9 листопада 2022 року Кабмін прийняв постанову, яка звільняє бізнес та громадян від сплати податку та мита на ввезення генераторів та акумуляторів. Відомо, що дана постанова також розширює перелік товарів, необхідних для протидії коронавірусу, яку уряд прийняв ще у березні 2020 року. 

Юрист Олексій Горбанюк пояснив журналістам «НВ», що саме через таку не зовсім коректну юридичну форму владного рішення, підприємці стикаються з проблемами пільгового ввезення та розповів, як їх обійти. AIN.Business переповідає.

Які виникали проблеми 

  1. Підприємці повинні були мати декларацію про відповідність та маркування  знаком відповідності технічним регламентам для таких приладів електроенергії.
  2. Митниця відмовлялася у пільговому декларуванні товарів, які ввозили фізичні особи в Україну.
  3. Митниця відмовлялася у пільговому імпорті товарів, вартість яких перевищує 500 євро та 50 кг при ввезені у супроводжуваному багажі. А також товарів вартістю більше 500 євро при їх переправці через державний кордон у міжнародних поштових відправленнях.

Згодом уряд прийняв відповідні рішення й надав нормативні акти та роз’яснення для митних органів для таких випадків. Тому, станом на січень 2023, бізнес та громадяни можуть ввозити генератори та акумулятори на пільгових умовах. 

Варто зазначати, що все ж митні правила імпорту даних товарів відрізняються від певних умов. Так, підприємці можуть імпортувати в Україну генератори та акумулятори без письмового декларування, але при дотриманні однієї з наступних умов:

  • загальна вартість яких не перевищує 500 євро та загальна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі;
  • загальна вартість яких не перевищує 150 євро, що пересилаються на територію України через міжнародні поштові відправлення. Але: на адресу одного одержувача в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях.

А відповідні товари, вартість яких перевищує визначені норми, але загальна вартість яких не перевищує 10 000 євро, вимагають електронного декларування. Для цього потрібно мати одну з форм, в залежності від способу доставки:

  • уніфіковану митну квитанцію за формою МД-1 — при переміщенні товарів у ручній поклажі та/або у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі;
  • оглядовий розпис М-15 — при переміщенні товарів у міжнародних поштових відправленнях;
  • митну деклараціію М-16 — при переміщенні товарів у міжнародних експрес-відправленнях.

Окрім того, юрист детально пояснює, що потрібно зазначати у відповідних графах. Зокрема:

  • у графі «пільга»: код пільги «203»;
  • у графі «спосіб розрахунку»: спосіб розрахунку при застосуванні умовного звільнення від оподаткування «06»;
  • у графі «підстава оформлення»: п. 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, п. 915 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, Перелік-224.