20% ІТ-експорту України забезпечують 5 компаній. Хто ще в топ-30 по доходам?

Читати на RU

Користуючись оприлюдненими Деержстатом даними фінансової звітності підприємств за 2022 рік, команда сектору «IT&Telecom» Офісу ефективного регулювання BRDO підготувала огляд ситуації на українському ІТ-ринку: скільки заробили компанії, які податки сплатили та як працевлаштовують фахівців.

AIN.UA публікує найцікавіше з дослідження.

Топ-30 найдохідніших ІТ-компаній: 5 з них генерують 20% всього ІТ-експорту

 • У десятці найбільших ІТ-компаній домінують сервісні компанії.
 • Чистий дохід п’яти найбільших – ТОВ «Епам системз», «Глобаллоджик Україна», «Люксофт Солюшнс», «Сіклум» і «Інтелліас» – сумарно склав майже 20% з $7,3 млрд українського ІТ-експорту за 2022 рік. 
 • В топ-10 по доходам також Infopulse, Lohika, Playtika, FintechBand та Sigma Software.
Інфографіки в цьому матеріалі: BRDO
 • Лише дві компанії з топ-10 займаються розробкою власних продуктів:
 1. ТОВ «Плейтика Україна», центр розробки ізраїльського видавця онлайн-ігор Playtika;
 2. ТОВ «Фінтех бенд», розвиває популярний в Україні банківський продукт monobank.
 • У списку також є менші сервісні компанії, R&D-центри іноземних продуктових компаній (юридичні особи компаній Samsung, Ubisoft, Snap) та українські продуктові компанії (юридичні особи компаній EVO, AUTODOC).
 • Бізнес окремих компаній безпосередньо не пов’язаний з ІТ, хоча і передбачає суттєву технологічну компоненту. Так, дві компанії з Топ-30 займаються обробкою платежів (ПрАТ «Український процесинговий центр» та ТОВ «Віза Україна»), ТОВ «Фінтех бенд» розвиває банківський сервіс monobank, а ТОВ «Регіональна газова компанія» постачає газ кінцевим користувачам та розробляє обладнання для газорозподілу.
 • У цілому ІТ-ринок продовжив зростання і Топ-30 компаній отримали доходу на $412 млн більше, ніж у 2021 (61% цього приросту припадає на п’ять найбільших сервісних компаній).
 • Утім, десять компаній із переліку завершили 2022 рік із меншим доходом, ніж 2021. Для частини компаній це пояснюється зменшенням попиту на їхні послуги всередині України (наприклад, для власника українських маркетплейсів ТОВ «Уапром»), для інших – рішенням зменшити обсяг розробки в Україні (наприклад, для ТОВ «Юбісофт Юкрейн»).
 • Топ-30 компаній у 2022 році згенерували $307 млн чистого прибутку. Найвищі прибутки у великих сервісних компаній ТОВ «ЕПАМ системз» і ТОВ «Глобаллоджик Україна» та ТОВ «Фінтех бенд». На ці три компанії припадає більше 60% від чистого прибутку Топ-30 компаній.

Цікаво, що серед найбільших ІТ-компаній не всі – найдохідніші. І навпаки, серед найдохідніших компаній є такі, що не фігурують в топах по кількості співробітників:

 • Evoplay не потрапила в перелік найбільших за доходом через те, що їхня юридична особа ТОВ «ЕВОПЛЕЙ ЕНТЕРТЕЙМЕНТ» показала всього $9000 доходу у 2022.
 • Юридична особа групи Ajax, що займається комп’ютерним програмуванням (ТОВ «Ессетс рентінг»), показала 4,7 млн грн у 2022 році, а основні доходи групи приходяться на юридичні особи, що займаються виробництвом і дистрибуцією.
 • Незважаючи на високі доходи, ТОВ «Фінтех Бенд» не потрапляла в Топ-50 dou.ua, імовірно, через невелику кількість спеціалістів.

Що по податкам? Тільки 3 з 8 резидентів Дія.City знизили податкове навантаження

 • Топ-30 компаній сумарно сплатили $61,5 млн податку на прибуток у 2022 році.
 • Двома найбільшими платниками є компанії ТОВ «ЕПАМ СИСТЕМЗ» та ТОВ «ГЛОБАЛЛОДЖИК УКРАЇНА». До п’ятірки лідерів увійшли менші компанії, такі як ТОВ «Фінтех бенд» (9 місце за доходом) та ТОВ «Український процесінговий центр» (22 місце за доходом).
 • Більшість компаній із Топ-30 сплачує 1-3% свого чистого доходу у вигляді податку на прибуток. Найбільш маржинальні компанії: ПрАТ «Український процесінговий центр», ТОВ «Фінтех бенд» і ТОВ «Віза Україна» сплачують більше.
 • Середньозважена ефективна ставка податку на прибуток 8 серед Топ-30 компаній становила 18,1%, при номінальній ставці у 18%. Водночас, у розрізі окремих компаній існує значна варіація. Сім компаній сплачують більше 20%, а шість компаній – менше 15%.
 • Відмінність між номінальною ставкою податку на прибуток та ефективною ставкою може пояснюватися особливостями облікових політик компанії, наявністю податкових кредитів або зобов’язань, застосуванням особливих податкових режимів тощо.
 • У 2022 році для ІТ-компаній почав діяти особливий податковий режим у рамках резидентства Дія.City. За задумом, він мав зменшити податкове навантаження на компанії. Цікаво, що серед 8 компаній, що набули статус резидентів Дія.City у 2022 році і сплачували податок на прибуток у 2021-2022 роках, лише 3 зменшили ефективну ставку податку. Водночас, для двох компаній ефективна ставка податку на прибуток навіть зросла.
 • Як відмічають аналітики, невідомо, чи зменшення ефективної ставки пов’язане з обранням компаніями ПНВК. Докладніше дослідити це можна за допомогою аналізу фінансової звітності всіх компаній, що обрали ПНВК9.

Скільки штатних співробітників та які доходи на спеціаліста

 • Домінуючою моделлю все ще є контрактування фізичних осіб-підприємців: 17 з 30 компаній тримають у штаті менше 100 співробітників, а 7 з 30 – менше 10.
 • Більшість резидентів Дія.City з Топ-30 (12 з 15) мають принаймні 50 штатних співробітників.
 • Більша частина компаній отримує дохід в розмірі від $4000 до $5000 на місяць у розрахунку на одного спеціаліста (кількість спеціалістів отримана через опитування компаній dou.ua). Компанії-розробники ігрового програмного забезпечення (ТОВ «Плейтика» і ТОВ «ПТС Юа сервісез») отримують дещо більше. Компенсація медіанного Middle Software Engineer складає $2600 на місяць.

«Існують сумніви в достовірності інформації про компанії, дохід на одного спеціаліста в яких нижче цієї суми (від $4000 до $5000 на місяць – ред.)», – відмічають в BRDO.

 • Обсяг доходу, який відображається у фінансовій звітності, не завжди відповідає реальному доходу компанії. Українські юридичні особи можуть надавати послуги своїм материнським компаніям на суму, достатню лише для покриття видатків, залишаючи частину загального доходу в іншій юрисдикції.
 • Також існує практика, коли спеціалісти співпрацюють напряму з материнським офісом, формально оминаючи українські юрособи. У такому випадку українська юридична особа не отримує доходу, хоча, імовірно, повідомляє про наявність цього спеціаліста під час опитування dou.ua.
 • Насамкінець, аномально низькі показники доходу на одного працівника можуть бути пов’язані з тим, що в групі компаній існують юридичні особи, яких автори не змогли виявити.
Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук