У верховній раді зареєстровано законопроект №9223, який під виглядом боротьби з ботофермами пропонує доповнити Кримінальний кодекс статтею, що передбачатиме штрафи, виправні роботи та навіть позбавлення волі для громадян, які пишуть коментарі в соцмережах.

Один з авторів вже пояснив, що законопроект націлений виключно на ботоферми, а всі, хто його критикує — це «ботоферми і фейкові проекти, які заробляють на інфо-атаках». Проте до цього законопроекту і справді є безліч питань.

Що передбачає законопроект?

Як повідомляє «Апостроф», законопроєкт №9223 передбачає запровадження кримінальну відповідальність за поширення в соціальних мережах інформації, яка «веде до зростання соціальної напруги».

  • У пояснювальній записці йдеться, що мета «нововведення» полягає в посиленні відповідальності за поширення неправдивої інформації для тих, хто використовує фейкові акаунти в соцмережах.
  • Водночас формулювання пункту 3 тексту зазначеного проекту закону дозволяє притягнути до відповідальності також осіб, які пишуть повідомлення зі свого особистого облікового запису.
  • До відповідальності хочуть притягати за поширення недостовірної інформації та за втручання у справи юридичних та фізичних осіб, якщо такі дії ведуть до «підвищення рівня соціальної напруженості, порушення конституційних прав та свобод громадян, або іншим чином загрожують національній безпеці».
  • При цьому, для отримання штрафу в розмірі від 750 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (а це від 1 млн до 1,3 млн гривень) або виправних робіт на строк до одного року, ознак державної зради в цих повідомленнях може й не бути.

Як його необхідність пояснюють автори?

В пояснювальній записці до законопроекту мова перш ха все йде про боротьбу з ботофермами, які використовуються для «здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду національній та державній безпеці України».

«Проти таких фейкових провокацій та ботоферм, які брехливими інфо-атаками загрожують нацбезпеці та національним інтересам України, і спрямований законопроект 9223, а не для «покарання за критику влади», як брехливо «розганяють» маніпулятори. Хто не займається публічною брехнею, може не перейматися. І критикувати владу можна «скільки влізе», головне при цьому не брехати;) Критика для влади навіть дуже корисна — коректна і конструктивна;)», — написав в себе на сторінці один з авторів законопроекту Георгій Мазурашу.

Проте, як передає «Телеграф», законопроект не конкретизує механізм та не визнає суб’єкт, який буде уповноважений визначати інформацію як неправдиву. Тож неправдивим може стати практично будь-який коментар, правдивість якого ви не зможете підтвердити.

Крім того, не визначає кількості облікових записів (наприклад — особистого і робочого), використання яких одним користувачем може зумовити настання кримінальної відповідальності, а також не надає визначення поняттю «соціальна напруга», підвищення рівня якої є обов’язковою складовою для кваліфікації діяння за ст. 114-3 КК України

Що відомо про авторів законопроекту?

Авторами законопроекту є народні депутати Георгій Мазурашу, Сергій Кузьміних, Максим Павлюк, Михайло Лаба та Олег Арсенюк. Як зазначає «Уніан», найвідомішими серед авторів є саме скандальні нардепи Георгій Мазурашу та Сергій Кузьміних.

Чому це важливо

Подібні проекти законів мають чимало питань та часто не дають конкретики по питанням, про які ж самі говорять. А отже це каральний закон, що не має бути прийнятий, оскільки може використовуватись саме як репресивний формат проти незадоволених діями влади. Деякі депутати вже запевнили, що не дадуть ходу цьому проекту.