Український ресторатор, засновник та власник Gastro Family, Дмитро Борисов розказав у своєму Facebook, як правильно масштабувати бізнес та пояснив, чому франшчайзинг – це не просто копіювання однієї моделі бізнесу. AIN.Business публікує пост автора. 


На мій погляд, головна перешкода для розвитку франчайзингу: впевненість в тому, що можна просто взяти і «скопіювати» успішний заклад на іншій локації. Ми проходили подібний шлях 6-8 років тому. Так справді можна створити декілька ресторанів, і вони навіть можуть бути успішними, однак це історія не про системний розвиток і не про масштабування на сотні або хоча б десятки закладів.

Ресторанний бізнес та франчайзинговий бізнес – це різні сутності, і вони розвиваються за різними законами. 

Тож, коли ми остаточно вирішили масштабуватися, ми почали створювати концепти, які з самого початку були «заточені» під це. 

Першим таким концептом став «Білий Налив». На флагманському закладі в центрі Києва ми відпрацювали бізнес-модель та всі операційні процеси,шукаючи універсальні рішення з самого початку: на рівні національних постачальників (які під нас виготовляють private label продукти та напівфабрикати), на рівні обладнання з модульних конструкцій, на рівні універсальних елементів декору та, головне, на рівні IT-екосистеми, яка дозволяє керувати всіма процесами в будь-якої точки світу та накопичує величезний матеріал для аналізу та прийняття найбільш ефективних рішень.

Тобто якщо ви хочете розвивати свій бізнес на умовах франшизи, необхідно подумати про це, закріпити це на рівні рішень, угод, стандартів, найкращих практик, а не просто описати якийсь один успішний заклад і намагатися відтворити його на іншій локації.

Флагманський «Білий Налив» був суперуспішним. Він повернув інвестиції за 54 дні і показав, що навіть заклад з невеликою площею може робити 1500+ чеків на день. Звісно, не у всіх закладів «Білий Налив» такі показники: різні міста, локації, різний трафік людей. Але ми отримали модель, яку можна було коригувати. 

Фактичні цифри інвестицій та прибутку можуть бути різними, але модель одна і вона передбачає 15-20% рентабельності. Є велике приміщення в центрі міста та 70 000 євро для інвестицій: розраховуємо модель під 1000+ чеків на день. Є маленьке містечко, МАФ та 30 000 євро: робимо розрахунок на 300+ чеків. Але і в першому, і в другому випадку це будуть ефективні прибуткові бізнеси.

В основі моделі: чітке розуміння того, що ми пропонуємо гостю. Делікатесну їжу за ціною від 1 євро з видачею за 300 секунд у закладі та швидкою доставкою за 30 хвилин. На цю модель ми наклали інші продукти, які цікаві людям: після «Білого Наливу» з устрицями, сидром і хот-догами з’явилася Mushlya з морепродуктами, БПШ з біляшем, пончиками та шаурмою, DOGS&BURGERS з хот-догами і бургерами, PINZARELLA з піцою, «Шашлики, вино та друзі».

Всього 15 різних концепцій, які закривають всі можливі очікування гостей в будь-якій точці світу. І всі їх, мов пазл, можна поєднувати в одному просторі, створюючи фуд-холли від 3 до 10 концепцій і кожному, в такому випадку всі бренди працюють в синергії і ще в декілька разів збільшують трафік.

Такий підхід дозволив нашій мережі зрости до 80+ закладів за три роки. При чому навіть в умовах війни 95% з них працюють і навіть отримують прибуток.

Тепер наш фокус: вихід на світовий ринок. І тут в основі такий самий універсальний підхід до формування бізнес-моделі та FoodTech рішення: на рівні цифрової екосистеми для гостя / клієнта та для самого закладу (ERP). 

Вже працюємо над тим, аби укласти угоди зі світовими найкращими виробниками ключових продуктів та обладнання: ми як франчайзер обіцяємо кожен із закладів в будь-якій точці світу забезпечити найкращим продуктом та максимально підготованими напівфабрикатами. 

В цьому поєднанні «бізнес-модель, бізнес-система, продукт, IT-рішення, операційні стандарти, накопичена за 12 років роботи на різних національних ринках експертність» ми бачимо сенс франчайзингу. Це те, що надаємо ми. 

Від франчайзі ми чекаємо на ефективне операційне керування власним закладом на локальному ринку: з нашою супервізією та підтримкою. 

Це наше розуміння win-win співпраці. І саме на таких принципах ми наразі готуємо відкриття у Польщі, Німеччині та інших країнах.


Нагадаємо, раніше AIN.Business розповідав про те, як по франшизі відкрити: