Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній презентувала фінтех-каталог 2023, в якому досліджується стан українського фінтеху. AIN.UA обрав найцікавіше.
Основні цифри і факти про український фінтек
- Фінтех-ринок України нараховує 246 компаній, 7 з яких засновано у 2022 році.
- Засновниками фінтех-компаній переважно є ІТ-спеціалісти, вони складають 32%. Вихідців з фінансових компаній – 18%, з банківської сфери – 12%, юридичної – 10%.
- Загальна вартісна оцінка ринку залишається на рівні $1 млрд. На ринку працює близько 14 400 осіб. Це більше, ніж минулого року, що свідчить про поступове зростання.
- 68% фінтех-компаній пройшли точку беззбитковості.
- 77% українських фінтех-компаній базуються у Києві.
- 66% компаній фінансуються виключно власними коштами, 10% опитаних планують залучити $1 млн інвестицій наступного року.
- Більшість фінтехів орієнтовані на роботу з великим бізнесом, фізичними особами масового сегмента та фінансовими установами.
- 33% компаній працюють на міжнародному ринку. Серед закордонних ринків найбільшу кількість українських фінтех-компаній можна знайти в Європі – 12% і США – 9%.
- 49% компаній назвали своїм ключовим ринком Україну, з них 24% компаній стикаються з проблемою законодавчого/регулятивного обмеження під час ведення бізнесу в Україні.
- Майже половина опитаних компаній, 49%, не потребує ліцензії на здійснення своєї діяльності. Решта розподілилися таким чином:
- 18% компаній мають ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг,
- 13% компаній здійснюють діяльність, яка потребує ліцензії на надання платіжних послуг,
- 3% вказали на наявність ліцензії на здійснення валютних операцій,
- 1% мають ліцензію на надання банкам послуг з інкасації.
- 17% опитаних компаній вказали на інші різновиди ліцензій.
- Найбільш поширеною технологією серед українських фінтех-компаній визнано АРІ. Водночас 79% фінтех-компаній вказали штучний інтелект як одну з перспективних технологій для українського ринку.
Вплив війни на український фінтех
- Серед топ-3 труднощів, з якими стикнувся український фінтех-бізнес, – нестабільна робота електромереж та інтернет-з’єднання, зниження інвестиційної привабливості компанії для інвесторів, зниження купівельної спроможності населення.
- Найбільша частка (32%) припадає на труднощі з нестабільною роботою електромереж та інтернет-з’єднання.
- Щодо роботи на іноземних ринках чи виходу на них, то половина опитаних респондентів вказали, що війна не вплинула на їхню роботу у цій сфері. Натомість для 29% компаній вона ускладнила діяльність, а для 7% – навпаки полегшила.
- У 2022 році набули чинності кілька важливих для фінансово-технологічного ринку законів: Закон України «Про хмарні послуги», Закон України «Про віртуальні активи», впровадження Закону України «Про платіжні послуги».
- 39% опитаних компаній стверджують, що зміни регуляторного характеру відкрили для них нові можливості для ведення бізнесу під час повномасштабного вторгнення.
- 12% вказали на покращення умов ведення бізнесу.
- А на 29% опитаних компаній нові зміни в законодавстві не вплинули взагалі.
- Для третини опитаних компаній війна стала причиною зменшення їхньої оцінки бізнесу.
- Зменшення обсягу бізнесу більше ніж на 50% відбулося у 16% опитаних фінтех-компаній.
- Для 15% компаній на ринку після повномасштабного вторгнення вона навпаки збільшилася.
- 26% компаній зазначили відсутність змін в обсягах бізнесу у 2022 році.
- З моменту повномасштабного вторгнення 26% фінтех-компаній довелося скоротити співробітників. З них 75% зробили це менше ніж на 30%.
- Скорочення заробітної плати здійснювала лише п’ята частина опитаних фінтех-компаній. З них більша частина скоротили заробітну плату працівників менше ніж на 30%.
- 17% опитаних фінтех-компаній мають 10% персоналу, який зараз працює з-за кордону.
- Працівники половини опитаних фінтех-компаній служать в лавах ЗСУ, 87% компаній підтримує волонтерську діяльність, з них 15% виділили понад $1 млн підтримки, інші волонтерять та донатять в межах своїх можливостей.