У будівлі Варшавської фондової біржі 9 грудня відбувся Ukrainian Startups Demo Day. Під час події 14 українських стартапів презентували свої проєкти. Головну нагороду у розмірі 10 000 злотих (приблизно $2200), за яку боролися 14 стартапів з України, отримала команда Biolity Robotics. AIN.UA розповідає, що це за стартап.
Що таке Biolity Robotics
Biolity Robotics створив алгоритм на основі штучного інтелекту, який прискорює процес мікророзмноження (біологічний метод створення копій дефіцитних рослин) на 2000%.
Як розповів AIN.UA засновник Biolity Robotics Євген Найштетік, до війни вони створювали невеличке автономне поселення під селом Семиполки Київської області. Там у команди є плантації, на яких хотіли заробляти, вирощуючи дорогі рослини.
«Через складнощі з саджанцями, вирішили клонувати власноруч. Створили першу лабораторію, почали напрацьовувати матеріал. Побачили, що у той спосіб, який зараз всі працюють, ми далеко не зайдемо, адже весь світ досі клонує рослини руками. Вирішили йти в роботизоване рішення», – розповів Євген.
Перші гроші проінвестували самі, бо навіть не знали, скільки це буде коштувати. Довели проект до стадії технологічної готовності. Побачили, що завдання хоч і не тривіальне, але зробити можна.
Наразі технологія Biolity Robotics все ще в розробці: потрібно зробити стабільний продукт, що працює принаймні на одній культурі. Потім – валідація технології, а вже після цього – розробка тарифікації. Євген планує завершити всі етапи за рік. Між тим, за словами Найштетіка, вже є потенціальні клієнти.
«Лабораторії, які займаються клонуванням рослин, готові закуповувати робота по ціні, співставній з вартістю праці біотехніка, адже робот має у рази підвищувати ефективність наявних потужностей. Але кінцева мета – зробити так, щоб наша технологія стала таким собі ксероксом для рослин. Щоб будь-який фермер міг собі розмножити стільки саджанців, скільки йому потрібно. Це значно збільшить ринок і обладнання для клонування, і супутніх сервісів», – пояснив Євген.
Лабораторія Biolity Robotics знаходилась у Дніпрі біля Південмашу. Команді вдалося евакуювати обладнання за два дні до того, як російські ракети потрапили в сусідню будівлю.
«Зараз наша лабораторія знаходиться у Варшаві, а команда працює в коворкінгу PUSB», – розповів Євген.
На призові кошти команда вирішила закупити обладнання для нової лабораторії. Окрім того, Biolity Robotics отримав пропозицію від одного з інвестиційних фондів, який фінансує проекти по програмі Bridge Alfa. Поки угода на стадії підготовки, тому Євген не розголошує деталі.
Що за конкурс
Ukrainian Startup Demo Day – це альтернативна подія, яка проводиться замість щорічної конференції Kyiv Tech Hub у Києві, і яку не вдалось організувати через повномасштабний напад росії на Україну.
Захід організувала команда проєкту Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) за підтримки Варшавської фондової біржі, ICU Ventures, Фундації «Фонд співробітництва», Міністерства фондів та регіональної політики Польщі та Polish Aid.