспекту Свободи та до парку імені Івана Франка коштувала 23-43$ за квадратний метр, зараз – 13-20$.
Як вирішити проблему:
- Олег Винник вважає, що необхідно заборонити прив’язку ціни на оренду до курсу долара чи євро в країні на законодавчому рівні.
«Виходить парадоксальна ситуація, у країні є власна валюта – гривня, в той же час більшість орендодавців використовують зовсім іншу валюту – долар або євро. Через цю прив’язку більшість рестораторів мають платити за оренду набагато більше з початку війни», – відмітив ресторатор.
- PR-стратег та ресторанний критик, Всеволод Поліщук, відмічає, що ідея створення локальної профспілки рестораторів могла б вирішити проблему з орендою приміщень в центрі міста.
«У Львові вже існувала Гільдія рестораторів. За кілька років вона спромоглася дещо переламати дикий ринок вокзальних таксі, припинити практику нахабного переманювання персоналу, домовитися з владою за більш прозорі норми щодо літніх майданчиків», – додає Всеволод.