Останні декілька років Емілі Хенлі працює копірайтером на фрілансі та займається стендап-комедією. В своїй колонці вона розповіла, як через розповсюдження штучного інтелекту залишилась без роботи.
Я завжди мріяла стати відомою завдяки розуму чи моїй беззаперечній вроді. Не думала, що це станеться після тіктоку про те, як я лишилась без роботи через ШІ.
Я пишу та займаюсь стендапом. Як більшість креативних людей, я завжди працювала повний робочий день. Останні декілька років заробляла копірайтером на фрілансі. Я писала тексти для сайтів, блогів компаній, статті в інтернет, тексти для публікацій в соціальні мережі та для маркетингових кампаній. Не те щоб загрібала гроші лопатою чи жила на яхті в Капрі, але мені було комфортно. Мені здавалося, що я нарешті маю змістовну карʼєру.
Прагнучи до інновацій, ми завжди відзначали їх вплив, забувши про людей, яких ці інновації витісняють на узбіччя життя. Ми дивувалися друкарському верстату, не замислюючись про писаря, і раділи легкості роботи кнопки ліфта, хоча вона швидко замінила оператора ліфтера.
Все інакше, коли це стосується тебе
Спочатку робота вповільнилась. Замість 10 завдань на тиждень я почала отримувати 5. Потім три. Потім одне.
Як нормальний міленіал з передвстановленим синдромом самозванця я одразу ж вирішила, що проблема в мені. Нарешті, вони зрозуміли, що я безталанний аматор, а не «професіональний» райтер.
Більшість замовлень на фрілансі я отримувала від однієї агенції, яка працювала з декількома брендами. Коли замовлення перестали надходити, я написала своєму босу редактору, щоб зʼясувати – чи це він мене звільнив, чи це бренди вирішили, що я маю покинути роботу.
Зʼясувалося, що проблема не в мені. Але краще б вона була в мені.
Насправді клієнти просто більше не хотіли платити за копірайт як такий, тому що є ChatGPT. Більшість замовників, для яких я робила тексти, були з малого бізнесу, стартапів та брендів-початківців, які зазвичай першими адаптуються до нових технологій, щоб позбутися зайвих витрат. Таких, як я.
Намагатися знайти роботу на перенасиченому ринку, це як говорити з оператором по працевлаштуванню – багато з нас лишаються на холді.
Протягом наступних трьох місяців я безперервно подалася на вакансії контент-менеджерів та копірайтерів. З кожним тижнем я розширювала сферу пошуку, відчай штовхав мене вперед, як комунікабельна мама сором’язливу дитину.
Декілька успішних та однаково безперспективних співбесід потому — я лишалася безробітною.
Нарешті, на горизонті замаячила пропозиція від дуже активного рекрутера. Це був контракт на півроку з гарною зарплатнею, хоч і надзвичайно туманна позиція у глобальному конгломераті, назву якого я не можу розголошувати через NDA.
Я вийшла після співбесіди сильно засмучена, що не послухалась поради батька і не стала електриком
Компанія шукала копірайтера, який би тренував її ШІ-алгоритм з метою покращити його здібності комунікувати з людьми. А контракт був на півроку, тому що очікувалось, що саме стільки часу потрібно людині, щоб натренувати ШІ робити її роботу швидше, краще і дешевше.
Можливо, ви подумали, що я відмовилася від наступного етапу співбесіди, тому що ця робота в майбутньому забрала б у мене можливість заробляти на життя. І ви помиляєтесь. На краю фінансової прірви такі високі матерії, як майбутнє, взагалі не приходять в голову – вона забита питаннями, де жити і що їсти вже зараз.
Я б взялась за цю роботу, але саме смішне — я її не отримала
Натомість мене найняли на посаду амбасадору бренду. Якщо перекласти з гламурного, то це людина, яка пропонує безкоштовні пробники газованої води в супермаркеті. Я все ще шукаю роботу як автор, потрібно зводити кінці з кінцями.
Через два місяці після запуску ChatGPT перетнув відмітку у 100 млн користувачів, самоствердившись у статусі додатку з найбільшим зростанням. Чим більше користувачів робить запити, тим розумніше стає ChatGPT – і тим більше райтерів скоро опиняться там, де я і оператори ліфтів – на звалищі історії.
Щось підказує мені, що я та мої колеги копірайтери опинились лише на першій хвилі ШІ-цунамі. Але за нею будуть інші. За даними дослідження, в травні 2023 року через поширення ШІ роботу втратили вже 4000 людей.
Раніше я думала, шо художники та креатори в безпеці – хто зможе (і взагалі захоче) замінити дивовижні творіння людського розуму? Ха! Тепер я розумію, що навіть у найкреативніших індустріях креативність ніколи не стоїть на першому місці. Якщо робот може виконувати вашу роботу дешевше – так воно і буде, повірте мені.