Мережа лабораторій «Сінево» входить до європейської мережі лабораторій Synevo та є частиною медичного холдингу Medicover. На початку 2016 року компанія започаткувала новий формат відділень забору біоматеріалу, який дуже схожий на франчайзинг, але має декілька суттєвих відмінностей від класичного франчайзингу.
Комерційний директор «Сінево Україна» Микола Скавронський розповів про те, як працює мережа лабораторій, як відкрити «Сінево» по франшизі і в чому особливість такого формату.
Про франшизу «Сінево»
За словами Миколи Скавронського, пік розвитку мережі відділень, відкритих за схемою франчайзингу, відзначався у лютому 2022 року: на той момент працювало 131 відділення франчайзі і 221 власних лабораторних пункти «Сінево».
Доля проданих тестів через франчайзингову мережу пунктів складала тільки близько 22%, а виручка, яку отримувала компанія з цих відділень – 11%. Великі і середні міста обслуговуються виключно власною мережею відділень, а от невеликі міста стали територіями розвитку партнерської мережі франчайзі.
Робота в невеликих містах, у порівнянні з великими, має свої особливості. Серед них комерційний директор «Сінево» називає:
- менший середній чек;
- специфічна комерційна нерухомість (її мало і вона, зазвичай, стара);
- більш вартісна логістика біоматеріалу (якщо транспортувати біоматеріал з дотриманням усіх стандартів і вимог);
- складнощі з підбором персоналу, який би відповідав вимогам стандартів «Сінево».
«Але є і позитивні моменти, головні з яких: слабка конкуренція на місцевому рівні і низка переваг великого національного бренду проти місцевих маленьких “ноунеймів”», – додає Микола.
Вимоги до франчайзі
- Специфічних вимог до потенційних франчайзі «Сінево» на початковому етапі відбору немає.
- Головна вимога, говорить представник компанії, – готовність працювати у повній відповідності до ліцензійних вимог МОЗ, прозоро і сплачувати всі необхідні податки з офіційним працевлаштуванням співробітників.
- Якщо франчайзі прийняв рішення інвестувати власні кошти у створення відділення під брендом, цього зазвичай достатньо для початку діалогу.
Вимоги до локації
- Вимоги до приміщень франчайзі ті ж самі, як і до приміщень власних відділень: нежитловий фонд, перша лінія, перший поверх тощо.
- Але розуміючи те, що відділення у маленьких містах мають інший клієнтопотік, а тому й іншу економіку, в компанії погоджуються з тим, що відділення франчайзі можуть бути трохи менші за площею, наприклад, 70-80 м² проти 100-130 м² площі відділень лабораторії у великих містах.
AIN.Business й далі збирає історії малого та середнього бізнесу в Україні. Якщо вам є що розповісти, – заповніть форму:
Міста актуальні для відкриття «Сінево» по франшизі
Ще з самого початку розвитку франчайзингової мережі відділень, у «Сінево» визначили принцип, згідно з яким відбувається розподіл територій між компанією, франчайзі та іншими партнерами:
- Якщо в певному місті вже працюють пункти «Сінево», в ньому франчайзинг не розвивають взагалі, щоб не створювати конкурентний конфлікт між відділеннями різних власників. Микола зазначає, що навіть за умови цілого комплексу рішень і заходів з мінімізації ймовірності конфлікту, він все одно буде і, рано чи пізно, переросте в деструктивний.
- За цією логікою відбувається також і розподіл територій між франчайзі: місто в його адміністративних межах повністю «віддається» тільки одному франчайзі, інший франчайзі може працювати виключно в сусідньому місті (хоча, іноді, адміністративний кордон між містами буває дуже умовним і прозорим).
Дотримуючись цих принципів, станом на лютий 2022 року «Сінево» разом з партнерами-франчайзі створили мережу у 155 містах України.
«Знайти “вільні” міста для відкриття нових пунктів досить не просто. Проте, якщо у когось з’являється бажання відкрити відділення “Сінево” там, де наш бренд ще не представлений, ми завжди йдемо на зустріч і з готовністю розглядаємо пропозиції. Перелік міст, де присутні пункти і лабораторії можна знайти на нашому сайті, відповідно всі не зайняті міста ще “вільні”», – додає комерційний директор «Сінево».
Умови співпраці з франчайзі
- У системі франшизи «Сінево» відсутні внески, роялті і відрахування.
- Компанія натомість пропонує прозору систему знижок для франчайзі, згідно з якою компанія отримує свою частину грошей від загальних продажів франчайзі. Микола називає її «незначною».
- Це відбувається із великим відтермінуванням по оплаті. При цьому, додає комерційний директор, компанія розуміє головну проблему партнерів — нестача обігових коштів. Тому «Сінево» певним чином «кредитує» розвиток франчайзі, особливо на початку діяльності.
«На початку діяльності всі франчайзі мають великі операційні збитки і саме тому система знижок для наших партнерів має зворотну залежність – при малих початкових обсягах продажів знижка є більшою, ніж потім, коли відділення виходить на межу беззбитковості. Таким чином ми намагаємося підтримувати наших франчайзі, оберігати їх від складнощів на старті проекту і саме тому наші франчайзі працюють з нами вже багато років, заробляючи гроші, як собі, так і компанії», – додає Микола Скавронський.
Процес запуску франшизи «Сінево»
- Після прийняття рішення про «резервування» міста під обраного франчайзі, розпочинається пошук відповідних приміщень. Іноді це займає 1-2 місяці.
- Додатково ще 3-4 місяці потрібні для проведення ремонту і отримання ліцензії.
- Тобто від моменту прийняття рішення до початку роботи може пройти близько 6 місяців. Іноді цей термін може бути довшим.
«На жаль, на лабораторному ринку України присутня велика кількість “неякісних” пропозицій з франчайзингу. Таке партнерство для франчайзі часто закінчується збитками, банкрутством і закриттям відділення. Але навіть в подібних випадках лабораторії все одно заробляють гроші на довірливих підприємцях, а от підприємці втрачають, і не тільки власні гроші, а віру у франчайзинг, як інструмент розвитку бізнесу», – зізнається комерційний директор.
Як стати франчайзі
Щоб подати заявку на відкриття лабораторії по франшизі достатньо написати лист на електронну пошту [email protected] та почекати зворотного зв’язку.
Раніше AIN.Business зібрав список франшиз до $25 000: