Так само, як мобільного оператора, інтернет-провайдера чи надавача інших послуг український бізнес може обирати в кого купувати електроенергію. Проте більшість компаній не поспішають змінювати електропостачальника, навіть якщо його ціна та сервіс не влаштовують. Причини різні, але дуже часто підприємців зупиняє складність самого процесу переходу.
В YASNO підійшли до питання комплексно та розробили принципово новий продукт для малого та середнього бізнесу. Він передбачає зміну постачальника повністю онлайн, декілька стандартизованих тарифних планів з фіксованою ціною, але різними моделями розрахунку, та обслуговування через диджитал-сервіси. Як запускали продукт та в чому його унікальність – для AIN∙Business розповів маркетинг-директор YASNO Сергій Радченко.
Чому в YASNO вирішили створити новий продукт?
Як не дивно, але на ринку електропостачання не існувало окремих продуктів для сегменту малого та середнього бізнесу. Маю на увазі відсутність комплексних пропозицій, які б відповідали потребам саме цих клієнтів.
Першим кроком ми звернулися до аудиторії – провели сотні відкритих інтерв’ю з індивідуальними підприємцями, власниками невеликих виробництв, представниками дрібного ритейлу та HoReCa. За результатами опитування вдалося зробити декілька важливих висновків щодо реальних очікувань бізнесу.
З’ясувалося, що у більшості випадків середній та особливо малий бізнес навіть не знає, що має право змінювати постачальника. Зазвичай компанії купують електроенергію за територіальним принципом – у місцевих постачальників, які свого часу були виокремлені з колишніх обленерго. Те, що існує ринок пропозицій, де можна обирати ціну і, що не менш важливо, сервіс, підприємці часто взагалі не розуміють.
Також більшість тих, хто таки мав уявлення про можливість переходу або дізнався про це від нас, виявились не готові витрачати свій час на зміну постачальника. Адже, дійсно, в класичному варіанті ця процедура достатньо специфічна та громіздка. Для її проходження необхідні мотивація, час і натхнення.
Ще один висновок – бізнеси, для яких оплата за електроенергію не є суттєвою в загальній структурі витрат, не мають чіткого розуміння, як формується тариф. Для юридичних осіб він розраховується за формулою, де є кілька складових, які до того ж можуть змінюватися щомісяця. Далеко не кожен підприємець буде з цим розбиратися. Тому його компанія просто сплачує рахунки, у яких суми щомісяця коливаються навіть при однаковому обсязі споживання. У базовій моделі ціноутворення це звичайна практика. Але, не вдаючись у деталі, у клієнта складається враження, що у рахунку є якісь маніпуляції.
Тож, враховуючи усі ці та інші фактори, ми запропонували новий продукт, який буде максимально комфортним безпосередньо для ФОПів та невеликих підприємств.
Чим продукт YASNO відрізняється від решти на ринку?
Він вирішує базову дилему – не готовність клієнтів інвестувати час в процес зміни постачальника. Ми поставили собі за мету спростити всю процедуру, щоб вона займала не більше 3-5 хвилин. І обов’язково – відбувалася повністю онлайн. Це унікальний досвід для ринку, де подібні процеси можуть тривати дні і навіть тижні, переважно вимагають очного контакту або обміну цифровими копіями паперових документів. Для нас же було принципово важливо виключити будь-які папери та надання зайвих підтверджень.
Повністю з нуля ми розробили онлайн-платформу для швидкого укладення контракту з YASNO, де клієнту з будь-якого регіону потрібно заповнити декілька полів. І все. Шляхом інтеграцій із державними реєстрами, зовнішніми базами даних типу Opendatabot, системами цифрової верифікації Дія, Bank ID та нашим білінгом і CRM ми запустили простий інструмент для комфортного підключення. Клієнт може сформувати заявку у зручний час навіть зі смартфона.
Також для цього продукту ми створили лінійку стандартизованих тарифних планів, подібних до тих, що пропонують телеком-провайдери. В кожному пакеті різні терміни оплати та період постачання. Бізнес може сам вирішувати, як йому зручно розраховуватися: робити повну чи частково передоплату або сплачувати рівними частинами весь замовлений обсяг електроенергії.
Та головне – в усіх тарифних планах закладена фіксована ціна на весь період постачання. З фіксованою ціною все максимально прозоро, адже підприємець заздалегідь розуміє скільки сплатить за спожиті кіловат-години. Жодні цінові стрибки на ринку чи інші фактори не будуть впливати на його щомісячний чек – тільки обсяг реального споживання.
Наскільки складно це було реалізувати?
З технічної точки зору це був об’ємний проект, але особливих складнощів не виникало. Проте були певні неузгодженості на нормативному рівні, і це стало окремим напрямком роботи в рамках проєкту.
Ми завжди беремо активну участь у наданні пропозицій при зміні регуляторного середовища і виступаємо за спрощення процесів для клієнтів. Відповідні питання неодноразово обговорювались з НКРЕКП та НЕК «Укренерго». При чергових змінах до Правил роздрібного ринку електроенергії були внесені норми, які дозволили на регуляторному рівні закріпити процес онлайн-верифікації клієнта за допомогою різних електронних систем.
Окрім фіксованої ціни та онлайн-приєднання, які ще переваги має продукт від YASNO?
Усі точки контакту з клієнтами повністю диджиталізовані. Ми пропонуємо бізнесу доступ до Особистого кабінету із розширеними онлайн-сервісами. Його функціонал дозволяє підприємцям сплачувати рахунки за електроенергію, так само як це роблять фізичні особи – банківською картою, через Google Pay чи Apple Pay. Крім цього, в Особистому кабінеті можна вносити ліміти споживання та контролювати всю історію оплат. А найближчим часом зробимо реліз з додатковим пакетом оновлень: від спрощеного UX до нових корисних функцій, як, наприклад, рекурентний платіж або автосписання. Ще один сервіс – чат-бот у viber, який дозволяє управляти розрахунками безпосередньо з інтерфейсу месенджера.
Продукт зовсім новий, але ми вже бачимо інтерес до нього з боку цільової аудиторії. Заявки на підключення надходять щодня. Ми активно працюємо над додатковими сервісами, які б робили клієнтський шлях ще більш комфортним і в гарному сенсі – відмінним від формалізованих підходів, які здебільшого присутні на ринку. Наприклад, вже займаємося створенням реферальної програми та програми лояльності. Тож буде цікаво, приєднуйтесь!