Що з українським стартапом Weld Money? Співробітникам заборгували за 10 місяців

Читати на RU

У вересні 2022 року фінтех-стартап Weld Money в партнерстві з Unex Bank і Mastercard запустили першу в Україні криптовалютну платіжну картку weld card. З її допомогою можна було розраховуватися криптовалютою всюди, де була доступна безготівкова оплата. 

Як стало відомо dev.ua, невдовзі після цього в стартапі почалися серйозні фінансові проблеми: співробітникам перестали виплачувати зарплатню. Стисло переказуємо деталі.

Що сталося

 • Weld Money в 2020 році заснували Олексій Мерецький, Олексій Бобок та Ірина Лоренс. В компанії працювали приблизно 50 спеціалістів. За даними українського Forbes, проект залучив понад $2 млн інвестицій через IDO від Concorde Capital, Magnus Capital, 7 O’clock Capital та інших інвесторів.
 • Співрозмовник dev.ua повідомив, що останній раз отримав зарплату 10 жовтня 2022. Після цього виплати припинилися. Декілька інших співробітників підтвердили виданню наявність заборгованості по зарплаті, але без деталей – з багатьма співробітниками був підписаний NDA, і вони все ще сподіваються на виплати.
 • Менеджмент Weld розсилкою повідомив причину: в останню мить інвестор відмовився від співпраці, грошей у компанії на виплату зарплат немає.
 • В грудні технічних спеціалістів почали переводити на неоплачуваний бенч. Залишити вирішили лише ключових співробітників. На той момент люди не отримували зарплатню вже два місяці. Не було виплат і на Новий рік.
 • Співробітник нетехнічного відділу розповів, що зарплату отримали тільки 7 людей із сапорту, які мали найменшу ставку.
 • Як розповів співробітник tech-відділу, невдовзі керівництво зібрало команду і запропонувало варіант виходу із ситуації, яка склалася: отримати 50% розрахунку зараз і більше не мати претензій до роботодавця, або ж все, але незрозуміло коли. 
 • В квітні 2023, під тиском колективу, який погрожував винести ситуацію в публічну площину, керівники запропонували нову угоду: 10% боргу одразу і чекати на розрахунок до кінця 2023 року, а до того – мовчати. 

Чому просто не закрили стартап

 • Увесь час, поки люди не отримували зарплатню, продовжуючи працювати, засновники намагались залучити в стартап капітал. Але кожного разу щось йшло не так.
 • У серпні 2022 року в Барселоні стався інцидент. Бобок, Мерецький та Лоренс обідали в ресторані з потенційними інвесторами. Однією з умов майбутнього контракту було внесення депозиту забезпечення $450 000 і $33 000 токенами Weld. Майбутні інвестори попросили власників проєкту здійснити транзакцію переказу безпосередньо перед ними. Але поки фаундери на щось відволіклись, гроші з гаманця зникли.
 • За словами біздев Weld Money Яни Циганок, їй розповів цю історію Мерецький. Він припустив, що хтось дістав гаманець з сумочки Лоренс, поки вона ходила у вбиральню, зняв гроші і поклав його назад. Пароль від гаманця, мовляв, лежав разом з ним. Однак на записі з камер спостереження під час приватного розслідування Циганок нічого такого не помітила.
 • Влітку 2023 року Ірина Лоренс повідомила у загальному чаті, що хтось зі співробітників зірвав перемовини з інвесторами, і ті відмовились фінансувати стартап. Суми угоди, за її словами, якраз вистачило б на погашення боргів перед людьми. Мова йшла про Академію стартапів на базі Meta та Genesis, в яку відібрали Weld.
 • Представники Genesis розповіли dev.ua, що Weld Money пройшов перші етапи відбору, проте не брав участі в Pitch Day, на якому стартапи мають змогу залучити гроші під час виступу перед інвесторами. При цьому, участь Weld Money у Pitch day в принципі була не релевантною, бо фонди були з іншим фокусом, а стадія стартапу – досить рання.

Хто винен

 • Єдина, хто отримав повну виплату – Циганок. Їй компанія заборгувала близько $5000. Ну думку Яни, їй вдалося отримати гроші завдяки тому, що інформація про справжніх власників компанії на той момент була відома тільки їй.
 • У Weld Money є українська юридична особа — «Велд Україна», але серед бенефіціарів там немає ні Бобока, ні Мерецького, ні Лоренс. ТОВ зареєстроване на Ігора Мельника. Хто він – співробітники не знають.
 • Європейська юрособа Weld Exchange зареєстрована у Вільнюсі в січні 2022 року. Олексію Бобоку в ній належить 34%, Олексію Мерецькому — 33%, Ірині Морозовій (Лоренс) — 33%.
 • Ще травні 2023 року, в рамках спілкування з приводу іншого матеріалу, Мерецький розповів dev.ua, що проживає за кордоном і змінює податкове резидентство: «Я закрив ще раніше ФОП, а зараз вихожу зі всіх абсолютно активів». За даними співробітників, зараз він живе у Лондоні.

Що далі

Жоден з засновників не відповів на спроби dev.ua звʼязатися і зʼясувати ситуацію. Співробітники все ще сподіваються, що отримають розрахунок до кінця 2023 року – як і обіцяли фаундери.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук