Неподалік Львова у Липниках розташована перша в Україні бананова ферма, де сім’я Андрія і Надії Трушів вирощує екзотичні рослини. Тут можна знайти банани, лайми, каламандини, маракую, папаю, а також інші, про які в нас і не чули.

Відвідати ферму можуть всі зацікавлені. До повномасштабного російського вторгнення сюди приходило близько 200 дітей на день. За два місяці на екскурсіях сім’я заробила майже 1 000 000 грн, які відразу ж вклала в побудову другої теплиці.

Журналістка AIN.Business розпитала засновника ферми про технологію вирощування екзотичних рослин, чому вигідніше продати один лікер, ніж банан, як підтримувати теплиці при відключеннях світла, а також про унікальні рослини, що вартують від 10 000 грн.  

«Створили еко-туристичну локацію і вона нас почала годувати»

Андрій розповідає, що займатися вирощування екзотичних рослин він почав не від величезної любові, а, швидше, від протилежного. 

«У 2009 році в мене був човниковий бізнес, – говорить підприємець, – і десь в 2011-му він розрісся. Я возив клеї для паркету й офіційно постачав їх у мережі українських гіпермаркетів. Все йшло непогано, і я почав брати кредити на купівлю фур. А потім прийшов 2014 рік, війна, змінилась влада та курси валют. Мені довелося судитися та продати фури». 

У результаті в підприємця залишилось $30 000, на які він у 2017 році побудував першу теплицю. Протягом наступних двох років вони з дружиною працювали та вирощували рослини, але не отримували з цього жодного доходу. Згодом до них звернулися представники ОВА з проханням прийти в теплицю на екскурсію. Відтоді й закрутилося. 

бананова ферма -1
Бананова ферма
Зображення в матеріалі надані героями

«У нас був магазин для продажу рослин, – розповідає Андрій, – а на таке, як еко-туристична локація, ми навіть не розраховували. Виявилося, що вона нас почала годувати. Але стався ковід. Десь у 2020 році, за два місяці до кінця навчального року, карантин відмінили і в нас на екскурсіях було 150–200 дітей за день. За 2 місяці ми заробили майже мільйон гривень». 

Тоді сім’я відразу ж побудувала нову теплицю, аби було що показувати відвідувачам. Та почалася повномасштабна війна.   

«Ми продаємо мало, але все мусить бути дуже якісним»

Асортимент рослин на банановій фермі дуже великий. Крім бананів є лайми, каламандини, маракуя, декоративна вишня і слива, кава та багато іншого. 

бананова ферма -2

«У нас є делікатесні банани, – говорить Андрій, – про які навіть професіонали не чули – сорту айс крім (зі смаком морозива). Привезли їх через Amazon. Було складно, адже вони транспортуються як джинси чи кросівки. Ці рослини дуже чутливі, але з третьої спроби нам вдалося реанімувати один банан. І ми його розплодили».

Крім того, тут є сорт банану навах – величезний, діаметром 7 метрів. 

«А тепер уявіть собі, – додає підприємець, – яким має бути приміщення, щоб його виростити? Ми чекаємо, що цей банан зацвіте. Наразі ніде не бачили інформації, які він дає плоди». 

Є на фермі й банани сорту тропікана, відомі в Україні. Вони дуже соковиті. Саме з них сім’я Трушів робить лікер, який через це виходить густим. Спершу вони його продавали за ціною 250 грн (0,25 л). 

бананова ферма -3

«Коли ми лише починали його реалізовувати кілька років тому, – говорить Андрій, – це було дуже дорого. А зараз не зовсім вигідно. Але ми з дружиною прийняли рішення: поки війна, ціни піднімати не будемо». 

Лікер добре розходиться й онлайн, і серед відвідувачів ферми, які приходять на екскурсії. 

Робить сім’я Трушів і лимончело. Створюють його з цедри спеціального лимона, що має вагу 700–800 грамів. Цей сорт називається бандероза й користується популярністю в Італії, тоді як в Україні його можна знайти лише на банановій фермі. Андрій розповідає, що вирощувати лимони в теплицях дорого. 

«Це не той бізнес, – додає підприємець, – на який можна взяти в банку кредит і швидко віддати. Раніше ми роздавали лимони, іноді викидали.  Пробували різну рецептуру, шукали варіанти, що з ним робити. І нарешті дружина зварила з відходів таке варення, що пальчики оближеш. Ми не йдемо в мас-маркет. Продаємо мало, але все мусить бути дуже якісне». 

Наразі Андрій з дружиною планують розробити етикетку до продукту. Підприємець хоче назвати його мармулядою. Це варення теж можна спробувати на дегустації. 

бананова ферма -4

«Вирощувати банани на плодоношення – не рентабельно»

Банан – це трава й розмножується він вегетативно. В рік один банан може дати до 40 саджанців. Сім’я Трушів їх також продає. Для цього легенько розкопують, перерізають материнську артерію, вкорінюють саджанець і потім його продають. 

«Банан не так широкий, як високий, – говорить Андрій. – Він займає величезну площу й дуже швидко росте. Є банани (наприклад, сорту айс крім), які в рік дають приріст до 7–8 метрів. Тропікана, з якого ми робимо лікер, росте на 3,20–3,50 м. Потім ще кілька місяців займає цвітіння та стільки ж дозрівання. Опалювати приміщення з цими рослинами зовсім не вигідно».  

Підприємець запевняє, що вирощувати банани в теплиці на саджанці можна, проте робити це для плодоношення нерентабельно. 

«Ми продаємо один маленький банан за 50 грн, – додає Андрій. – Це дорого. А от на вторинній переробці можна вижити. Тому нам вигідніше продавати один лікер, ніж банан». 

Добре вдається реалізовувати й папаю. На фермі вона вартує 800 грн за кілограм. Щоправда, вирощувати її теж дорого.

бананова ферма -5

«Папая вимагає 30 градусів тепла, – говорить підприємець. – Ви уявляєте розміри приміщення, щоби при 10 градусах морозу забезпечити таку температуру? Тому цього разу ми частину урожаю продали, іншу – з’їли і роздали. Ті люди, які приходять на екскурсії, зазвичай купують папаю. А продати цей товар людині на ринку буде складно».  

Наразі на фермі працюють дві теплиці. В новішій підлога з підігрівом і теплові насоси, які зараз не працюють, бо залежать від електрики. 

«Ми підстраховуємось і палимо дровами, – додає Андрій. – Як вимикають світло, то насоси працюють від генератора. Але в такий спосіб ми не можемо підтримувати ту температуру, яка потрібна цим рослинам». 

«Великий попит на авокадо»

На фермі Андрій з дружиною продають пів сотні видів саджанців: цитрусові, лаврові, барбадоську вишню, маракую тощо. 

«Найкраще вирощуються цитрусові (лимони, лайми, апельсини, мандарини), – говорить підприємець. – А от, наприклад, маракую ми селекціонували чотири роки поспіль, щоб вона могла плодоносити. Найдорожча рослина, яка є на фермі, – стреліція королівська, що цвіте жовтими, синіми або білими стрілами. Ми її продаємо від 10 000 гривень. Вона теж вирощується з насіння. Зі ста приймаються 2–3 насінини. Потім треба три роки чекати, поки вона виросте». 

Важлива вставка, за якою слідує продовження тексту. AIN.Business й далі збирає історії малого та середнього бізнесу в Україні. Якщо вам є що розповісти, – заповніть форму:

Розкажіть нам про свій бізнес

Вирощують на фермі й авокадо, але наразі воно не плодоносить. Андрій запевняє, що вони з дружиною стараються це виправити. 

«Думаю, ще рік-два і ми будемо продавати плодоносні саджанці, – додає власник ферми. – На авокадо є великий попит». 

«Наше завдання вижити»

Андрій розповідає, що навіть зараз, під час повномасштабної війни, люди замовляють саджанці в Харків, Дніпро та інші міста. Серед клієнтів ферми – вся Україна. 

«Найбільше купують ті, хто приходить на екскурсії, – говорить підприємець. – Зараз, на жаль, їх небагато. А як хтось відвідує, то ми дуже радіємо, бо це вже якась копійка на бензин для генератора. Раніше в нас був овертуризм. Мусили відмовляти людям, бо не встигали. Екскурсовода не було, тільки я і дружина. Спершу ми дозволяли заходити всім, а потім, як побачили, що саме люди постять в соцмережах, то вирішили не пускати без екскурсії. Важливо кваліфіковано розказувати, що то за рослини». 

Зараз бананова ферма виживає за рахунок продажу крафтових наливок. Багато відвідувачів, які коли-небудь побували тут, замовляють, і в такий спосіб підтримують бізнес. 

«Наливки продали – дрова купили, – говорить Андрій. – Якби не це, довелося б усе закрити». 

За словами підприємця, вони втратили 90–95% прибутку. 

«Все перевернулося догори дриґом, – міркує Андрій, – а може, якраз навпаки. Наше завдання – вижити». 

Великі надії сім’я Трушів покладає на те, що авокадо заплодоносить. За словами Андрія, наразі таких саджанців в Україні немає. Як і банана з двома гронами – дабл махой. 

«Цей сорт маленького кімнатного банана вивели американці, – ділиться підприємець, – а ми в них купили. Зараз розмножуємо його і, гадаю, що після завершення війни він користуватиметься попитом». 

Ще в планах сім’ї – побудувати третю теплицю, де б росли гігантські банани. Зробити її хочуть висотою в 10 метрів. В Україні такої наразі немає.

До повномасштабного російського вторгнення Андрій з дружиною  також займалися озелененням – декоративним і хатнім – та майже підписали контракт про співпрацю з однією відомою ІТ-фірмою. Але наразі цей проект поставили на паузу. 

Нагадаємо, раніше AIN.Business розповідав про те, як Олександра Фідкевич побудувала бізнес-імперію відомого шеф-кухаря Євгена Клопотенка.